[ArianaTTS buttonposition=’after’]برج های خنک کننده( cooling tower ) یا کمپرسور ها به دلیل استفاده از نیروی الکتریکی درگیر حرارت حاصل از این فعالیت می­ شوند. به منظور افزایش بهره وری و کاهش گرمای حاصل از فعالیت کمپرسور ها، لازم است به وسیله آب یا هوا مرتبا خنک شوند. دیگر استفاده از آب در این سیستم در مواقع شستشو و تمیز کردن است.[/ArianaTTS]

تمیز کردن برج های خنک کننده[ArianaTTS buttonposition=’after’]

تمیز کردن برج های خنک کنندهمادامی که آب گرم شده یا تبخیر شود، رسوبات و مواد جامد در آن باقی می­مانند. این رسوبات قابلیت می توانند بر کارایی سیستم های خنک کننده با آب و عمر کلی تجهیزات تأثیر منفی بگذارند. این پدیده می تواند رسوبات ضخیمی را در مناطق انتقال حرارت ایجاد کند، جریان آب را کاهش دهد، انتقال حرارت را کاهش دهد و باعث افزایش فشار بالای سری شود.

این لایه های رسوب شکل گرفته کمپرسور سیستم را به کارکردن بیشتر مجبور می­کند. افزایش کارکرد در سیستم هزینه های اضافی و انرژی مصرفی بیشتری را به سیستم تحمیل می­کند، این فشار مضاعف بر کمپرسور می­تواند کاهش طول عمر تجهیزات و تأثیرات منفی دیگری را به مجموعه وارد کند همچنین فراتر از ظرفیت بهینه تعیین شده عمل کند. یک لایه رسوب با ضخامت ۰.۱۲۵ اینچ می‌تواند ۲۰ درصد بر اثر منفی به ظرفیت وارد آورد.

تصور اینکه ترکیب هر گونه املاح در یک سیستم یا برج خنک کننده با آب رسوب می­باشد، بسیار اشتباه است. یک آزمایش ساده برای تشخیص اینکه آیا این املاح تشکیل شده، رسوب است یا نه، از نمونه گیری استفاده می­کنیم، مقداری از آن را برداشته و نمونه را در یک ظرف شیشه ای حاوی چند سی سی از آب و چند سی سی از اسید قرار می­دهیم و پس از آن مخلوط حاصل رابه هم می­زنیم.

در صورتی که ماده حباب بزند و یا به طور کامل حل شود و شروع به ترک خوردن کند، رسوب است. اگر حبابی شکل نگرفته باشد، احتمالا املاح محصول جانبی تولیدی از سیلیس، خوردگی یا شاید ترکیبات دیگری نیز باشد. برای شناسایی ماهیت و ترکیبات دقیق املاح و لایه رسوب به آزمایش های تخصصی و ویژه شیمیایی احتیاج داریم.

وقتی که آب گرم یا حتی تبخیر می­شود، ماده ی جامدی به نام رسوب یا ته نشستاز خود بر جای می­گذارد. املاح ته نشین شده یا رسوب ها می­توانند بر عملکرد سیستم های خنک کننده یا حتی عمر مجموعه تجهیزات تأثیر منفی بگذارد.

پیشنهاد محصول ویژه  کاتالوگ دستگاه تصفیه آب صنعتی

[/ArianaTTS]

محلول های شیمیایی موثر در پاک کردن رسوبات برج خنک کننده

محلول های شیمیایی موثر در پاک کردن مواد و لایه های رسوب به سه دسته تقسیم می شوند:

اسید هیدروکلریک

هیدروکلریک اسید روشی بسیار موثر اما سنتی برای پاکسازی رسوب از بدنه یا درون برج های خنک کننده و کندانسورهای آب است.

اسید هیدروکلریدریک قوی ترین و به صرفه ترین اسید موجود برای محلول سازی رسوبات و اکسیداسیون آهن است که با سرعت واکنش بالایی که دارد از تمام گزینه های دیگرمناسب تر است. APS-CLE-560 یک رسوب ‌زدای عالی است که بر مبنای ترکیبات دارای اسید هیدروکلریک ساخته می­شود و این ماده خاصیت پاک کنندگی زیاد و بسیار موثری در راستای رفع رسوبات بر پایه کلسیم دارد.

برای کاهش رسوبات در فرآیند CIP می­توان از رسوب زدای APS CLE 560 استفاده کرد.

معایب استفاده از اسید هیدروکلریدریک

از معایب اسیدهای کلریدریک ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار بخار بالای آن
 • بوهای قوی در نتیجه نیاز به ایمنی بالا و تهویه کافی
 • خوردگی فلزاتی مانند فلزات گالوانیزه و سطح های فولادی ضد زنگ بر اثر استفاده های مکرر
 • متان سولفونیک اسید

متان سولفونیک اسید گزینه ای نسبتا جدید برای حل مشکل رسوب گذاری در تجهیزات و سیستم های خنک کننده است. این اسید با کارکرد فعال و محافظت شده برای رفع مواد ته نشین شده و رسوب زدایی به صورت مایع برای سطوح یا تجهیزات فولادی ضد زنگ معرفی شده است.

از مزایای این ماده که منجر به محبوبیت آن شد، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بوی کم
 • مواد شیمیایی زیست تخریب پذیر
 • امکان استفاده از آن در فضای داخل خانه با تهویه مناسب
 • استفاده از این اسید در موارد متعدد مانند رسوب زدایی جداول بخار، کوویل های تبخیری یا سیستم های زمین گرمایی

از معایب آن نیز موارد زیر قابل تشریح است:

 • تأثیر نامطلوب بر سطوح گالوانیزه در برج های خنک کننده
 • هزینه بالاتر از رسوب زداهای بر مبنای اسید هیدروکلریک

البته این ماده در زمره روش های مناسب برای رسوب زدایی از سطوح فولادی ضد زنگ محسوب می­شود.

سولفامیک اسید

سولفامیک اسید بر مبنای سولفات و سولفید ساخته می­شود این ماده یک تمیز کننده ضعیف تر است که برای پاکسازی تجهیزات و قطعات قدیمی مناسب است. در سولفامیک اسید از ترکیبات اسیدی ضعیف تر در مقابل هیدروکلریک اسید یا اسید متان سولفونیک استفاده می­شود. همین ویژگی سبب می­شود برای هر مدل و نوعی از تجهیزات با سطوح گالوانیزه گزینه مناسبی باشد.

از معایب سولفامیک اسید می­توان گزینه های زیر را بر شمرد:

 • این ماده به صورت پودری عرضه می­شود
 • باید محلول ساخته شود پس دسترسی زمان بری دارد
 • زمان بیشتری برای حل کردن رسوبات احتیاج دارد به دلیل استفاده از اسید های ضعیف تر

روند تمیز کردن رسوبات برج خنک کننده

روش تمیز کردن رسوبات در برج های خنک کننده به صورت زیر است:

پیشنهاد محصول ویژه  عابر آب | قیمت دستگاه خودپرداز اب - خرید کارت آب

تامین و مشخص کردن مقدار و اندازه ماده شیمیایی مصرفی و خاموش کردن پمپ

پاکسازی قطعات به میزان معین از اسید و مشخص بودن نوع رسوب و همچنین نوع اسید مورد استفاده بسیار بستگی دارد.

اضافه کردن آب

عموما بیش از ۳ دوز اسید را نباید در ساخت محلول استفاده کرد و به آب اضافه نمود.

شستشوی مجدد

در صورت مشاهده رسوبات باقی مانده، مجموعه را شسته، آبکشی کرده و مجددا آن را اسید شویی کنید.

چک کردن سلامت نازل ها

نازل های موجود در سیستم برای اسپری یا روزنه های توزیع آب را باید پیش از رسوب زدایی از سیستم بررسی و یا تمیز کرد.

مرحله سامپ و راه اندازی مجدد پمپ

سامپ ها حوضچه جمع آوری مایعات غیر قابل استفاده یا آلوده هستند که باید تخلیه شده و شستشو داده شوند، پس از آن با آب تمیز پر شود. در مرحله بعد پمپ باید مجددا روشن شود. مرحله گفته شده  میزان اسید مصرفی را کاهش می­دهد و از تولید پسماند جلوگیری به عمل می­آورد.

تست PH

کیت تست ph یا نشانگر رنگی می­تواند میزان پاک شدن محلول حاوی اسید که از مخزن کندانسور بازمی‌گردد را تعیین کند. یک قانون تجربی وجود دارند و آن هم اینکه، هنگامی که محلول از کندانسور برمی­گردد برای یک مدت حدودا ۳۰ دقیقه ای فاقد کف یا حباب باشد، رسوبات آهکی حذف شده اند.

 • توصیه های کار بردی
 • نظارت دائمی بر فرآیند شستشو با اسید
 • کنترل مدت زمان گردش محلول اسیدی بر اساس میزان لایه های رسوب تا چند ساعت
 • کنترل مدت زمان نگهداری اسید برای شستشو و فرآیند اسید درمانی (نباید زمان زیادی را در بر بگیرد)
 • هیدروکلریک اسیدها و اسید متان سولفونیک، نباید بیش تر از شش ساعت، در مجموعه سیستم سیرکوله شوند.

توصیه های ایمنی در استفاده از اسید

موارد زیر از جمله توصیه های ایمنی است که باید مورد توجه قرار گیرد:

 • استفاده مداوم از وسایل ایمنی و حفاظتی مثل دستکش های ضخیم و همچنین با مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و اسیدی، عینک محافظ چشم و ماسک های تنفسی استفاده کنید. محلول های اسیدی رسوب زدا نباید در تماس مستقیم با چشم، پوست، دهان و… قرار بگیرند.
 • سه چیز سرعت را در رسوب زدایی افزایش دهد:

افزایش دما (>150 درجه فارنهایت یا ۶۵ درجه سانتیگراد)

سرعت گردش بالاتر

قدرت محلول بالا

با وجود تمام موارد گفته شده رسوب زدایی باید با روش های ایمن و در حضور تهویه مناسب انجام شود.

 • زمانی که واکنش اسید با رسوب اتفاق می­افتد، این واکنش گاز کربن دی اکسید آزاد می­کند در صورتی که تخلیه صورت نگیرد، می­تواند فشاری بالا ایجاد کند ونتیجه ترک یا پارگی در سیستم ایجاد کند. حتما پیش از شروع عملیات، فضای بسته سیستم را برای جلوگیری از تجمیع گازها چک کرده و در صورت وجود گاز آن را تخلیه کنید .
 • از پاشیدن آب حاوی اسید یا پخش شدن آن در هوا جلوگیری به عمل اورید.
 • مراقب باشید که محلول واکنش داده تخلیه نشود یا بر روی بتن اطراف، پرسنل، گیاهان، چمن، ساختمان ها، خودروها، و یا سطوحی که به هر نحوی امکان برخورد یا تأثیر پذیری از اسید را دارند، پاشیده نشده باشد.
 • استفاده مداوم از محلول های اسیدی سبب حذف لایه گالوانیزه محافظ موجود در تجهیزات از سطوح فلزی آن می­شود. تا پیش از حذف بخش های زیادی از لایه های گالوانیزه در چند مرحله عملیات تمیز کاری را انجام داد، این عمل در فرآیند گالوانیزه گرم انجام می­گیرد.
پیشنهاد محصول ویژه  رزین تبادل یونی ؛ فروش قیمت خرید رزین تصفیه آب صنعتی

اما فولاد آبکاری شده بعد از فقط یک بار تمیز شدن، پوشش و لایه گالوانیزه خود را از دست می­دهد. پیش تر عنوان شد که، برای سطوح گالوانیزه اسیدهای شستشو دهنده ی ضعیف تر مانند اسیدهای سولفامیک استفاده می­شوند.

 • گاها، فلز تا اندازه ای دچار خورندگی شده است که تحت تاثیر رسوبات ایجاد شده یا محصولات تولیدی جانبی حاصل از خوردگی در جای خود فیکس می­شود و به جای خود می­چسبد. هنگام تمیز کردن قطعات ها و حذف لایه های رسوبات، امکان ایجاد نشتی وجود دارد.
 • بعد از تمیز کردن، محلول خنثی شده از اسید را طبق دستورالعمل ها به طور کامل از مجموعه سیستم خارج کنید. پیش از انجام دیگر عملیات باید مسیر ها و خطوط را بررسی کرده تا از عدم انسداد به وسیله رسوبات یا دیگر آلاینده ها اطمینان حاصل کنید.

خرید اسید شستشوی برج های خنک کننده

خریداران بزرگوار برای خرید اسید شستشوی برج های خنک کننده هم به صورت خرید غیر حضوری هم به صورت خرید حضوری در روش های خرید مختلفی مانند روش خرید مستقیم، خرید آنلاین، خرید بدون واسطه و خرید غیر مستقیم می­توانند با کارشناسان ما در تیم فروش گروه صنعتی آب پاک سازان تماس حاصل کنند. خرید امن در خرید از راه دور هم به صورت خرید جزئی و هم به صورت خرید عمده امکان پذیر می­باشد.

فروش اسید شستشوی برج های خنک کننده

فروش اسید شستشوی برج های خنک کننده در فروشگاه های معتبر معرفی شده از طرف شرکت آب پاک سازان میسر است. خرید کالا از طریق فروش آنلاین و فروش غیرحضوری، فروش مستقیم و فروش حضوری یا فروش بدون واسطه از کارخانه به صورت خرده فروشی یا فروش کلی امکان پذیر است. فروش فوری در سایت شرکت صنعتی آب پاک سازان یا فروشگاه آی قدکساز امکان پذیر است.

قیمت اسید شستشوی برج های خنک کننده

خریداران محترم می­توانند برای اطلاع از لیست قیمت روز اسید شستشوی برج های خنک کننده را در سایت فروشگاه شرکت آب پاک سازان مشاهده کنند. لیست قیمت اسید شستشوی برج های خنک کننده را همچنین می­توان از طریق شماره تماس های اعلام شده از کارشناسان فروش شرکت آب پاک سازان به دست آورده و نسبت به سفارش آن اقدام بفرمایید. با توجه به نوسانات نرخ ارز و تغییرات دلار قیمت روز و واردات تجهیزات، قیمت آن ها تغییراتی را متحمل خواهند شد.

۲/۵ - (۳ امتیاز)

۱ دیدگاه

 • سلام مقالتون در رابطه با برج های خنک کننده خیلی مفید بود. میشه لطفا در رابطه با اهمیت شستشوی برج خنک کننده بیشتر توضیح بدید؟ به چه علت برج های خنک کننده آلوده می شوند؟ اگر به موقع شستشو صورت نگیرد چه تبعاتی دارد؟ میزان غلظت رسوبات چطور بدست بیارم؟ در سیستم کولینگ نوع پکینگ چه اهمیتی دارد؟ بهترین زمان استفاده از کولینگ تاور میشه توضیح بدید؟ میزان آلودگی سیال دستگاه رو چجور متوجه بشم؟ برای جولو گیری از رشد میکروارگانیسم چه پیشنهادی دارید؟ برای شستشو حتما باید فن ها خاموش باشند؟ تشک و فن استک با چه موادی ضد عفونی کنیم؟ بررسی قطعات توزیع باید چه زمانی انجام شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *