مواد شیمیایی تصفیه آب صنعتی
مواد شیمیایی تصفیه آب صنعتی

مواد شیمیایی تصفیه آب، یکی از آیتم هایی هستند که در روند تصفیه و کارکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی تاثیر به سزایی دارد. مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی هم برای شستشوی فیلتر ها استفاده می شود و هم به عنوان مواد ضد رسوب استفاده می شود. این مواد به وسیله پمپ تزریق به دستگاه RO وارد می شوند.

مواد شیمیایی تصفیه آب صنعتی

در یک دستگاه تصفیه آب صنعتی از حداقل ۱ ماده به عنوان مواد شیمیایی تصفیه آب صنعتی، استفاده می شود. این مواد شامل ضد رسوب ها ( آنتی اسکالانت )، اسید و باز، کلر، ضد کلر، بایوساید ها، منعقد کننده ها و غیره هستند که هر یک نقشی را در روند تصفیه انجام می دهند. هدف اصلی از تزریق تمامی این مواد به سیستم RO حفاظت از فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد، که درباره آن و خرابی های فیلتر ممبران به صورت کامل توضیح داده ایم.

مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی

مواد شیمیایی مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب، بسیار زیاد بوده و هر یک نقشی را در روند تصفیه ایفا می کنند.

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یا ضد رسوب یکی از اصلی ترین ماده شیمایی می باشد که در تمامی دستگاه های تصفیه آب می بایست تزریق شود و غیر قابل حذف می باشد. آنتی اسکالانت ها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع آب ورودی و ظرفیت دستگاه مقدار و نوع آن تغییر می کند. در واقع از آنتی اسکالانت ها برای جلوگیری از ایجاد رسوب در فیلتر های ممبران استفاده می شود. از معروف ترین مواد شیمیایی موجود در بازار می توان به prime aqua و آنتی اسکالانت فلوکن ۲۶۰ اشاره کرد.

انواع آنتی اسکالانت

انواع آنتی اسکالانت ها همان طور که قبلا عرض کردیم بر اساس پارامتر هایی همچون همچون مقدار و میزان Ph، وزن مخصوص، نوع رسوبات و نمک های موجود در آب متفاوت می باشد. شرکت آب پاکسازان به صورت جنرال آنتی اسکالانت های خود را در ۵ مدل اصلی تهیه و عرضه می کند

دستگاه ازن

دستگاه ازن تصفیه آب صنعتی RO یک محیط اکسیداسیون بسیار قوی است و دارای طول عمر بسیار کمی است. این ماده از مولکولهای اکسیژن با یک اتم O اضافی تشکیل شده است تا O۳ تشکیل شود. هنگامی که ازن با بو ، باکتریها یا ویروسها در تماس باشد ، اتم اضافی O با استفاده از اکسیداسیون آنها را مستقیماً تجزیه می کند. سومین اتم O از مولکول های ازن از بین رفته و تنها اکسیژن باقی می ماند.

پیشنهاد محصول ویژه  لامپ یو وی تصفیه آب صنعتی

ضد عفونی کننده دی اکسید کلر(ClO۲)

ضد عفونی کننده دی اکسید کلر آب پاکسازان به عنوان ماده اصلی ضد عفونی کننده آبهای سطحی با مشکلات بو و طعم استفاده می شود. دی اکسید کلر حتی درغلظت های کم به میزان  ppm 0.1  بایوساید بسیارموثری است و بازه وسیعی ازpH  را پوشش می دهد. دی اکسید کلر به دیواره سلولی باکتریها نفوذ کرده و با اسیدهای آمینه حیاتی موجود در سیتوپلاسم سلول واکنش می دهد تا ارگانیسم ها را بکشد. محصول جانبی این واکنش کلریت است.

اسید ها

اسید ها در دستگاه تصفیه آب صنعتی برای انجان عمل CIP یا همان اسید شویی دستگاه تصفیه آب صنعتی RO استفاده می شوند. اسید در روند شستشو برای حذف رسوبات تشکیل شده در ممبران به کار می رود. اسید های استفاده شده در روند شستشو باید به گونه ای باشد که خسارت و خرابی برای ممبران به بار نیاورد. معمولا برای خرید اسید باید برگه MSDS یا مشخصات فنی محصول را چک کنید.

قلیا یا باز

قلیا یا همان باز، یکی از اجزاء شستشو دهنده فیلتر ممبران صنعتی می باشد. این ماده برای حذف رسوبات معدنی و گل و لای استفاده می شوند لازم به ذکر است برای استفاده از این ماده نیاز است که ابتدا نوع رسوب در ممبران شناسایی شده و سپس با نظر کارشناس و متخصص تصفیه آب مقدار و نوع مصرف آن مشخص گردد. شما می توانید این اطلاعات را به صورت مختصر از MSDS محصول دریافت نمایید.

بایوساید

بایوساید ها یک ماده بازدارنده هستند که مانع از انتشار و تکثیر میکرو ارگانیسم ها می شوند. این ماده را معمولا پس از انجام عمل CIP به عنوان افت کش، قارچ و علف کش به فیلتر های ممبران وارد و ممبران را با آن شستشو می دهند. البته بسته به نوع آلودگی و مقدار آن از این ماده به صورت پریودی در بازه های زمانی مشخص و دقیق به حالت تزریقی نیز در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می شود.

کلر

کلر در تصفیه آب صنعتی به عنوان یک گند زدا، افت کش، میکروب کش و غیره استفاده می شود.

این ماده معمولا در نقطه از دستگاه تصفیه آب تزریق می شود، یکی در ابتدا و دیگری در انتها و آب تولیدی دستگاه. در صورتی که آب دارای آلودگی میکروبی باشد باید برای جلوگیری از ورودی این آلودگی به ممبران ها و آسیب رساندن به دستگاه آن را از آب حذف نمود که متداول ترین راه استفاده از کلر می باشد. البته ذکر این نکته که خود کلر برای سلامت ممبران مضر است و نمی توان آن را به سیستم وارد نمود. برای همین قیبل از ورود آب به ممبران باید عمل کلر زنی انجام و حذف کلر نیز انجام پس از آن انجام گردد که این کار معمولا یا به وسیله کربن فعال یا کربن اکتیو و یا به وسیله ضد کلر انجام می شود.

پیشنهاد محصول ویژه  دستگاه مقره شوی برق مقره های آبگريز

سدیم متا بی سولفید

سدیم متا بی سولفید، SMBS یا ضد کلر یکی مواد شیمیایی مفیدی می باشد که در سیستم های تصفیه آب استفاده زیادی از آن می شود. این ماده با فرمول شیمیایی Na۲S۲O۲ به عنوان یک عمل ضد عفونی کننده، آنتی اکسیدان و نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربر های این ماده در دستگاه تصفیه آب صنعتی می توان به حذف کلر آزاد در آب و تمیز کردن و نگهداری از فیلتر ممبران های دستگاه تصفیه آب صنعتی اشاره نمود.

کربن فعال

به جرئت می توان گفت کربن فعال یکی از بخش های جدا نشدنی در دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد.

دربار کربن فعال یا اکتیو می توانید در مقاله فیلتر شنی صنعتی آب پاکسازان بیشتر و دقیق تر مطالعه نمایید. کربن فعال در روند تصفیه آب به عنوان ماده ای برای حذف طعم، رنگ ، بو، مزه و حذف کلر اضافه در آب به کار می رود. کربن فعال در فیلتر های مخصوصی به نام فیلتر شنی-کربنی قرار می گیرند که آب را تصفیه مقدماتی و آماده برای ورود به ممبران می کنند.

سلیس

سلیس در روند تصفیه آب در داخل فیلتر شنی نقش بسیار زیادی را ایفا می کند. تصفیه مقدماتی آب با فیلتر های شنی و دیگر موارد بسیار حائز اهمیت است به طوری که عمده مشکلاتی که برای یک سیستم RO رخ می دهد از پیش تصفیه ها سر منشاء می گیرند. سبیس ها در خلوص و مش های مختلف طبقه بندی شده که بخش غیر قابل حذف در یک سیستم RO می باشند.

دیسکلر ها

دیسکلر ها نیز در روند تصفیه و دستگاه های تصفیه آب استفاده می شوند هر چند از دیسکلر ها برای انجام عمل رسوب زدایی و برداشتن رسوب در بخش های تاسیساتی مانند برج های خنک کننده، بویلر ها، دیگ های بخار، ادوات سرمایشی و گرمایشی استفاده می شود، ولی در صنعت آب و تصفیه آب نیز کارایی دارند. دیسکلر ها را به عنوان رسوب زدا در صنعت می شناسند.

منعقد کننده ها

یکی از فرایند های مهم در صنعت آب و تصفیه آب به ویژه دستگاه های تصفیه آب صنعتی منعقد کننده ها هستند، به طور کلی فرایند انعقاد از جایگاه ویژه ای در این صنعت برخوردار است.

پیشنهاد محصول ویژه  آنتی اسکالانت 4400 APS

از مواد منعقد کننده جهت ناپایدار کردن ذرات و املاح و چسباندن آن ها به یک دیگر استفاده می شود. یکی از متداول ترین ماده برای انعقاد سولفات آلمینیوم می باشد. مواد منعقد کننده سه نوع اصلی و اساسی دارند که مواد منعقد کننده آلمینیوم دار، مواد منعقد کننده آهن دار و منیزم اکسید ( MgO ) از انواع آن می باشد.

اسید تزریقی

اسید تزریقی معمولا در دستگاه های TDS آب ورودی آن ها بسیار بالا می باشد یا آب خوراک دستگاه آب دریا بوده استفاده می شوند. اسید های تزریقی سطح انحلال پذیری یک ماده در آب را افزایش داده و باعث عملکرد بهتر سیستم می شوند. البته علاوه بر آن از اسید های تزریقی بر حذف بهتر عنصر بر (B) در روند تصفیه توسط فیلتر ممبران نیز استفاده می شود.

مواد مصرفی تصفیه آب

مواد مصرفی تصفیه آب موادی هستند که یا به صورت روزانه و یا به صورت پریودی در دستگاه تصفیه آب استفاده می شوند. معمولا آنتی اسکالانت، کلر، اسید تزریقی، ضد کلر از اصلی ترین و معمول ترین مواد به کار رفته در سیستم تصفیه آب صنعتی می باشند. البته سلیس و کربن فعال نیز از متریال لاینفک در یک دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشند شما، همچنین شما میتوانید برای استعلام قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی و یا خرید دستگاه تصفیه آب(RO) وارد صفحات مشخص شده و از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

فروش مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب صنعتی

مواد شیمیایی تصفیه آب صنعتی
مواد شیمیایی تصفیه آب صنعتی

فروش مواد تصفیه آب با توجه به نوع دستگاه، نوع آب ورودی و سایز آن متغیر است. شرکت آب پاکسازان وارد کننده و تامین کننده مواد شیمایی تصفیه آب در ایران می باشد که برای دریافت مشاوره رایگان و خرید آنتی اسکالانت تصفیه آب با شماره های ۰۶۱۳۳۷۶۹۶۶۰ تماس بگیرید.

خرید مواد شیمیایی دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای خرید مواد تصفیه آب باید به این نکته توجه نمود که مواد شیمیایی مخصوص تصفیه آب همانند تجویزی می باشند و نباید آن ها را سر از خود و یا بیش از حد استفاده نمود. قبل از خرید یک ماده شیمیایی برای دستگاه تصفیه آب صنعتی خود باید آنالیز آب ورودی به سیستم را در دسترس داشت و با قرار دادن جزئیات طراحی در اختیار متخصص مواد شیمیایی می بایست ماده شیمیایی مورد نظر را خرید نمود.

منبع: تصفیه آب پاکسازان

۴.۷/۵ - (۳۵ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید