رزین تبادل یونی
قیمت خرید رزین تبادل یونی

رزین تبادل یونی؛ شرکت آب پاکسازان با بکارگیرى دانش روز دنیا در زمینه پایش و استفاده از رزین هاى تبادل یونى، علاوه بر عرضه محصولات با کیفیت و قابل اطمینان، امکان آنالیز و سنجش کیفى رزین هاى نو و در حال کار را در آزمایشگاه منحصر به فرد خود مهیا نموده است. ما در کنار شماییم تا با خیالى آسوده به بهره بردارى از رزین هاى تبادل یونى بپردازید.

مراحل ✅ راهنمای خرید قیمت و فروش ✔️ رزین تصفیه آب صنعتی چگونه است؟

مشخصات جزئیات و نحوه استفاده از رزین تصفیه آب  🙋 مشخصات جزئیات و نحوه استفاده از رزین تصفیه آب و کاتالوگ رزین تصفیه آب؛ کتابچه راهنمایی

پشتیبان تلفنی ⁉️ تخصصی کاملاً رایگان ۰۶۱۳۳۷۳۹۶۶۰ ☎️ پاسخ سوالات شما؟

اول از همه با مشاورین شرکت آب پاکسازان در ارتباط باشید ✔️ ویژگی ها و مزایای اصلی رزین تصفیه آب  🙋‍♂️ نحوه بسته بندی ارسال و لوازم همراه رزین تصفیه آب

خرید رزین تصفیه آب پاکسازان

خرید رزین های تصفیه آب صنعتی؛ در واحد فروش رزین های تصفیه آب شرکت آب پاکسازان به ارائه راه حل هاى اختصاصى براى پیچیده ترین مشکلات حوزه رزین هاى تبادل یونى و آب مى پردازد.

شرکت آب پاکسازان با درک این موضوع و با استفاده از تجربه و دانش نیرو های متخصص خود در این حوزه، مبادرت به تأمین و فروش انواع رزین ھای تبادل یونی مورد نیاز صنایع و تأسیسات مختلف، از تولیدکنندگان مطرح دنیا در دسته های کلی زیر می نماید:

 • رزین کاتیونی قوی
 • رزین کاتیونی ضعیف
 • رزین آنیونی  قوی
 • رزین آنیوینی ضعیف
 • رزین بستر مختلط  Bed Mixed
خرید رزین تصفیه آب
خرید رزین های تصفیه آب

آزمایشگاه کنترل کیفیت رزین آب پاکسازان

برای نخستین بار در کشور، آزمایشگاه تخصصی رزین ھای تبادل یونی در شرکت آب پاکسازان با کادری مجرب و آگاه به دانش روز دنیا در این زمینه و با امکانات مناسب، مطابق با استاندارد های مربوطه راه اندازی شده است. در آزمایشگاه رزین پرسیس کلیه آزمون‌ھای تعیین کیفیت رزین مطابق با استاندارد های مربوطه از جمله استاندارد D2187 ASTM صورت می گیرندو امکان دریافت نمونه رزین های نو ودر حال کار به منظور انجام آزمون های کیفی مورد نیاز مشتریان محترم وجود دارد.

خدمات مشاوره تخصصی
همچنین این امکان در مجموعه آب پاکسازان وجود دارد که در زمینه رزین ھای تبادل یونی به ارائه مشاوره بپردازد. مشاوره در موضوع ھای:

 1. انتخاب نوع رزین تبادل یونی متناسب با نیازھای مصرف کننده که از لحاظ طول عمر، کارایی و هزینه بهینه باشد
 2. آزمون رزین نو به منظور تعیین کیفیت و همچنین رزین در حال کار برای شناسایی عیوب ایجاد شده و تخمین طول عمر مفید آنھا
 3. عیب یابی و رفع مشکلات سامانه ھای تصفیه آب.
 4. فروش رزین های تصفیه آب

پایش منظم رزین هاى تبادل یونى و تحلیل نتایج آن، نه تنها به شناسایى عیوب احتمالى بر روى رزین و شناخت روش هاى بازیابى رزین کمک مى کند؛ بلکه مى تواند به تخمین طول عمر طبیعى و مفید رزین، زمان بندى تعویض و جلوگیرى از تحمیل هزینه هاى هنگفت کمک کند.

فروش رزین های تصفیه آب پاکسازان

فروش رزین تصفیه آب؛ طیف گسترده ای از رزین ھای تبادل یونی جھت کاربرد در حوزه تصفیه آب و فاضلاب تولید می شوند، که از آنها جهت سختی گیری، یون زدایی، حذف فلزات و بازیابی منابع آبی استفاده می شوند. کیفیت و مرغوبیت رزین، در کارکرد سیستم های تصفیه آب و جلوگیری از تعویض زود هنگام رزین ها و همچنین تحمیل دیگر هزینه های جانبی تأثیر به سزایی دارد.

