061-33739660

شوینده های ممبرین

تمامی سیتم های آب شیرین کن حداکثر هر شش ماه یکبار نیاز به عملیات شستشو (CIP) ممبرین دارند. برای این کار ابتدا ممبرین ها توسط یک محلول قلیایی، سپس یک محلول اسیدی و نهایتا توسط یک محلول آنتی باکتریال شستشو داده میشوند. این عملیات اگر به درستی صورت گیرد تاثیر فوق العاده ای بر کیفیت و کارایی ممبرین خواهد گذاشت. مهمترین پارامتر در فرایند شستشو کیفیت مواد شوینده بوده که علاوه بر عملکرد چشمگیر لحظه ای ضامن عمر ممبرین در دراز مدت نیز میباشد.

انواع شوینده های ممبرین به شرح زیر است:

شوینده قلیایی ممبرین CLE 660: این محصول ترکیبی است قلیایی که برای پاک کردن رسوبات سولفات، سیلیکا، فیلم های میکروبی ( Biofilms) و مواد آلی از ممبرین دستگاه اسمز معکوس به کار رفته و در حذف هیدروکسید و اکسید آهن بسیار موثر است. در ترکیب این محلول از فعال کننده های سطحی (Surfactant) و شلاته کننده ها استفاده شده است که تاثیر بسیار چشمگیری در رسوب زدایی سریع ممبرین ها دارد.

شوینده اسیدی ممبرین (CLE 560): این محصول یک محلول اسیدی بر پایه ترکیب چند اسید و نیز فعال کننده و بازدارنده است که برای از بین بردن رسوبات معدنی، نمک های معدنی و اکسید فلزات از ممبرین های دستگاه RO به کار میرود. مهمترین ویژگی این محصول خاصیت ضد خوردگی در عین رسوب زدایی قدرتمند آن است که باعث میشود عمراین محصول با تکرار شستشو افت چندانی نداشته باشد.

شوینده آنتی باکتریال (BIO 2080): این محلول بر پایه مشتقات ایزوتیازولین ها است که حتی در غلظت های بسیار پایین نیز باعث نابودی باکتری ها، قارچ ها و مخمر ها میگردد. این محصول غیر اکسیداتیو بوده و هیچ گونه اثر سویی بر عمر ممبرین نخواهد گذاشت. نکته مهم در استفاده از مواد آنتی باکتریال این موضوع است که چنانچه عامل افت تولید دستگاه، رشد جلبک ها بر سطح ممبرین ها باشد با یک بار شستشو توسط این محلول وضعیت ممبرین کاملا بهبود پیدا خواهد کرد.

شوینده آنتی باکتریال ( BIO 3080): این محلول نیز بر پایه مشتقات ایزوتیازولین ها است که حتی در غلظت های بسیار پایین نیز باعث نابودی باکتری ها، قارچ ها و مخمر ها میگردد. تنها تفاوت این محصول با بایوساید BIO 2080 در غلظت آن هاست. غلظت بالا تر این محصول آن را قادر میسازد تا در شدیدترین گرفتگی های باکتریایی ممبرین ها، بوخوبی توده های باکتریایی را پاکسازی نماید.

نحوه CIP کردن به صورت زیر است:

- ابتدا محلول قلیا

- شستشو با آب تصفیه

- شستشو با محلول اسیدی

شستشو با محلول آنتی باکتریال

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 2 کاربر