061-33739660

فیلتر شنی

فیلتر شنی یکی از رایج ترین روش های فیلتراسیون آب به شمار میرود که سرعت بالا در امر فیلتراسیون ، فضای کم ، هزینه نگهداری پایین و... از مزایای این روش میباشد.

فیلتر شنی جهت فیلتر کردن و زلال سازی آب به روش فیزیکی برای حذف املاح معلق یا مخلوط در آب ( رنگ، شن، گل، مواد آلی و...) میباشد.

این فیلتر ها دارای شکلی استوانه ای از جنس فلز یا فایبر گلاس به دو صورت افقی یا استوانه ای شکل در دسترس میباشد. داخل این فیلتر ها از ذرات دانه ای شکل در سایز های مختلف به نام سلیس پوشانده میشود علاوه بر سلیس میتوان از کربن اکتیو 

به منظور حذف طعم ، بو ، رنگ ومواد آلی ارگانیک ازدانه های کربن فعال شده استفاده می شود. در فیلتر کربنی آب از بستر ذغال کربن اکتیو گرانولی عبور کرده و رنگ و بوی آن توسط ذغال کربن جذب شده و در نتیجه آب خروجی بدون هر گونه طعم و بو و رنگی خواهد بود.

نحوه کار فیلتر شنی به این صورت است آب از بستر سنگ سیلیس عبور کرده ،ذرات معلق و ناخالص های حل نشدنی آن تا اندازه 50 میکرون در خلل و فرج بستر شن می ماند. این فرآیند در نهایت منجر به حذف کدورت آب می شود.

فیلتر شنی یکی از به صرفه ترین روش های تصفیه آب می باشد که در آن مخازن مخصوصی از جنس فولاد ، فایبر گلاس و یا بتن ساخته میشود و بستر آنها از شن و ماسه خالص که شکل تقریبا استوانه ای و یا مربعی دارند پر می شود. فیلتر شنی را میتوان بر اساس گردش آب در آنها به چهار دسته تقسیم نمود. پر کاربرد ترین نوع فیلتر شنی در استخر ها مورد استفاده قرار میگیرد و با نام فیلتر های شنی تحت فشار شناخته می شوند.

انواع فیلتر شنی

فیلترهای شن و ماسه سریع (تحت فشار)

فیلترهای شن و ماسه سریع (گرانشی)

 فیلترهای شن و ماسه بالا رونده

فیلترهای شن و ماسه آرام

 

 فیلتر شنی تحت فشار

از جمله کاربرد های فیلتر شنی تحت فشار استفاده از آنها در تصفیه خانه های استخر ها می باشد. سرعت بالا در تصفیه آب و فیلتر نمودن آب از جمله ویژگی هایی است که این نوع از فیلتر شنی را مناسب این کار نموده است. فرایند کار فیلتر های شنی به این صورت است که آب آلوده ی استفاده شده در استخر از طریق لوله ورودی وارد فیلتر میشود. فشاری که پمپ وارد میکند در کنار نیروی جاذبه آب را از درون شن به سمت پایین میراند، در این مسیر شن و ماسه آشغال  و مواد اضافی را از آب استخر جمع آوری میکنند. در پایین ترین بخش شن و ماسه ها سوراخ های بسیار ریزی قرار داده شده است که شن و ماسه از آنها عبور میکند اما توانایی عبود دادن آب در آنها در نظر گرفته شده است. به دین منظور آب پاکیزه از لوله خروجی به سمت بیرون هدایت میشود.

فیلتر شنی بیشتر در دو مدل عمودی با دو سر عدسی ساخته میشوند ولی میتوان مدل های دیگری از از این نوع را نیر در بازار یاب  ولی هیچ یک بازدهی این مدل را نخواهد داشت. مدل عمودی با دو سر عدسی از ورقه های فولادی در جداره و بدنه و لایه بالایی و پایینی طبق استاندارد های مشخص شده برای هر یک از بخش ها ساخته میشود. برای حفاظت بیشتر از این مدل فیلتر شنی لایه داخلی آنرا به وسیله ی دو لایه پوشش اپوکسی و از خارج با یک لایه ضد زنگ به همراه دو لایه رنگ مخصوص  می پوشانند. برای آنکه فیلتر شنی کیفیت بهتری را در فیلتراسیون ارائه نماید و همچنین عمر مفید فیلتر های تحت فشار آن افزایش یابد می توان قبل از رنگ زدن فیلتر ها را از داخل سند بلاست نمود. استفاده از فیلتر های سند بلاست شده میتواند روند تصفیه را سرعت بخشیده و آب را به جهت تصفیه بهتر آن بر روی بستر شنی روی فیلتر پخش میکنند

در پایین ترین سطح دستگاه فیلتر شنی تحت فشار استرینر های برنجی به جهت جمع آوری و عبور دادن آب در نظر گرفته شده است تا آب پس از تصفیه به خوبی جمع آوری شده و به مرحله ی بعدی وارد شود. توجه داشته باشید که در بازار نازل های پلاستیکی برای جمع آوری آب و انتقال آن به مرحله ی بعد نیز وجود دارد اما کیفیت اجرایی آنها نسبت به نوع برنجی بسیار پایین تر می باشد و تنها از نظر هزینه  ای می توانند برای شما سود آوری داشته باشند که زیرا نازل های پلاستیکی حتی تا 100/1 نازل های برنجی قیمت دارند و همین امر سبب می شود تا بسیاری از افراد نسبت به خرید آنها اقدام نمایند. این در حالی است که این لوله ها به دلیل نداشتن کیفیت مورد انتظار بسیار سریع از کار افتاده و می بایست نسبت به هزینه ی مجدد و خرید آنها اقدام نمایید.

برای داشتن یک فیلتر شنی مناسب در آن 4 لایه مختلف سیلیس با ضریب یکنواختی 35/1  و درجه خلوص بالای 95 درصد باید وجود داشته باشد .

 انواع سیلیس که می بایست در فیلتر شنی تحت فشار وجود داشته باشند عبارت اند از :

سیلیس نمره یک از قطر 5/0 میلی متر تا 5/1  میلی متر.

سیلیس نمره دو  از قطر 2  میلی متر تا 5/3 میلی متر.

سیلیس نمره سه  از قطر 4  میلی متر تا 8 میلی متر.

سیلیس نمره چهار از قطر 8  میلی متر تا 12 میلی متر.

 توجه داشته باشید که مجموع ارتفاع 4 مدل سیلیس به کار برده شده در فیلتر شنی می بایست در مجموع یک متر باشد و در صورتی که بیش از این مقدار از سیلیس استفاده شود فیلتر شنی توانایی تصفیه آب بیشتر را نخواهد داشت و نهایت ارتفاع فیلتر شنی با در نظر گرفتن بستر فیلتر و همچنین پخش کننده آب ، یک و نیم متر در نظر گرفته میشود.

برای اینکه یک فیلتر شنی به خوبی و با کیفیت بالاتری کار نمایند لازم است تا در آن از شن هایی با دانه بندی ریز استفاده شود زیرا این مدل از شن سطح بیشتری را فراهم می کنند و در نتیجه آلودگی بیشتری را از آب به خود جذب می کنند. تنها عیب استفاده از این مدل از شن این است که برای انتقال سیال می بایست از فشار پمپ بالاتری استفاده نمود. در بسیاری از فیلتر های شنی از شن هایی بین 0.2 تا 1.2 میلی متر برای این منظور استفاده میکنند.

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 17 کاربر