قیمت رزین تصفیه آب
قیمت رزین های تصفیه آب

تست رزین تصفیه آب پاکسازان

برای اطمینان از کیفیت رزین خریداری شده و نیز درصورتی که کیفیت آب خروجی دستگاه تصفیه آب صنعتی مناسب نبوده و یا ترکیبات شیمیایی ویژه ای برای بازیابی رزین مورد نیاز باشد، متخصصان abpaksazan برای ارائه مشاوره و رفع مشکل در کنار شما خواهند بود.

چرا رزین به تست و پایش نیاز دارد؟ نمونه گیری و انجام تست برروی رزین در فواصل زمانی مشخص نه تنھا به شما در تشخیص جرم گرفتگی و روش مناسب شستشوی این آلودگیھا کمک می کند بلکه می تواند در تعیین روند و سرعت کهنه شدن رزین و برنامه ریزی برای تعویض آن نیز مؤثر باشد.

تست رزین با چه فواصل زمانی باید انجام شود؟ رزین های سختی گیر و سایر تبادل کننده هایی که به فرم نمک هستند (سیستم هایی که با استفاده از سدیم کلراید بازیابی می‌شوند) لازم است بلافاصله پس از خرید و در ادامه پس از هر شش تا دوازده ماه استفاده، تست شوند. رزین های یون زدا و سایر رزین هایی که با استفاده از اسید و قلیا بازیابی می شوند باید به صورت نو و پس از هر شش ماه استفاده آنالیز و تحلیل شوند. همچنین رزین هایی که برای مدت زمان بیش از یک سال در انبار نگهداری شده اند، باید پیش از استفاده تست شوند تا از کیفیت و عملکرد خوب آنها اطمینان حاصل شود. در مورد رزین هایی که با مصارف خاص مانند رزین هایی که برای تصفیه فاضلاب استفاده می شوند فواصل زمانی نمونه برداری و آزمون کاهش پیدا می کند.

توصیه می شود حدود پانصد میلی لیتر از نمونه رزین نو جھت آنالیز و مقایسه در آینده نگھداری شود.

تست ھای قابل ارائه به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

تست ھای اصلی رزین ها

 • ظرفیت کل رزین
 • ظرفیت نگھداری آب
 • ارزیابی ظاهری (بررسی میکروسکوپی)
 • ظرفیت تفکیک نمک Splitting Salt
 • تعیین نسبت درصدی رزین ھای Mixed Bed

تست ھای رزین بازیابی شده:

 • فرم یونی (فرم اولیه)

تست های تکمیلی رزین تصفیه اب پاکسازان:

 • توزیع اندازه ذره
 • مواد آلی قابل استخراج از رزین
 • استحکام مکانیکی
 • ظرفیت عملکردی
 • میزان ناخالصیهای معدنی
 • میزان شست و شو پس از بازیابی
 • پایداری در برابر شوک اسمز ی
 • درصد تغییرات حجم
 • وزن مخصوص
 • تشخیص نوع رسوب و تعیین روش مناسب جرم زدایی
 • درصد کرویت
 • تعیین درصد بازیابی رزین
 • تست سینتیکی
 • مقاومت رزین دربرابر اکسیداسیو ن
 • تعیین مقدار آهن
 • تعیین مقدار سدیم

آزمایشگاه آب پاکسازان این قابلیت را دارد که نمونه آب مورد نظر شما را به طور کامل تجزیه و تحلیل نماید. در این مسیر آزمایشگاه پیشرفته ما با کارشناسان متخصص مى توانند مشکل را شناسایى کرده و کارآمد ترین و مقرون به صرفه ترین راه حل را ارائه دهند.

تست ھای اصلی

ظرفیت کل رزین تصفیه اب پاکسازان

ین پارامتر تعداد کل جایگاه ھای فعال را در رزین که می توانند در تبادل یون شرکت کنند، نشان می دهد و به صورت تعداد اکی والان بر واحد حجم یا وزن رزین نمایش داده می شود. به عنوان نمونه برای رزین ھای تبادل کاتیونی قوی موجود در بازار این عدد حدود دو اکی والان بر واحد لیتر رزین است. به منظور انجام این تست، حجم یا وزن مشخصی از رزین را در یک ستون وارد کرده و یک محلول شیمیایی از روی رزین عبور داده می شود تا از تبدیل شدن کل رزین به یک فرم یونی خاص اطمینان حاصل شود. سپس این یون ھا با عبور دادن یک محلول شیمیایی دیگر از رزین خارج می شوند. غلظت یون ھای خارج شده( یا تبادل شده) به صورت کمی تعیین می شود.

پیشنهاد محصول ویژه  آنتی اسکالانت؛ لیست قیمت خرید و فروش ویژه

ظرفیت نگهداری آب

این تست تحت عنوان تعیین میزان رطوبت رزین نیز نامیده می شود و با استفاده از توزین رزین به فرم مرطوب و نیز پس از خشک شدن در کوره(Oven) در یک دما و زمان معین به دست می آید. از میزان رطوبت رزین برای پیش بینی عمر باقیمانده رزین استفاده می شود.

اکسیداسیون رزین موجب افزایش ظرفیت نگهداری آب آن شده درحالی که جرم گرفتگی میزان رطوبت رزین را کاهش می دهد.

رزیابی ظاهری(بررسی میکروسکوپی): این تست برای تعیین درصد رزین ترک خورده یا شکسته درکل حجم رزین و همچنین میزان جرم گرفتگی مورد استفاده قرار می گیرد.

ظرفیت تفکیک نمک: این پارامتر در رزین ھای تبادل کاتیونی و آنیونی نو با ظرفیت کل تقریبا برابر است. با کهنه شدن رزین، قسمتی از ظرفیت تبادل کاتیونی قوی یا تبادل آنیونی قوی به ترتیب به ظـــرفیت تبادل کاتیونی و آنیونی ضعیف تبدیل می شوند، بنابراین اختلاف ظـــرفیت کل و ظــرفیت تفکیک نمک می تواند برای پیش بینی عملکرد رزین مورد استفاده قرار بگیرد.

تست رزین بازیابی شده فرم یونی: از این آزمون به عنوان معیاری برای سنجش میزان کارایی رو بازیابی رزیــن استفاده ميشود. این تست مشابه تست تعیین ظرفیت کل (یا ظرفیت تفکیک نمک) است با این تفاوت که پیش از انجامتست فرآیند آماده سازی و تبدیل رزین به فرم یونی مرجع انجام نمی گیرد. نتایج به صورت درصدی از ظرفیت رزین گزارش می شوند.

تست ھای تکمیلی رزین: تست ھای تکمیلی علاوه بر تعیین نحوه عملکرد یک رزین در شرایط به منظور یافتن علت نقص در عملکرد رزین ھای تبادل معین، معمولا یونی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. با انجام این تست ھا می توان جرمگرفتگی و یا تشکیل رسوب ھای فلزی خاص در رزین را تشخیص داده و روش جرم گیری و یا شستشوی خاصی جھت حذف مؤثر اینآلودگی ھا پیشنھاد داد.

تست توزیع اندازه ذرات: این تست به کمک سیستم سرندی با اندازه مش ھای معین انجام می گیرد. استفاده از رزین ھای یکنواخت تر با مزایایی مانند سینتیک تبادل یون بالاتر ھمراه است.

به منظور ایجاد اطمینان خاطر برای مصرف کنندگان رزین ھای تبادل یونی، کلیه رزین ھای عرضه شده توسط مجموعه آب پاکسازان مورد تست و ارزیابی قرار گرفته اند.

در برخی موارد جذب و یا رســوب برگشت ناپذیر ذرات بر روی رزین ھای تبادل یونی اتفاق میافتد. به ھمین جھت تست جرم گرفتگی بر روی نمونه رزین ھای تبادل کاتیونی و یا آنیونی انجام، رزین ھای تبادل کاتیونی از نظر وجود جرم گرفتگی فلزی گیرد. معمولا بررسی می شوند، درحالی که در رزین ھای آنیونی احتمال ایجاد رسوب آلی تست می شود. اگر سیستم به منظور تصفیه ضایعات صنعتی مورد استفاده قرار گرفته، باید با آنالیز آب ورودی به سیستم سختی گیر، ترکیبات شیمیایی این ضایعات مشخص شود تا روش بازیابی مناسب رزین پیشنهاد شود.

با انجام تست ھای استحکام مکانیکی، شوک اسمزی و مقاومت به اکسیداسیون طول عمر رزین ھای تبادل یونی پیش بینی می گردد. مقاومت در برابر تخریب فیزیکی و شیمیایی از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود. طول عمر رزین برحسب تعداد چرخه ھای فعالیت آن و یا برحسب سال ھایی که پیش از تعویض مورد استفاده قرار می گیرد، محاسبه می‌شود.

رزین های تبادل یونی و آنیونی

شـرکت آب پاکسازان بزرگترین سـازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی در ایران اسـت و یکی از  فعالیت هایش در حـوزه رزینهای تبادل یونـی را در سـال ۱۳۷۷ از طریـق همـکاری تکنولوژیکـی با شـرکت شـیمیایی میتسوبیشـی ژاپن آغاز نمـود. این شـرکت در بـازار داخلـی کـره از برند شـیمیایی میتسوبیشـی یعنـی RDIAION اسـتفاده میکرد. رزین های تبادل یونی در فیلتر شنی صنعتی به علـت افزایـش تقاضـا برای فـروش خارجی، این شـرکت در سـال ۲۰۰۶ برند رزین تبـادل یونی خود RTRILITE را معرفـی نمود. شـرکت آب پاکسازان با تولید رزینهای عمومی برای تصفیه آب صنعتی آغاز به کار نموده اسـت و اکنون مشـغول ارائه محصوالت جدید، بهبود کیفیت و خدمات مختلف مرتبط با رزین اسـت. رزینهـای تبـادل یونـی اکنون نه تنها همچون گذشـته بـرای تصفیه آب، بلکه همچنیـن در زمینه های متنوعـی از جمعـه صنایـع غذایی، پزشـکی و صنعت نیمه‌رسانا یا نیم‌رسانا یا نیمه‌هادی (به انگلیسی: Semiconductor) مورد اسـتفاده قـرار می گیرند.

انواع رزین تعویض یونی

شرکت آب پاکسازان تلاش می کند از طریـق تحقیقـات مـداوم و خدمـات پشـتیبانی پـس از فـروش پاسـخگوی نیـاز مشـتریان خـود باشد.

 1. تولید و تامین مداوم رزین تبادل یونی کیفیت بالا و بهبود عملکرد رزین تبادل یونی و توسعه محصوالت جدید
 2. تحلیل عملکرد رزین تبادل یونی | سنجش ظرفیت عملیاتی | محاسبه مقدار مناسب آب | توسعه تجاری فرایند خالص سازی خاص | آموزش فنی درباره رزین تبادل یونی
 3. طراحی و کمک فنی برای تاسیسات تصفیه آب و کاربردهای خاص | فراهم آورنده محصوالت کامال آبی | دمینراالیزر مسدودسازی آب – سیستم آب فوق خالص | دمینراالیزر بستر بسته بندی شده – دمینراالیزر داروسازی | دمینراالیزر بستر ترکیبی – جداسازی کروماتوگرافی | برج واسطه کربن فعالسازی شده – پاالیش قند نشاسته | نرم کننده – پاالیش گلیسیرین | فروکسر برای زدودن آهن و منگنز – خالص سازی اسید آمینه

رزین های تبادل یونی

فهرست مندرجات رزینهای تبادل کاتیون

 • رزینهای تبادل کاتیون قویا اسیدی نوع ژلی
 • رزینهای تبادل کاتیون قویا اسیدی نوع متخلخل
 • رزینهای تبادل آنیون قویا بازی نوع ژلی
 • رزینهای تبادل کاتیون قویا بازی نوع متخلخل
 • رزینهای تبادل اسیدی/بازی ضعیف نوع بسیار متخلخل
 • رزینهای تبادل کاتیون اسیدی برای کاتالیزگر
 • رزینهای دارای اندازه ذره یکسان
 • رزینهای آب فوق خالص سری UPR
 • رزین خاص برای استفاده های مختلف
 • رزینهای کیلیت
 • واسطه فیلتر برای رزین بی اثر سازی / زدایش منگنز و آهن
 • جاذب مصنوعی
 • برخی از جاذبهای سنتزی و روش استفاده
 • رزینها برای جداسازی کروماتوگرافیک
 • جدول معادلها
 • رزین های تبادل یونی
 • نکات احتیاطی در استفاده از رزینهای تبادل یونی
 • راهنمای استفاده
پیشنهاد محصول ویژه  گندزدایی با کلر در تصفیه آب و فاضلاب

رزین های تبادل یونی

 رزینهای تبادل کاتیونی اسیدی قوی نوع ژلی

نوع ژل نوع
TRILITE SCR12 TRILITE SCR10 TRILITE SCR-B TRILITE SCR04 گرید
پلی استر + DVB (دی وینیل بنزن) ماده زمینه
(سولفونات) – –SO۳ گروه کارکردی
Na شکل یونی
۱.۳۴ ۱.۳۲ ۱.۲۹ ۱.۱۶ جاذبه مخصوص
۸۵۵ ۸۵۰ ۸۳۰ ۷۸۰ وزن تحویل g/
۳۳∼۳۹ ۳۵∼۴۵ ۴۳∼۵۰ ۵۶∼۶۷ نگهداری رطوبت
۲.۳↑ ۲.۲↑ ۲.۰↑ ۱.۲↑ ظرفیت کل eq/
۰.۴۰↑ سایز موثر mm
Max 1.6 ضریب یکدستی
) ۳۰۰μm تا < 1% ،۱۱۸۰μm < 5% ( ۰.۳∼۱.۲ اندازه ذره mm
Max 120 دمای عملیاتی
۰∼۱۴ محدوده pH عملیاتی
% ۶.۰ % ۷.۶ % ۸.۰ % ۸.۰ تورم حداکثرH+ Na+
%۱۲ %۱۰ % DVB
پایین → اتصال شبکه ای استاندارد %۸ ← باال  

 

ملاحظات

ثبات باال برای حالهای آلی، اسیدهای قوی، بازهای قوی و دیگر عاملهای کاهش دهنده. هرچه %DVB باالتر باشد، ثبات در برابر اکسیداسیون و ظرفیت تبادلی به ازاء حجم بیشتر خواهد بود ولی %DVB باال را میتوان ظرفیت

کم بازده بازسازی و مقاومت در برابر رسوب گذاری آلی معنی کرد.

 

ستون های رزینی

 • B-SCR TRILITE : یـک رزیـن اتصـال شبکه ای-اسـتاندارد ۸ .%کاربردهـای آن عبارتنـد از نـرم کنندگـی و یونزدایـی از آب، جداسـازی و بازیابـی فلـزات، پاالیـش مـواد شـیماییی/ قنـد/ دکسـتروز / اسـیدهای آمینـه، خشـک کـردن حاللهای آلـی و کاتالیسـتها و غیره.
 • SCR04 TRILITE: رزین های تبادل یونی یک رزین اتصال شبکه ای، مناسب برای پاالیش اسید نوکلئیک، کاتالیست بیوفنول-آ.
 • SCR10 TRILITE: رزین های تبادل یونی یک رزین اتصال شبکه ای باال برای تصفه کلی آب و تصفیه کندانس و دیگر کاربردها. ثبات باال در برابر اکسیداسیون.
 • SCR12 TRILITE : رزین های تبادل یونی یک رزین اتصال شبکه ای باال، دارای کاربردهای SCR10 TRILITE و برخی از فرایندهای پاالیشی ویژه.

تست پایلوت

رزینهای تبادل کاتیونی اسیدی قوی نوع متخلخل

نوع تخلخل نوع
TRILITE CMP28 TRILITE CMP20 TRILITE CMP18 TRILITE CMP16 TRILITE CMP08 گرید
پلی استایرن + DVB ماده زمینه
(سولفونات) – –SO۳ گروه کارکردی
Na شکل یونی
۱.۳۵ ۱.۳۱ ۱.۳ ۱.۲۷ ۱.۱۹ جاذبه مخصوص
۸۲۵ ۸۰۰ ۷۹۵ ۷۸۵ ۷۴۵ وزن تحویل g/
۳۷ ۴۳ ۴۳ ۵۰ ۴۳ ۵۰ ۴۶ ۵۲ ۵۸ ۶۸ نگهداری رطوبت
۲.۵↑ ۱.۹↑ ۱.۸↑ ۱.۷۵↑ ۱.۲↑ ظرفیت کل eq/
۰.۴۰↑ سایز موثر mm
Max 1.6 ضریب یکدستی
۳۰۰μm تا < 1% ،۱۱۸۰μm < 5% ( ۰.۳_۱ اندازه ذره mm
Max 120 دمای عملیاتی
۰_۱۴ محدوده pH عملیاتی
% ۵.۸ % ۷.۸ % ۸.۰ % ۸.۰ % ۹.۴ تورم حداکثرH+ Na+
% ۱۴ %۱۰ % ۹ % ۸ % ۴ % DVB
پایین →  اتصال شبکه ای استاندارد )%۸( ← باال
ماتریـس پلیمـری حـاوی تعـداد باالییازدرشـت منفذها اسـت. در مقایسـه با رزینهای تبـادل یونی نـوع ژلی، نوع متخلخل
دارای یک نرخ واکنشـی سـریعتر، خصوصیات رنگبری بهتر، مقاومت خوب در برابر آالیندگی آلی، و تورم باال و اسـتقامت

انقباضـیاسـت. از انجـا کـهدرشـت منفذها حاوی رطوبت هسـتند، رزینهای نوع متخلخل دارای ظرفیـت تبادلی کمتری به

مالحظات
ازاء واحد حجم ظاهری و ظرفیت تبادلی باالتری به ازاء واحد وزنی نسـبت به رزینهای نوع ژلی از همان اتصال می باشـند.
رابطـه بیـن اتصـال شـبکه ای و خصوصیـات به همان صورت موجـوددر رزینهای نوع ژلیاسـت.

CMP08 TRILITE:  یـک رزیـن اتصـال شـبکه ای. نرمسـازی و یونزدایـی از آب. آب تصفیـه نشـده مـی توانـد بـه منافـذ درشـت بـرود، از اینـرو بـه شـکلی مناسـب از آن مـی تـوان بـه عنـوان یـک کاتالیسـت و بـرای پاالیش مواد شـیمایی، قند و دکسـتروز، جداسـازی اسـیدهای آمینـه، خشـک کـردن حاللهـای آلـی و برخـی کاربردهـای دیگـر اسـتفاده نمود.

تولید رزین تبادل یونی
CMP16 TRILITE: یـک رزیـن نـوع متخلخـل اتصـال شـبکه ای-اسـتاندارد. مناسـب بـرای پاالیـش قنـد نشاسته/شـربت قنـد بـه علـت خصوصیـت مقاومـت رسـوبی آلـی ممتـاز و رنگبـری آن. پاالیـش مـواد شـیمایی، قنـد و دکسـتروز، کاتالیسـتها، آبزدایـی از حاللهـای قطبـی.
CMP18 TRILITE: رزین های تبادل یونی ظرفیـت عملیاتـی بـاال، پایـداری مکانیکـی و شـیمیایی بـاال، انـدازه ذرات اسـتاندارد . نرمسـازی منابـع آب بسـیار کلرینـه شـده. تصفیـه کندانـس چرخـه سـدیم. دیشـینگ قنـد نشاسـته و رنگبـری.
CMP28 TRILITE:  یک رزین اتصال شبکه ای باال. پایداری باال در برابر اکسیداسیون. تصفیه آب کلی و تصفیه کندانسه و دیگر کاربردها.

تولید رزین تبادل یونی

ظرفیـت عملیاتـی، ثبـات مکانیکـی و شـیمیایی بـاال و تمام این خصوصیات به شـما برای دسـتیابی آسـان و پایدار بـه آب خالص کمک خواهنـد نمـود. توزیـع ذره تـک انتشـاری بـه اپراتورهای رزین امکان اسـتفاده از آن در شـرایط برتری همچون زمان انتشـار سـریع، ثبات مکانیکی/شـیمیایی و کیفیت بهتر پسـابها را می دهد. از آن برای نرمسـازی، زدودن مواد معدنی و دیگر فرایندهای پاالیشـی و همچنین به عنوان یک کاتالیسـت در یک کارخانه شـیمیایی اسـتفاده می شـود. یک رزین تبادل کاتیونی اسیدی قوی با اندازه ذره یکدست و اتصال شبکه ای باال )نوع ژلی( است. این دارای کوپلیمر استایرین- دی وینیل بنزن با گروه کارکردی اسـیدی سـولفونیک می باشـد. TRILITEMC10 را می توان با نوع Na و H شـکل یونی تامین نمود و از آن بـرای نرمسـازی، زدودن مـواد معدنـی و لیزیـن و دیگـر فرایندهای پاالیشـی اسـتفاده نمود. همچنیـن از آن می تـوان در یک کارخانه شیمیایی استفاده نمود. ظرفیـت عملیاتـی بـاال، ثبـات مکانیکـی و شـیمایی عالـی و تعـداد کل بـاالی مهره ها. زمان انتشـار سـریع، ثبـات مکانیکی و شـیمایی و کیفیت بهتر پسـابها. مورد اسـتفاده برای تبادلگر آنیونی یا تصفیه بسـتر ترکیبی به خاطر راندمان تصفیه باالی SiO2 آن و نشـتی یونـی اندکـش، همچنیـن بـرای بازیابـی فلزات نجیب، اعمال کاتالیسـت و جداسـازی و پاالیش اسـیدهای آمینه اسـتفاده می شـود. یک رزین تبادل آنیونی بازی قوی با اندازه ذره یکدسـت )نوع ژلی( می باشـد. این دارای کوپولیمر اسـتایرین-دیوینیلبنزن با گروه کارکردی TMA می باشـد. TRILITEMA15 توسـط نوع CI شـکل یونی تامین می شـود و از آن برای نرمسـازی، زدودن مواد معدنی CCP و دیگر فرایندهای پاالیشـی استفاده می شود.
همچنین از آن می توان به عنوان یک کاتالیست در یک کارخانه شیمیایی استفاده نمود. ظرفیت عملیاتی باال، ثبات مکاینیکی و شـیمیایی ممتاز و تعداد باالی کل مهره ها. زمان انتشـار سـریع، ثبات مکانیکی و شـیمایی و کیفیـت بهتـر پسـابها. مـورد اسـتفاده بـرای تبادل آنیونی تصفیه آبی کلی. عملکرد ایده آل را در سیسـتم بسـتر بسـته بندی شـده نشـان می دهد.

روش احیای رزین های کاتیونی

فرهنگ اصطالحات ترایالیت

سریهای :SAR قوی، آنیون، رزین سریهای :SCR (Sقوی)، (Cکاتیون)، (Rرزین)  

پیشوند

سریهای :AMP آنیون، ماکرو، متخلخل سریهای :CMP کاتیون، ماکرو، متخلخل
سریهای AW، :WA آنیون، ضعیف سریهای :WCA ضعیف، کاتیون، آنیون
سریهایMA ،:MC مونو، کاتیون، آنیون سریهای :UPR اولترا، خالص، رزین
B :PSA اسید سولفونیک پلی استایرن، آنتی استاتیک رزین تبادل آنیونی پسا پردازشیSAR20MB, SAR10MB  

پسوند

L :بزرگ، محدوده سایز محصول کلی ۳.۰ تا ۲.۱ میلیمتر، محدوده سایز نوع-۴۲۵L.0 تا ۲.۱ میلیمتر ,CMP28L, SAR20L, BL-SCR
H ،OH :شکل یونی، شکل H ،شکل OH, SAR10OH, BH-SCR

احتیاطهای مربوط به استفاده از رزینهای تبادل یونی

یادداشتها و کاربرد

رزین های تبادل یونی سریهای TRILITEMCK رزینهـای MCK55 TRILITE از تکنولـوژی تولیـد مهـره یکدسـت تهیـه مـی شـوند )ضریـب یکنواخـت > 10.1 ،)و بـه صـورت ذرات ۲۴۰ ∼as200 بـا نیـروی جنبشـی و ثبـات مکانیکـی ارائـه مـی شـوند. ایـن محصـوالت اغلـب در تجهیـزات بسـتر متحـرک شـبیه سـازی شـده )SMB )بـرای جداسـازی کروماتوگرافیـک مقیـاس بـزرگ مولکولهـای صنعتـی مهـم، همچـون جداسـازی فروکتوز/گلوکـوز از ملاس مـورد اسـتفاده قـرار مـی گیرنـد.

هندلینگ

بـه منظـور حفاظـت از چشـمها و پوسـت تجهیـزات حفاظتی الزم اسـت و بـا رزینها در جاهایی کار کنید که تهویه خوبی دارند. تاسیسـات شستشـوی چشـم در منطقـه اسـتفاده توصیـه مـی شـوند. وقتـی رزینهـا روی زمیـن ریختـه شـوند، بسـیار لغزنده می باشـند و ممکن اسـت موجب افتـادن افراد شـوند. از قـرار دادن آنهـا در برابـر فشـار زیـاد، جرقـه ها، شـعله ها و غیره اجتنـاب کنید. همچنین از تماس یا ترکیب با عوامل اکسایشـی همچون اسـید نیتریتک خـودداری کنیـد زیرا مشـخص شـده اسـت کـه رزینهای تبـادل یونی ممکن اسـت در تماس با اسـید نیتریک منفجر شـوند.

ذخیره سازی

رزین های تبادل یونی باید در جاهای خشـک، خنک و تاریک با تهویه خوب نگهداری شـوند.محفظه ذخیره سـازی، کیسـه فایبر درام باید محکم بسـته نگه داشـته شـود تا از ورود ناخالصیها و خشـک شـدن جلوگیری شود. رزینهـا را بـا عوامـل اکسایشـی در یـک مـکان نگهـداری نکنیـد. در دمـای بـاال، زوال سـریع رزینها ممکن اسـت رخ دهـد، و زیر ۰ درجه سلسـیوس ممکن اسـت رزینهـا منجمـد شـوند. انجمـاد رزینهـا مـی تواند موجب قطـع فیزیکی و محتـوای مهره اندک شـود.

دور ریز

رزینهـای اسـتفاده نشـده را مـی تـوان از طریـق انتقـال بـه انباشـتگاهها یـا سـوزاندن بـا در نظـر گرفتن قوانیـن محلی و مـوارد احتیاطـی فـوق الذکر دور ریخـت. یـک کـوره متناسـب بـرای سـوزاندن ضـروری مـی باشـد زیـرا COX,NOX,SOX و غیـره از سـوزاندن تولیـد خواهند شـد. رزینهـای اسـتفاده شـده را همچنیـن مـی تـوان تـا زمانـی کـه حـاوی هیچ ماده سـمی یـا مضری همچـون فلزات سـنگین نباشـند انباشـت نمود یا سـوزاند. رزیـن را تنهـا مـی تـوان بـه صـورت فـوق الذکـر پـس از زدایش مـاده سـمی دور ریخت.

پیش از تصفیه اولیه

رزینهـای تبـادل یونـی بایـد پیـش از اسـتفاده اولیـه تهویـه شـده و مهیاسـازی شـوند. معمـوال توصیـه مـی شـود که بسـتر رزین پـس از تخلیه به کشـتی پسشـویی شـود تـا ذرات رزیـن ذرات مـش ۵۰ و ذرات کوچـک زدوده شـوند. عمـل آوریهـای تهویـه ای بسـته بـه طراحـی سـتون و مـواد شـیمیایی در دسـترس و شـکل یونی مورد نیـاز بـرای بارگیری و سـیکل سـرویس اولیه متغیر خواهنـد بـود.

شست و شو ثانویه

شستشـو بـا ۴%∼۸ HCl و %۴ NaOH بـه طـور متنـاوب، و شستشـو بـا مـواد شـیمیایی بازتولیدکننـده و آب شستشـو بـه طـور متنـاوب، روشـهای رایـج پیـش عمـل آوری هسـتند. روش و تعـداد سـیکلهای پیش عمل آوری شـده بسـته به کیفیت مورد نیـاز آب متفاوت هسـتند. گاهی تعداد بیشـتری از سـیکلها بـرای کاهـش مـواد نشـت یافتـه ضـروری می شـود در زمانی کـه تاثیر شـویش از رزینهـا قابل توجه باشـد.برخـی از رزینهـای تبـادل یونـی TRILITE و رزینهـای جـاذب سـطحی سـنتزی را مـی تـوان در اعمال تغذیه ای مسـتقیم اسـتفاده نمود. روشـهای تهویه ای ویـژه ای کـه منحصـر گریـد هسـتند( بایـد برای رزینهـای جدید پیـش از اسـتفاده اولیه مورد اسـتفاده قـرار بگیرند.

توزیع و کاربردهای اندازه ذره

توزیع و کاربردهای اندازه ذره

رزین اندازه ذره یکدست رزین نوع L (بزرگ) رزین متداول
۰.۵∼۰.۶ mm 90% Max ۰.۴۲۵∼۱.۲mm ۰.۳∼۱.۲mm
ضریب یکدستی Max ۱.۱ ضریب یکدستی Max ۴ ۱. ضریب یکدستی Max ۱.۶
سیستم بستر بسته بندی شده سیستم جریان باالیی مسدودکننده آب نرم کننده، تصفیه آب
TRILITE MC08 / MC10 TRILITE SCR-BL TRILITE SCR-B
TRILITE MA12 TRILITE SAR12L TRILITE SAR12
TRILITE MA10 TRILITE SAR10L TRILITE SAR10
TRILITE MA20 TRILITE SAR20L TRILITE SAR20

تست سینتیکی: این تست برای ارزیابی عملکرد رزین ھای تبادل یونی بستر مخلوط Mixed Bed برای تولید آب با درجه خلوص بالا استفاده می شود. درضمن با استفاده از این تست میتوان کارایی رزین ھای تجاری مختلف و سرعت تبادل یون در آنھا را باهم مقایسه کرد. در این تست محلول سدیم سولفات با غلظت مشخص از رزین عبور داده شده و حساسیت رزیــن نسبت به سرعت جریان ارزیابی می شود. نتایج برای رزین مورد بررسی با یک رزین نو و استاندارد با کیفیت خوب مقایسه می شود.

تست عملکردی رزین (تست ستون): در این آزمون، از رزین موجود در ستون تست برای سختی گیری از یک محلول آبی خاص و رساندن غلظت یون ھای موجود در آب تا یک نقطه پایانی معینی استفاده می شود. غلظت نقطه پایانی معمولا توسط مصرف کننده تعیین می شود. در برخی مــوارد رزین موجود در از آن برای سختی گیری ستون چند مرتبه بازیابی شده و مجددا استفاده می شود تا ظــــرفیت عملکردی رزین تعیین شود. نتیجه برحسب حجم بستر رزین (میزان آب برحسب گالن بر فوت مکعب رزین) گزارش می شود. دانسیته ظاهری و وزن مخصوص تولید کنندگان رزین ھای تبادل یونی از چندین روش به منظور تعیین دانسیته محصول خود استفاده میکنند. امروزه دانسیته ظاهــری Weight Shipping رزیــــــن مرطوب (برحسب پوند بر فوت و یا کیلوگرم بر مترمکعب) به عنوان معیار برای بسته بندی تعیین شده است.در ارزیابی های آزمایشگاهی حجم جرم مشخصی از رزیــن برحسب گــرم بر میلی لیتر بیان می شود. جداکردن دو رزین تبادل یونی در رزین های Mixed Bed با استفاده از شستشوی جریان معکوس، به دانسیته مطلق رزین نسبت به آب بستگی دارد. در نتیجه تعیین دانسیته بسیار حائز اهمیت است. البته انواع خاصی از تخریب تبادل کننده های یونی را نیز می توان با اندازه گیری تغییرات دانسیته مورد ارزیابی و سنجش قرار داد.

دفتر مرکزى و آزمایشگاه : 📍 اهواز شهرک صنعتی شماره ۲ فاز ۲ بلوار اصلی شرکت آب پاکسازان تماس : ۰۶۱۳۳۷۳۹۶۶۰ ☎️

۴.۷/۵ - (۲۴ امتیاز)

۱۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید