061-33739660

کاهش رسوب در ممبرین با انجام عمل CIP:

دستگاه تصفیه آب صنعتی برای تولید آب با خلوص بالا جهت آب ورودی به بویلر ها، آب شرب ، تصفیه آب های پسآب ، و کاربردهای متعدد دیگر استفاده می شوند. در سیستمی که اصول طراحی رعایت شده است ، اجزایی مثل گیج ها و فلومتر ها به منظور ارزیابی عملکرد دستگاه و تعیین اینکه تمیز کردن ( CIP ) غشا RO چه زمانی موردنیاز هست ،  مورد استفاده قرار میگیرند. هر قدر میزان جامدات حل شده و معلق ( TDS ) در آب خام RO بیشتر باشد، انجام  شستشوی فیلتر ممبرین (CIP) زود به زود اهمیت بیشتری پیدا می کند.

برخی از سیستم های RO در روز 24 ساعت روشن نیستند و در روز یا هفته ساعتی را خاموش می شوند. معمولا زمانی که RO خاموش می شود؛ ناخالصی هایی که در یک سمت غشا ( ممبرین ) متمرکز شده ، در محل غشا باقی می مانند تا زمانی که دستگاه تصفیه آب دوباره روشن شود ، و اتوفلش ( شستن ممبرین با آب شیرین) انجام گیرد. سیستم اساسا آلودگی ها را به کناره ها می راند. این موجب می شود رسوبات در غشا توسعه پیدا کنند و یا فعالیت میکروبیولوژیکی در ممبرین شروع شود. اینها هر دو اثرات منفی بر غشاها و عملکرد RO دارند.

بسیازی از دستگاه ها تصفیه آب صنعتی دارای تجهیزات ویژه "تمیز کردن در محل" (CIP) هستند که در دستگاه های ساخت شرکت آب پاکسازان به عنوان جز لاینفک سیستم نصب می شوند.. یک CIP معمولی برای غشاهای پلی آمید (ممبرین) به شرخ زیر است:

گام 1: فیلتر کارتریج جدید را بر روی مسیر لوله سیستم CIP نصب کنید و اطمینان حاصل کنید لوله کشی تمیز است بدون آنکه آب راکدی از CIP  های قبل در مسیر برجای مانده باشد و یا هیچ ساختار میکروبیولوژیکی در مسیر وجود نداشته باشد.

گام 2: مواد شیمیایی شستشو را در آب تمیز و با خلوص بالا ( آب خروجی از دستگاه تصفیه آب) ، مخلوط کنید. میزان آب تخمین زده شده برای انجام عمل CIP ، 5 لیتر از محلول اصلی با  25-20 گالون ( حدود 70 لیتر) برای هر ممبرین 8 اینچ است.

ماده شمیایی ( قلیا یا همان باز CLE660 ) مربوط به شستشو را به مخزن CIP اضافه کنید. ( PH محلول شستشو باید روی عدد 11 ثابت نگه داشته شود که میتوان از PH meter استفاده کرد)

دمای محلول باید از 105 تا 110 درجه فارنهایت ( حدود 43 درجه سسانتی گراد ) افزایش پیدا کند و در طول انجام شستشوی فیلتر ممبرین (CIP) حفظ شود. آب گرم یا داغ را می توان در حین ساخت محلول استفاده کرد ، و یا میتوان از هیتر در مخزن CIP برای تثبیت دما استفاده کرد.

گام 3: شیر فاضلاب سیستم RO را تا آخر باز کنید؛ سپس ، محلول را به وسل شماره 1 دستگاه RO  وارد کنید. ماده اصلی شستشو را به کندی به مخزن CIP وارد کنید. آب و خروجی از فاضلاب و تولید را  باید به مخزن CIP تغییر مسیر دهید.

ظرفیت پمپ CIP بستگی دارد. پمپ CIP باید قادر به تولید 40-8 گالون ( حدود 150 لیتر ) در دقیقه به ازای هر مبرین 8 اینچ در 60-30 PSI  ( حدود 4 بار فشار ) باشد.

گام 4: محلول شمیایی اول ( قلیا CLE 660 ) را به مدت زمان معمول 30-15 دقیقه در چرخش قرار دهید. ( اگر محلول بیش از حد رنگی یا آلوده شود، آن را تخلیه کرده و فرایند را با محلول تازه ای تکرار کنید.)

 

بهتر است ابتدا با فشار پایین شستشو را شروع کرد تا باعث شود رسوبات تدریجی بیرون رانده شوند.

گام 5: فشار کاری را تا 4 بار به مدت 30-15 دقیقه افزایش دهید.

گام 6: محلول قلیا را از طریق شیر فاضلاب خالی کنید.

گام 7: مخزن CIP را از آب تصفیه پر کنید و همانند مراحل بالا ، ممبرین را با آب شیرین شستشو دهید. ( اینکار جهت پاکسازی ممبرین از محلول قلیا و آماده سازی ممرین برای محلول بعدی انجام میدهیم)

گام 8: مواد شیمیایی آب شماره 2  ( اسید CLE560 ) را در آب تمیز و با خلوص بالا ( آب خروجی از دستگاه تصفیه آب) ، مخلوط کنید. میزان آب تخمین زده شده برای انجام عمل CIP ، 5 لیتر از محلول اصلی با 25-20 گالون ( حدود 70 لیتر) برای هر ممبرین 8 اینچ است.

ماده شمیایی (اسید CLE560 ) مربوط به شستشو را به مخزن CIP اضافه کنید. ( PH محلول شستشو باید روی عدد 3 ثابت نگه داشته شود که میتوان از PH meter استفاده کرد)

دمای محلول باید از 105 تا 110 درجه فارنهایت ( حدود 43 درجه سسانتی گراد ) افزایش پیدا کند و در طول انجام عمل CIP حفظ شود. آب گرم یا داغ را می توان در حین ساخت محلول استفاده کرد ، و یا میتوان از هیتر در مخزن CIP برای تثبیت دما استفاده کرد.

گام 10: شیر فاضلاب سیستم RO را تا آخر باز کنید؛ سپس ، محلول را به وسل شماره 1 دستگاه RO  وارد کنید. ماده اصلی شستشو را به کندی به مخزن CIP وارد کنید. آب و خروجی از فاضلاب و تولید را  باید به مخزن CIP تغییر مسیر دهید.

گام 11: محلول شمیایی دوم ( اسید CLE 560 ) را به مدت زمان معمول 30-15 دقیقه در چرخش قرار دهید.

بهتر است ابتدا با فشار پایین شستشو را شروع کرد تا باعث شود رسوبات تدریجی بیرون رانده شوند. (اگر محلول بیش از حد رنگی یا آلوده شود، آن را تخلیه کرده و فرایند را با محلول تازه ای تکرار کنید.)

گام 12: فشار کاری را تا 4 بار به مدت 30-15 دقیقه افزایش دهید.

گام 13: محلول اسید را از طریق شیر فاضلاب خالی کنید.

گام 14: مخزن CIP را از آب تصفیه پر کنید و همانند مراحل بالا ، ممبرین را با آب شیرین شستشو دهید. شسشتو را تا زمانی ادامه دهید که pH به pH آب آشامیدنی نزدیک شود.

گام 15: مواد شیمیایی آب شماره 3  ( بایوساید BIO 2080 یا BIO 3080 ) را در آب تمیز و با خلوص بالا ( آب خروجی از دستگاه تصفیه آب) ، مخلوط کنید. ( 0.5 لیتر در 30 لیتر آب تصفیه به ازای هر ممبرین 8 اینچ)

گام 16: محلول بایوساید را به مدت زمان معمول 15 دقیقه در چرخش قرار دهید.

گام 17: محلول بایوساید را از طریق شیر فاضلاب خالی کنید.

گام 18: مخزن CIP را از آب تصفیه پر کنید و همانند مراحل بالا ، ممبرین را با آب شیرین شستشو دهید.

گام 19: زمانی که شستشو کامل شد RO را به کار بیاندازید و فلومتر ها و گیج ها را چک کنید. وقتی سیستم RO را مجددا راه اندازی می کنید ، شیر فاضلاب را به حالت اولیه قبل از شستشو بر گردانید. وقتی که تنظیمات دستگاه تصفیه آب به وضعیت ثابت برگرداندید نشان گر های دستگاه را دوباره چک کنید. ( افزایش TDS بعد از شستشو طبیعی میباشد )

 

نتیجه گیری :

دستگاه های تصفیه آب صنعتی که به خوبی نگهداری شده می تواند یک دارایی عالی باشد؛ سیستم RO که به خوبی نگهداری نشده باعث دردسر بسیاری برایتان می شود. وقتی RO به درستی استفاده شود ، در هزینه ، زمان و انرژی صرفه جویی شده ، طول عمر و کارایی تجهیزات افزایش یافته، کیفیت آب خروجی بهبود پیدا می کند ، و فاضلاب بازیافت می شود. تعویض پیش از موعد غشاهای RO  ( ممبرین ) می تواند اقدامی هزینه بر باشد و از آن اجتناب نمود ، یا دست کم با نظارت مناسب و نگهداری سیستم RO آن را به تاخیر انداخت. که در این امر کارشناسان فنی شرکت آب پاکسازان آمادگی خود را جهت مشاوره های رایگان و بازدید از دستگاه تصفیه آب شما اعلام میدارند.

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر