فیلتر شنی چیست و کاربرد فیلتر شنی چیست

فیلتر شنی

فیلتر شنی  یا صافی شنی (به انگلیسی sand filter) از کاربردی ترین و رایج ترین دستگاه های تصفیه آب است که به برای حذف جلبک، کدورت رنگ آب و ذرات معلق بزرگتر از ۵۰ میکرون استفاده می شود. فیلترشنی ها از جنس فلز یا فایبرگلاس ( FRP ) ساخته می شوند، ویژگی های مثبتی که نظر خریداران مصارف خانگی و صنعتی بخود جلب کرده طول عمر بالا، راندمان بالا، قیمت مناسب است. انواع فیلتر شنی RO، نحوه کار، مزایا، قیمت فیلتر شنی و هر آنچه باید درباره فیلتر شنی بدانید را در ادامه معرفی خواهیم کرد،با ما همراه باشید با طراحی و ساخت انواع فیلتر شنی صنعتی، خانگی، استخر و …

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان، مشخصات فنی و قیمت انواع فیلتر شنی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 

فیلترشنی چیست؟

فیلتر شنی(sand filter) مخازنی هستند که با تصفیه اولیه ای بر پایه شن یا سیلیس کار می­کنند. جنس این مخازن از فولاد، بتن و فایبرگلاس است که به شکل استوانه های عموما افقی و گاها عمودی ساخته می­شوند. هدف کار فیلترشنی در واقع حذف ذرات درشت دانه و معلق در آب همچنین تقلیل میزان کدورت آب است. آب با عبور از لا به لای ذرات شن و سیلیس این ذرات معلق را بر جای گذاشته و موقتا تصفیه خواهد شد.

فیلترهای شنی ذرات تا قطر ۵۰ میکرون را حذف می­کنند و این مواد حذف شده شامل موارد زیر می­باشد:

 • شن و ماسه
 • گل و لای
 • رنگ
 • طعم و مزه بد و بوی نامطبوع
 • زنگ آهن
 • حذف ذرات جامد و دانه درشت از آب
 • حذف کدورت رنگ آب و شفاف سازی پیش از تصفیه نهایی
 • و…

برای حذف ذرات با اندازه های کمتر از ۵۰ میکرون از فیلتر های دیگری مانند فیلتر کربن و … استفاده می­شود. در فیلتر های شنی لایه های پوشاننده بستر در چند ردیف تشکیل می­شوند که مهم ترین مشخصه تفاوت این لایه ها، اندازه دانه های آن هاست که در برخی موارد جنس سنگ های این لایه ها نیز متفاوت خواهد بود. این تفاوت سبب به دام انداختن ذرات در اندازه مختلف خواهد شد و عمل فیلتراسیون را بهبود می­بخشد.

نکات مهم خرید مخزن فیلتر شنی

نظر به لطف بازدیدکنندگان و مشتریان گرامی و براساس بیشتریان سوالات پرسیده شده، سعی کردیم نکات کلیدی و مهم خرید فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس رو در قالب یک ویدئو پاسخ بدیم، بعد از مشاهده ویدئونظارت و سوالاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید

راهنمای خرید فیلتر شنی یا صافی شنی فلزی و FRP | از فیلتر شنی چیست تا ۱۱ مقایسه | قسمت اول

 1. ۰۰:۰۰ آب پاک سازان
 2. ۰۰:۰۳ فیلترشنی چیست؟
 3. ۱:۱۳ ساختار فیلتر شنی
 4. ۱:۲۹ نحوه تصفیه آب فیلتر شنی
 5. ۱:۴۰ انواع فیلتر شنی افقی و عمودی
 6. ۱:۵۴ فیلتر شنی فلزی و FRP فایبرگلاس
 7. ۲:۴۰ کاربرد فیلتر شنی
 8. ۳:۱۶ محتویات فیلتر شنی
 9. ۳:۳۰ فیلتر شنی کربنی
 10. ۴:۱۰ فیلتر شنی رزینی
 11. ۴:۵۸ اجزا فیلتر شنی
راهنمای خرید فیلتر شنی یا صافی شنی فلزی و فایبر گلاس | از ۱۹ مقایسه و دلیل خرید فیلتر شنی تاپیشنهادات ویژه ما | قسمت دوم

 1. ۰۰:۰۰ آب پاک سازان
 2. ۰۰:۱۹ معرفی فیلتر شنی فایبرگلاس FRP
 3. ۰:۳۱ فیلتر شنی فلزی یا FRP
 4. ۰:۵۲ قدرت فیلتراسیون فیلتر شنی
 5. ۱:۲۲ چرا قدرت فیلتراسیون فیلتر شنی فلزی بیشتر هست؟
 6. ۱:۴۵ تاثیر نوع نازل فیلتر شنی فلزی و FRP بر روی قدرت فیلتراسیون
 7. ۲:۰۹ بکواش راحت و سریع تر فیلتر شنی در مقایسه با فیلتر شنی FRP
 8. ۲:۳۲ سرعت آبدهی و دبی بالاتر
 9. ۳:۲۱ مقایسه مقاومت بدنه فیلتر شنی فلزی و frpدر دمای بالا گرم هوا و دمای آب ورودی
 10. ۴:۰۰ حداکثر دمای قابل تحمل
 11. ۴:۲۷ مقایسه مقاومت فشار به بدنه فیلتر شنی فلزی و frp
 12. ۵:۱۳ مقایسه مقاومت در برابر ضربه به بدنه فیلتر شنی
 13. ۵:۴۳ مقایسه مقاومت بدنه فیلتر شنی در برابر پوسیدگی و آفتاب خوردگی
 14. ۷:۱۱ امکان ساخت کاملا سفارشی فیلتر شنی عمودی و افقی و سفارش بر اساس نیاز مشتری
 15. ۷:۴۴ سهولت در تعمیرات و تعویض سیلیس
 16. ۸:۳۷ تجربیات سهولت و اورهال فیلتر شنی
 17. ۱۱:۳۲ مقایسه قیمت فیلتر شنی فلزی و FRP
 18. ۱۳:۱۵ مقایسه فیلتر شنی فلزی و FRP بر اساس میزان آب مورد نیاز
 19. ۱۳:۲۷ پیشنهاد ما برای استفاده از فیلتر شنی برای مناطق گرمسیر بر اساس شرایط نگهداری، دمای هوا منطقه، سهولت اورهال، تعمیر و دمای آب ورودی

کاربرد فیلتر شنی

در بخش قبلی به صورت مختصر به تشریح روند تصفیه آب به وسیله فیلترشنی پرداختیم، اما کاربرد فیلتر های شنی بیش از آنچه گفته شد می­باشد و می­توان آن را به تنهایی یک سیستم تصفیه کامل در نظر گرفت هر چند که درصد خلوص آب خروجی ممکن است مطابق با استاندارد های آب شرب نباشد اما به منظورهای مختلفی مانند استحمام، شستشو، پرورش ماهی و … استفاده می­شود. عمده ترین کاربرد های فیلترشنی به شرح زیر است:

 • حذف ذرات جامد و دانه درشت از آب
 • کدورت گیری رنگ آب پیش از تصفیه نهایی
 • به عنوان پیش تصفیه در دستگاه های با سیستم اسمز معکوس(RO) به کار می­رود
 • در صنایع برج های خنک کننده به عنوان سیستم تصفیه آب ورودی به کار می­رود
 • در تصفیه فاضلاب های سنگین صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرد
 • استفاده برای تصفیه آب ورودی به استخر های پرورش ماهی و میگو
 • فیلتر آب های سطحی غیر قابل شرب
 • حذف مواد شیمیایی از قبیل آهن از آب های ورودی
 • اقدام به زلال و شفاف سازی آب های سطحی و زیر زمینی مانند چاه ها، نهرها، رودخانه ها و دریاچه ها

می­توان با استناد به موارد بالا از اهمیت سیستم فیلترشنی در تصفیه آب مطلع شد.

انواع فیلترشنی

می­توان سیستم فیلتر های شنی را برای معرفی عموم به سه دسته زیر تقسیم کرد، اما این تقسیم بندی بر اساس کارکرد و نوع پردازش آن انجام گرفته است( فیلترهای شنی بر اساس ظرفیت و جنس مخزن نیز تقسیم بندی می­شوند):

 1. فیلترشنی کند(Slow sand filter): فیلتر یا صافی شنی کند عملیات فیلتراسیون را در ظرف چند روز و بدون استفاده از مواد منعقد کننده انجام می­دهد. در نهایت در فیلترشنی کند مواد بیولوژیکی تشکیل شده شروع به از بین بردن کدورت، رنگ و انواع باکتری ها می­کند. این قبیل فیلتر را از آن رو کند می­نامند که جریان آب در آن بسیار آهسته حرکت می­کند.
 2. فیلترشنی تند(Rapid sand filter): صافی یا فیلتر شنی تند یا پر سرعت از آن جهت که تحت فشار و با سرعت بالا اقدام به تصفیه و فیلتر آب می­کنند، به این اسم می­نامند. این مدل فیلترهای شنی جای بسیار کمی را اشغال می­کنند و جنس مخزن آن ها از فایبرگلاس یا استیل خواهد بود. این مدل صافی شنی بو و طعم نامطبوع را به راحتی و بی نیاز به مواد شیمیایی از سیستم خارج کند.

این مدل از سیستم های تصفیه یا فیلترشنی تند را در دستگاه های تصفیه آب دستگاه های مسکونی، صنعتی و … مورد استفاده قرار می­دهند.

 1. فیلترشنی تحت فشار(pressurized sand filter): این مدل فیلتر ها در یک سرعت یکنواخت از جریان آب، فیلتراسیون را انجام داده و ذرات جامد را تا اندازه ۵۰ میکرون حذف می­کند.

جنس ساختمان فیلترشنی

جنس ساختار فیلتر های شنی عموما فلزی، بتنی و فایبرگلاس است در این مجال دو مدل فلزی و فایبرگلاس را شرح خواهیم داد:

 • فیلترشنی فلزی: فیلترهای شنی فلزی در واقع مخزنی فلزی هستند که از آلیاژهای فولاد یا جنس استیل ساخته می­شوند. از نظر سازوکار تفاوتی با انواع دیگر ندارند و صرفا در محل قرار گیری لوله و شیر ورودی تفاوت دارند. روی این مخزن فلزی با رنگ و ضد زنگ پوشیده می­شود. ورق گالوانیزه مورد استفاده در ساخت این مدل فیلتر شنی در اندازه های مختلفی ساخته و پرداخته می­شود.

از ایرادات این مدل می­توان سنگین بودن آن در ابعاد بزرگ و نشتی آب آن را نام برد. در بخش فیلتر شنی فلزی به طور مفصل از این مدل صحبت خواهیم کرد.

 • فیلترشنی فایبرگلاس: فیلتری از جنس پلاستیک فشرده یا (fiber reinforced plastic)FRP هستند که محل قرار گیری شن و سیلیس معرفی می­شوند. این مدل از فیلترشنی با وجود سبک بود و حمل و نقل آسان در صورت شکستگی امکان بازسازی آن وجود به سختی وجود دارد.

متريال ساخت فیلترشنی

همانطور که گفته شد فیلتر های شنی امروزی در دو نوع فیلترشنی FRP و فیلترشنی فلزی ساخته می­شوند. در ادامه به بررسی ساخت و آلیاژ های به کار رفته در ساختمان هر یک می­پردازیم:

 1. فیلترشنی فلزی

فیلتر های شنی فلزی بدنه ای فلزی با ورقه ای از آلیاژهای آهن(فولاد یا استیل) ساخته می­شوند که با نورد یا لوله کردن ورقه و تشکیل یک استوانه به مخزن اولیه خواهیم رسید. فیلترهای شنی فلزی در گذشته به دلیل پوسیدگی بر اثر برخورد مستقیم آب با بدنه آن ها برای مصرف کنندگان ایجاد مشکل می­کردند تا جایی که به طور مداوم نیاز به ترمیم و جوش دادن محل پوسیدگی که به حفره تبدیل می­شد، داشتند.

با ترکیب علم شیمی و استفاده از آن در تولید مخزن های فلزی، ساخت رنگ های مقاوم به کمک تولید کنندگان شتافت. برای حل این مشکل سطح خارجی فیلترهای شنی فلزی را با سه لایه رنگ از جنس به ترتیب زینک ریچ، های بیلد و پلی اورتان که به اصطلاح پوشش رنگ اپوکسی یا ضد زنگ می گویند می­پوشانند ، تا به ضخامت ۲۵۰ میکرون برسد. این روش مانع نشتی آب و آسیب به جداره های این مخزن خواهد شد.

فیلترهای شنی فلزی مقاومت بالایی در برابر حرارت مستقیم و نور خورشید از خود نشان می­دهند و این دلیل مهمی برای داشتن طرفداران بسیار زیاد آن است.

طراحی، مونتاژ، سندبلاست ، رنگامیزی، کنتزل کیفی، خرید و تحویل فیلتر شنی
مراحل ساخت دستگاه فیلتر شنی فلزی از طراحی تا تحویل

فیلترشنی FRP

فیلترهای شنی frp نسل جدید مخزن های شنی هستند که به بازار عرضه شدند. در ابتدا دلیل محبوبیت این نوع فیلتر شنی کم و سبک بودن وزن آن بود ولی بعد ها به دلیل سهولت نصب در پروژه های بزرگ مورد توجه قرار گرفت. اما چرا این فیلتر نتوانست به طور کامل جای فیلترهای شنی فلزی را بگیرد؟ جواب این را در وزن و جای گیری آن در اندازه های بزرگ جستجو کنید.

فیلترهای فایبرگلاس در اندازه های بزرگ فضای زیادی را اشغال می­کنند و با توجه به قیمت بالاتر آن نسبت به انواع فلزی در برخی پروژه ها استفاده از آن ها صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

ساخت فیلتر FRP به وسیله الیاف شیشه ای صورت می­گیرد. این الیاف با پیچیدن دور یه استوانه و ترکیب با چسب رزین مخزن اف آر پی را می­سازد. در دیواره های داخلی آن از لایه های کربن بهره می­جویند که موجب حذف بو، طعم نامطبوع و مزه آب می­شود. اما با وجود مزایای این فیلتر معایبی از جمله شکستگی بر اثر ضربه در صورت حمل غیر اصولی نیز دارد که قابل توجه می­باشد.

عملکرد فیلترشنی

فیلترهای شنی با ورود آب از لوله ورودی مخزن به وسیله باز کردن شیر ورودی شروع به کار می­کنند. این آب با طی مسیری مشخص از بالا به پایین و در لایه های شن سیلیس، ذرات درشت و آلودگی هایی که در آب وجود دارند را به جای می­گذارد. در این بخش کدورت رنگ آب نیز تا حد زیادی رفع شده و آب شفاف تر از آب ورودی و عاری از هر گونه ذرات معلق تا سایز ۵۰ میکرون به کف مخزن هدایت و از آنجا به وسیله نازل کف مخزن تخلیه می­شود.

در سیستم اسمز معکوس(RO) بخش های دیگری نیز به فرآیند تصفیه افزوده می­شود که از این بین به افزودن کربن اکتیو، وجود مراحل سه گانه پیش تصفیه و … می­توان اشاره کرد. تکنولوژی RO امروز در دستگاه های تصفیه آب مسکونی، دستگاه های تصفیه آب صنعتی و دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی وجود دارد. مهم ترین مولفه موجود در تکنولوژی اسمز معکوس وجود فیلتری موسوم به فیلتر ممبران(membrane filter) است.

برای بهبود بخشیدن به عملکرد فیلترهای شنی منعقد کننده ها و کُلر نیز در بخش هایی به آن افزوده می­گردند که نتیجه آن حذف فسفات، نیتروژن و … از آب خواهد بود.

مزایای فیلتر شنی

تا این جای امر متوجه دلیل استفاده از فیلترهای شنی شدید و دریافتید که عملکرد این فیلترها به چه صورت خواهد بود. در این بخش به بررسی مزایای استفاده از فیلترهای شنی می­پردازیم:

 • تصفیه و بهسازی آب های سنگین و آب های نیمه سنگین
 • تولید آب سالم برای کشاورزی و دفع سموم
 • پیش تصفیه قابل اتکاء برای سیستم اسمز معکوس
 • تولید پساب با توانایی ورود مجدد به چرخه آب
 • جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه های صنعتی
 • جلوگیری از ورود زباله ها و ذرات جامد به سیستم لوله کشی
 • حذف مواد شیمیایی مضر پیش از ورود به فرآیند تقطیر
 • کاهش شاخص TDS آب تا مقدار قابل توجهی

معایب فیلترشنی

هر ابزار و سیستمی که مورد استفاده قرار می­گیرد به موازات فواید و مزایا بسیار خود، معایبی دارد که دانستن این معایب در استفاده از آن وسیله به ما کمک شایانی می­کند. فیلترهای شنی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و معایبی دارند. این معایب تا جایی که به سلامت دستگاه ها و انسان ها آسیبی وارد نکند، قابل چشم پوشی است. در ادامه به برخی معایب فیلترهای شنی می­پردازیم:

 • حجم بالای پساب پس از فیلتراسیون
 • الزام وجود فیلترهای شنی متعدد برای بهبود عملکرد که البته در سیستم اسمز معکوس مراحل مختلف فیلتراسیون در یک دستگاه انجام می­شود
 • امکان شسته شدن شن سیلیس و تخلیه آن ها از مخزن در صورت نقص سیستمیک

چطور کارکرد فیلترشنی را افزایش دهیم؟

با شناخت نحوه عملکرد فیلترشنی می­توان به بهبود روند عملیات آن و در نتیجه افزایش کیفیت آب خروجی کمک کرد. موارد زیر عناوینی است که در بهبود این روند موثر خواهد بود:

توجه به مقدار و اندازه دانه های سیلیس با توجه به ظرفیت دستگاه

توجه به فشار آب ورودی، هر چه سرعت آب عبوری از بستر سیلیس بیشتر باشد، تمیزکنندگی و قدرت دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد

نحوه شتسشو فیلتر فشنی به بکواش و به صورت دوره ای از دیگر مواردیسا که بشدت

 

نحوه نگه داری از فیلتر شنی

 • توجه به میزان فشار قابل تحمل دستگاه که سازنده اعلام میکند و باید بصورت مرتب فشار دستگاه را بررسی نمایید
 • نگهداری دستگاه در دمای ۵ الی ۶۵ درجه سانتی گراد در محیط خشک و بدون نم
 • بررسی فشار آب ورودی، درصورتی سطح بالایی داشت از فشارشکن استفاده کنید
 • تخلیه و تعویض شن، سیلیس و سایر مواد درون آن را در زمان مناسب و به صورت دوره ای معمولا دوساله
 • توجه به سلامت لوله و نازل های فیلترشنی
 • انجام به موقع و به صورت دوره ای بک واش یا پس شویی
 • تخلیه آب درون مخزن در زمان هایی که بلا استفاده است
 • توجه به راهنمای دستگاه و دستورالعمل های ذکر شده، قبل از روشن کردن فیلتر شنی

 

نکات کلیدی و مهم برای خرید یک فیلترشنی

در این بخش به چند توصیه عمومی در هنگام خرید فیلتر شنی اشاره خواهیم کرد اما برای خرید یک فیلترشنی نیاز به اطلاعات متخصصین دیده می­شود. گروه صنعتی آب پاکسازان ضمن ارائه خدمات مشاوره به خریداران ارجمند در انتخاب محصول متناسب با نیاز ایشان کمک خواهد کرد.

 • توجه به سایز مخزن: با توجه به میزان آب خروجی مورد نیاز مصرف، باید سایز مخزن و ظرفیت فیلتر شنی را انتخاب کنید
 • توجه به جنس مخزن: با بررسی متریال استفاده شده در ساخت فیلتر شنی و FRP میتوان میزان مقاومت در برابر ضربه و شرایط استفاده میحیطی را سنجید.
 • توجه به پوشش بدنه : جهت جلوگیری از پوسیدگی بدنه، استفاه از پوشش رنگ اپوکسی سه لایه  به ضخامت ۲۵۰ میکرون است
 • توجه به نوع و میزان سیلیس: هرچه سایز سیلیس کوچکتر باشد توانایی فیلتراسیون قوی تری در داخل صافی شنی خواهد داشت، بنابراین بهتر است به سایز و درجه سیلیس در زمان خرید صافی شنی صنعتی توجه داشته باشید
 • علاوه بر موارد ذکر شده، بسته به شرایط محیطی جهت استفاده، اگر در محیط های که با محدودیت ارتفاع مواجه هستید پیشنهاد ما استفاده از فیلتر شنی افقی است؛ اما اگر با محدودیت متراژ کف مواجه هستید، پیشنهاد ما استفاده از فیلتر شنی عمودی است.

مقایسه فیلتر شنی فلزی و FRP فایبرگلاس

 

آیتم های مقایسه فیلتر شنی فلزی فیلترشنی فایبرگلاس
بدنه فلزی از جنس آلیاژهای آهن و فولاد، ورقه های استیل/ با امکان زنگ زدگی پلاستیک فشرده یا فایبرگلاس/ بدون امکان زنگ زدگی
قابلیت ترمیم دارد ندارد
رنگ پوشش رنگ اپوکسی سه لایه به ضخامت ۲۵۰ میکرون در الیاف رنگ ثابت است
وزن بالا سبک
امکان شکستگی ندارد دارد
فشار تحمل فشار بالا تحمل فشار تا حد معین
وضعیت در برابر نور خورشید مقاومت بالا مقاومت پایین
قدرت فیلتراسیون بالا متوسط
قیمت ارزان گران
اندازه قابل تغییر (بر اساس سانتی متر) در یک بازه استاندار قابل تغییر(بر اساس اینچ)
امکان نشتی بدنه دارد ندارد

قیمت فیلتر شنی

از فاکتور های تعیین کننده در انتخاب و خرید فیلتر شنی قیمت دستگاه هست، از آنجایی که فیلتر شنی در ظرفیت، جنس به کار رفته در بدنه از تنوع بسیار بالایی برخوردارند، بنابراین از نظر قیمت نیز تفاوت هایی دارند بطوریکه قیمت گذاری قطعی پس از مشاوره  با کارشناس با توجه به نیاز خریداران گرامی تعیین می شود. به منظور اطلاع از قیمت فیلتر شنی و مشاوره تخصصی می توانید با شرکت آب پاک سازان تماس گرفته و با توجه به نوع فیلتر شنی درخواستی، نرخ ها را دریافت کنید.

 

 

سوالات پرتکرار در زمینه فیلتر شنی

تفاوت فیلتر شنی و فیلتر کربنی چیست؟

در فیلتر شنی، آب با عبور از بستر شن سیلیس و رزین تمامی گل و لای و ذرات معلق در آب را حذف می کند و با عبور آب از فیلتر کربن فعال، طعم و مزه بد و بوی نامطبوع  بویژه کُلر موجود در آب را حذف می کند.

فیلتر شنی افقی بهتر است با عمودی؟

در محیط هایی که با محدودیت ارتفاع مواجه هستید و ارتفاع سقف کم است پیشنهاد ما استفاده از فیلتر شنی افقی است و در محیط هایی که فضای کف یا مساحت کم است فیلتر شنی عمودی بهترین انتخاب است.

عمر فیلتر شنی چقدر هست؟

بسته به نوع استفاده و سختی و املاح موجود درآب متفاوت است اما در حالت معمول درصورتی که رزین داخل مخزن بصورت دوره ای و مرتب شستشو (بک واش( بشود از عمر طولانی برخوردار خواهد بود

چگونه محاسبه ظرفیت فیلتر شنی انجام می شود؟

فاکتور های متعددی در انتخاب ظرفیت  تعیین کننده هستند اما مهمترین عامل دبی آب مورد نیاز به جهت تصفیه آب می باشد.

 

فیلتر شنی بهتر است یا فیلتر کربنی؟

در فیلتر شنی، آب با عبور از بستر شن سیلیس و رزین تمامی گل و لای و ذرات معلق در آب را حذف می کند و با عبور آب از فیلتر کربن فعال، طعم و مزه بد و بوی نامطبوع  بویژه کُلر موجود در آب را حذف می کند
تفاوت فیلتر شنی عمودی با فیلتر افقی در چیست؟
از نظر سازوکار تفاوتی با انواع دیگر ندارند اما در محیط هایی که با محدودیت ارتفاع مواجه هستید و ارتفاع سقف کم است پیشنهاد ما استفاده از فیلتر شنی افقی است و در محیط هایی که فضای کف یا مساحت کم است فیلتر شنی عمودی بهترین انتخاب است

فیلتر شنی های شرکت آب پاک سازان با گارانتی و ضمانت اصالت برای استعلام قیمت، خرید و همچنین فروش فیلتر شنی با کارشناسان مجرب، متخصص و فنی امداد تصفیه این شرکت تماس حاضل فرمائید و از امکان مشاوره تخصصی رایگان بهرمند شوید، همچنین با مطالعه مقاله فیلتر شنی دانش فردی خود را قبل از خرید محک زده و خریدی هوشمندانه تر داشته باشید.

فیلتر شنی گالوانیزه

فیلترهای شنی تحت فشار در شکل‌ها، سایزها و جنس های متفاوتی ساخته می‌شوند که رایج ترین آنها فیلتر های شنی عمودی با دو سر عدسی است. که به قطر مشخص از ورق فولادی ST-37و یا گالوانیزه، برای جداره و بدنه و همچنین ورق به ضخامت اعلامی در ASME برای عدسی‌های فوقاني و تحتانی كه به روش DOUBLE-DISHروش شستن شن و ماسه فیلتر ساخته شده كه پس از زنگ زدائی از داخل با ۲ لايه پوشش اپوكسی و از خارج با يک لايه ضدزنگ و دو لايه رنگ مخصوص رنگ آميزی می­‌گردد. در ضمن برای بالا بردن کیفیت فیلتراسیون و عمر فیلترهای تحت فشار می‌­توان قبل از عملیات رنگ­‌زنی، فیلترها را از داخل، سند بلاست کرد.

سندبلاست فیلتر شنی

سندبلاست فیلتر شنی
سندبلاست فیلتر شنی های آب پاک سازان

سندبلاست فيلتر شني تخصص ماست؛ واژه سندبلاست sandblast یک واژه انگلیسی است، که از دو واژه sand به معنی ماسه و  blast به معنی انفجار و پرتاب تشکیل شده. سند بلاست از سیلیس پاشی ماسه پاشی پرتاب ماسه و شن با فشار بسیار زیاد هوا، همچنین زبر کردن سطح فیلتر شنی با استفاده از ساینده‌های مخصوص جهت بهینه انجام شدن عملیات لعابکاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت یهتر صافی‌های شرکت آب پاک سازان، با بهترین کیفیت در صنعت ساخت فیلتر شنی در خدمت شمائیم. با روش تمیز کاری قطعات حساس به ضربه و پاشش شدید سطحی زبر و مات را برای دوام، کیفیت و عمر بیشتر تضمین می‌کنیم.

 

فروش انواع فیلتر شنی فلزی تصفیه آب

 

سلیس مرغوب سلیسی است که دارای خلوص بالا و دارای شکلی زاویه دار تا گرد باشد و سلیس به این شکلی مرغوب ترین سلیس، برای صافی شنی می‌باشد.

سیلیس و فیلتر شنی

سلیس نمره یک (Silica sand) یا سلیس شکری، از قطر ۱ میلی متر تا ۳ میلی متر

سلیس نمره دو (Garnet) یا سلیس متوسط، از قطر ۳ میلی متر تا ۵ میلی متر

سلیس نمره سه (Gravel) یا سلیس درشت، از قطر ۵ میلی متر تا ۸ میلی متر

کربن اکتیو یا فعال (Carbon)

آنتراسیت(Anthracite)از قطر ۱ میلی متر تا ۲ میلی متر
لطفا در نظر داشته باشید فیلتر شنی قادر به حذف املاح محلول در آب نیست و و تنها قادر به حذف مواد جامد معلق(solid particles)مانند جلبک ها و مواد آلی در آب می‌باشد. این سوال در مقاله آیا فیلتر شنی توانایی شیرین کردن آب را دارد؟ کامل توضیح داده شده است. نمکی که در آب حل نمیشود مانند نمک موجود در کود ها میتواند توسط فیلتر شنی حذف شود پس به صورت کلی ذرات معلقی که اندازه آن ها بزرگ باشد(بیش از ۵۰ میکرون)در فیلتر شنی قابل حذف می‌باشد.
سلیس در صافی شنی مهم ترین و کاربردی ترین قطعه در فیلتر شنی می‌باشد. در واقع تمام هدف از داشتن یک صافی شنی که حذف ذرات معلق در آب باشد به وسیله سلیس انجام می‌شود. در باره کربن نیز به همین طریق بوده و کربن در واقع کل کار را انجام می‌دهد. برای محاسبه حجم سلیس و کربن ابتدا می‌بایست قطر صافی شنی را بدانیم و یا آن را اندازه بگیریم. این کار را می‌توان به وسیله یک متر انجام داد توجه داشته باشید قطر در صافی شنی، خطی فرضی است که از مرکز فیلتر شنی عبور می‌کند و با محیط صافی شنی فرق دارد. در واقع محیط صافی شنی برابر با اندازه دور صافی شنی می‌باشد، بعد از این که قطر صافی شنی به دست آمد آن را در فرمول زیر قرار می‌دهیم.

شعاع * شعاع * ۳.۱۴ * ارتفاع * جرم مخصوص سلیس * ۰.۶۵ = مقدار سلیس

توجه داشته باشید جرم مخصوص سلیس برابر با ۱.۸ می‌باشد

برای محاسبه مقدار کربن از فرمول زیر استفاده می‌کنیم

شعاع * شعاع * ۳.۱۴ * ارتفاع * جرم مخصوص کربن * ۰.۴۰= مقدار کربن

 

 

ساخت فیلتر شنی

پیشنهاد می‌شود اگر برای ساخت فیلتر شنی سیستم یا مجموعه خود نیاز به فیلتر شنی دارید با ارایه آنالیز آب به کارشناسان شرکت آب پاک سازان و مقدار دبی مورد نظر در روز و یا ساعت، فیلترشنی مناسب را انتخاب نمایید. ولی دانستن چند نکته برای طراحی یک صافی شنی بسیار مهم و حائز اهمیت است. ابتدا شما باید نیاز سنجی کنید و ببینید که فیلتر شنی خود را برای چه کاری می‌خواهید استفاده کنید. که موارد استفاده از فیلتر شنی را در بالا توضیح داده ایم. TSS و NTU دو مورد بسیار مهم و حیاتی در طراحی یک صافی شنی هستند.
فیلتر های شنی کند فیلتر های شنی کند(Slow sand filter)(SSF)فیلتر های شنی کند برای تصفیه آب های خام، برای تولید آب شرب استفاده می‌شود. عمق آن ها معمولا بین ۱ تا ۲ متر می‌باشد. اندازه این فیلتر ها بسته به میزان آب یا دبی تعیین و مشخص میگردد. فیلتر های شنی کند به دلیل قدرت کم در انجام عمل فیلتراسیون به سطح زیاد و بالایی نیاز دارد به همین منظور فیلتر های شنی کند جای خود را به فیلتر های شنی تند و فیلتر های شنی تحت فشار دارند (آب پاک سازان | abpaksazan.com) فیلتر های شنی کند از نظر عملکرد و کارایی با سایر فیلتر های استفاده شده در صنعت تصفیه آب متفاوت هستند. نحوه کار این فیلتر ها به این صورت است که با استفاده از یک لایه فیلم بیولوژیکی پیچیده(Hypogeal یا Schmutzdecke)که سطح بستر سلیس را گرفته است کار می‌کنند. سلیس در این فیلتر ها نقش بستر را بازی و می‌کند و در عمل تصفیه هیچ نقشی ندارند.
انواع مدل های صافی شنی از نظر جنس به شرح زیر است :

 • صافی شنی استیل(فیلتر شنی استنلس استیل)
 • صافی شنی فایبر گلاس
 • صافی شنی کربن استیل(فیلتر شنی فلزی)
 • صافی شنی فلزی با روکش فایبر گلاس
 • صافی شنی سختی گیر
 • صافی شنی و کربنی(مالتی مدیا)
 • صافی شنی استخر
 • صافی شنی جکوزی
 • صافی شنی دیگ بخار
 • صافی شنی آکواریوم
 • صافی شنی ایستاده
 • صافی شنی افقی
 • صافی شنی عمودی
 • صافی شنی گالوانیزه
 • صافی شنی یا فیلتر شنی رزینی

 

ویژگی فیلتر شنی فلزی فیلتر شنی فایبرگلاس توضیحات
قدرت فیلراسیون صافی شنی زیاد کم در یک سایز از صافی شنی فلزی و صافی شنی به دلیل نوع لوله کشی و نازل ها قدرت فیلتراسیون پایین می‌باشد.
آبدهی صافی شنی زیاد کم در یک سایز از صافی شنی فلزی و صافی شنی به دلیل نوع لوله کشی و نازل ها آبدهی صافی شنی پایین می‌باشد.
جنس فلز یا استنلس استیل (فایبر گلاس و شیشه)
مقاوم در برابر گرما زیاد کم به دلیل نوع جنس صافی شنی با صافی شنی فلزی مقاومت در برابر گرما در این نوع صافی شنی ها پایین می‌باشد
مقاومت در برابر فشار زیاد کم به دلیل نوع جنس صافی شنی با صافی شنی فلزی مقاومت در برابر فشار در این نوع صافی شنی ها پایین می‌باشد
قیمت ارزان گران به دلیل وارداتی بودن صافی شنی و هزینه های حمل و نقل ارزی این فیلتر ها از نظر خرید مقرون به صرفه نیستند
مقاومت در برابر پوسیدگی متوسط بالا این مشکل در صافی شنی فلزی به دلیل استفاده شدن ورق آهن با روکش اپوکسی ۳ لایه(زینک ریچ، های بیلد و پلی اورتان)حل شده است و یا حتی میتوان از صافی شنی استیل(استنلس استیل)و یا صافی شنی فلزی با روکش فایبرگلاس استفاده نمود
مقاومت در برابر شکستگی بالا بسیار کم به دلیل نوع جنس صافی شنی با صافی شنی فلزی مقاومت در برابر شکستگی در این نوع صافی شنی ها پایین می‌باشد
سایز به سانتی متر CM به اینچ inch
سهولت در تعمیر زیاد تعمیر نمی‌شود به دلیل نوع جنس و حالت صافی شنی با صافی شنی فلزی و نوع ورود و خروج آب سهولت در تعمیر در این نوع صافی شنی ها غیر ممکن می‌باشد
سهولت در تعویض مواد بالا کم به دلیل نوع جنس و حالت صافی شنی با صافی شنی فلزی و نوع ورود و خروج آب سهولت در تعویض مواد(شن صافی شنی یا همان سلیس صافی شنی)در این نوع صافی شنی ها غیر ممکن می‌باشد

فیلتر های شنی فلزی

پوشش و رنگ آمیزی فیلتر های فلزی شنی
عایق سه لایه پوشش رنگ اپوکسی فیلتر شنی های آب پاک سازان

۱ – پوشش و رنگ آمیزی فیلتر های فلزی امری مهم و پر اهمیت می‌باشد که باید به آن دقت زیادی نمود. بدیهی است برای اجرای پوشش بهتر و عمری تر می‌بایست سطح فیلتر ها را سند بلاست کرد. این کار باعث می‌شود لایه ضد زنگ و پوشش اپوکسی بهتر به سطح فلز بچسبد. لازم به ذکر است اگر عمل رنگ آمیزی به درستی انجام شود عمر مفید فیلتر به ۱۰ سال می‌رسد.

در این جدول نحوه اجرا پوشش به صورت کامل توضیح داده شده است :

Dry Film Thickness per Coat ۳ Coat Painting Method No. of Coat Paint Name & Treatment Process
Blast cleaning(SIS SA 2 1/2) Surface preparation At shop
۸۰ microns AL ۱ (P-04)Epoxy Polyamide Zinc Rich ۱st Coat
۱۲۰ microns AL ۱ (P-14)High Build Epoxy Polyamide Intermediate ۲nd Coat
۵۰ microns AL ۱ (P-23)Polyurethane Aliphatic Finish Coat ۳rd Coat

۲– انجام عمل بکواش و نظم در انجام آن، در این فیلتر ها بسیار حائز اهمیت است.

۳ – فیلتر های شنی به هیچ عنوان آب را شیرین نمی‌کنند و TDS آن را کاهش نمی‌دهند.

۴ – فیلتر های شنی عضو غیر قابل حذف در دستگاه های تصفیه آب صنعتی هستند.

۵ – سختی گیر با صافی شنی کاملا متفاوت می‌باشد. از سختی گیر برای کاهش سختی کل(Th)استفاده می‌شود و از صافی شنی برای کاهش کدورت(SDI)آب استفاده می‌شود.

۶ – فیلتر های شنی – کربنی با فیلتر های شنی کاملا متفاوت می‌باشند. از فیلتر های کربنی برای حذف کلر، میکروارگانیزم ها، مواد شیمیایی آلی، آفت کش ها، تری هالومتان ها(THMs)(این مواد محصولات فرعی کلر زنی هستند)، تری کلرواتیلن(TCE)، PCB، کاهش BOD، کاهش COD و… استفاده می‌شود و از صافی شنی فقط برای حذف ذرات معلق استفاده می‌شود.

۷ – فیلتر های شنی فلزی دو نوع افقی و عمودی دارند.

فرق فیلتر شنی عمودی و افقی Vertical and horizontal sand filter فیلتر شنی عمودی Vertical sand filter به منظور فیلتراسیون فیزیکی آب کدر از درون سنگ سیلیس و بستر شنی که با حذف ذرات جامد معلق بزرگ‌تر از ۵۰ میکرون آب با خلوص ۹۹ درصد تولید می‌کند. فیلتر شنی افقی Horizontal sand filter یکی از تجهیزات مهم دستگاه تصفیه آب صنعتی است که به منظور رفع کدورت و زلال سازی آب خام استفاده می‌شود.

۸ – فیلتر های شنی عمودی بسته به دبی آب مطابق جدول زیر طبقه بندی می‌شود.

ردیف قطر مخزن(سانتی متر) ارتفاع مخزن(سانتی متر) سایز لوله(اینچ) متوسط آبدهی(متر مکعب در ساعت)
۱ ۵۰ ۱۵۰ ۴/۱ و ۱ ۲
۲ ۸۰ ۱۵۰ ۲ ۵
۳ ۱۰۰ ۱۵۰ ۲ ۸
۴ ۱۲۰ ۱۵۰ ۲.۵ ۱۲
۵ ۱۵۰ ۱۵۰ ۳ ۱۸
۶ ۱۸۰ ۱۵۰ ۴ ۲۶
۷ ۲۰۰ ۱۵۰ ۴ ۳۲
۸ ۲۲۰ ۱۵۰ ۴ ۴۹
۹ ۲۵۰ ۱۵۰ ۴ ۶۲
۱۰ ۳۰۰ ۱۵۰ ۶ ۷۱

۹- فیلتر های شنی افقی بسته به دبی آب مطابق جدول زیر طبقه بندی می‌شود.

ردیف قطر مخزن(سانتی متر) طول مخزن(سانتی متر) سایز لوله(اینچ) متوسط آبدهی(متر مکعب در ساعت)
۱ ۲۵۰ ۳۵۰ ۶ ۸۷
۲ ۲۵۰ ۴۰۰ ۶ ۱۰۰
۳ ۲۵۰ ۵۰۰ ۶ ۱۲۵
۴ ۲۵۰ ۶۰۰ ۶ ۱۵۰
۵ ۲۵۰ ۷۰۰ ۸ ۱۷۵
۶ ۲۵۰ ۸۰۰ ۸ ۲۰۰
۷ ۲۵۰ ۹۰۰ ۸ ۲۲۵
۸ ۲۵۰ ۱۰۰۰ ۱۰ ۲۵۰
۹ ۲۸۰ ۱۰۰۰ ۱۰ ۲۸۰
۱۰ ۳۰۰ ۱۰۰۰ ۱۲ ۳۰۰

۱۰– نصب هوزینگ کارتریج و یا هوزینگ جامو در بعد از فیلتر شنی می‌باشد. که این کار به منظور تضمین بیشتر کیفیت خروجی آب می‌باشد. ضمنا با توجه به این که صافی شنی توانایی حذف ذرات معلق تا قطر ۵۰ میکرو متر را دارد از فیلتر های کارتریج ۵ و یا ۱ میکرون برای شفاف سازی بیشتر آب و حذف ذرات معلق تا قطر ۵ الی ۱ میکرون استفاده می‌شود.

۱۱ – بهترین محل برای نصب صافی شنی در دستگاه تصفیه آب قبل از ورود آب به ممبرین ها می‌باشد. هدف از گذاشتن صافی شنی و فیلتر کربنی بر سر راه دستگاه تصفیه آب صنعتی حذف ذرات معلق در آب و حذف کلر می‌باشد. این ۲ ایتم مهم ترین مواردی هستند که می‌بایست قبل از رسیدن آب به فیلتر ممبرین، توسط صافی شنی حذف شوند. اگر بخواهیم مسیر عبور آب در دستگاه تصفیه آب صنعتی یا دستگاه RO را با هم بررسی کنیم بدین صورت است که آب توسط پمپ فید(Feed pump)یا پمپ آب خوراک از مخزن برداشت می‌شود و پس از عبور از صافی شنی، ذرات معلق و مخلوط موجود در آب حذف می‌شود.

سپس وارد صافی شنی کربنی می‌شود تا کلر و دیگر مواد آن حذف شود و بعد از آن وارد هورینگ کارتریج شده که آب با شفافیت و کدورت هر چه کم تر وارد ممبرین ها بشود. بعد از این که آب از فیلتر کارتریج عبود کرد توسط پمپ فشار بالا دستگاه(پمپ طبقاتی یا پیستونی و…)(high pressure pump)وارد ورودی پرشر وسل ها(pressure vessel)میشود که فیلتر های ممبران در آن قرار دارند. در عکس زیر که فلو شیت(flow sheet)یکی از پروژه های انجام شده توسط شرکت آب پاک سازان می‌باشد را ملاحضه می‌نمایید که در آن محل دقیق فیلتر های شنی و کربنی و مسیر لوله کشی ها نشان داده شده است.(ظرفیت این دستگاه ۲۷۰۰ متر مکعب در شبانه روز یا به عبارتی دو میلیون و هفتصد هزار لیتر در روز می‌باشد که معادل ۱۱۲ متر مکعب در ساعت است)

۱۲ – وجود شیر هوا گیری در صافی شنی بسیار اهمیت دارد. این شیر برای تخلیه هوا(air outlet)موجود در فیلتر شنی در هنگام راه اندازی آن استفاده می‌شود تا مانع از ایجاد فشار مضاعف در فیلتر شود. فشار هوا در بعضی از موارد باعث ترکیدن مخزن می‌شود.

مقایسه فیلترشنی فلزی و فیلترFRP

 • درمکان های گرم مثل جنوب کشور که فیلتر درمعرض تابش مستقیم خورشید است فیلترFrp دچار پوسیدگی می شود. پس فیلتر فلزی گزینه مناسب تری می­باشد.
 • زمانی که آب گرم وارد فیلترFRP می­شود˛فیلترشکل ظاهری خود را ازدست می­دهد.
 • در صفحه نازل کف در فیلترهای فلزی بین۱۳تا۱۷نازل وجود دارد که این تعداد در فیلترهایFRP درقطر۵۰سانتی متربه یک نازل درسایز۲اینچ کاهش پیدا می­کند.باوجوداین تعداد نازل درفیلترهای فلزی آب درسطح زیادی پخش شده ونتیجه­­ی آن حذف مقدارزیادی ازگل ولای است.
 • درهنگام شستشوی مجدد فیلتر یک فشارمنفی درفیلترهایFRP ایجادمی­شود که سبب جمع شدگی فیلترازوسط می­شودچون با توجه به ساختارظاهری این نوع فیلترقابلیت خمش وخمیدگی دارد.
 • دریک بازه زمانی۲یا۳ساله یکبارباید مواد داخل فیلترشنی تخلیه شود درفیلترهایFRPخصوصا درسایزهای کوچک چون خروجی مجزا برای تخلیه پساب وجود ندارد از ورودی سیلیس تخلیه صورت می­­گیرد وچون فیلترFRPدرمعرض تغییرات دما وجابجایی قرارگرفته است ازدهانه دچارشکستگی می­شود اما درفیلترهای فلزی دربدنه یک خروجی تعبیه شده است که میتواند تخلیه سیلیس یا ورود مواد جدید را تسهیل کند درنتیجه تعمیرآن نیز به راحتی انجام می­شود.
 • در بحث هزینه وقیمت طبیعتا به دلیل واردات فیلترFRPدر سایزهای کوچک نسبت به فیلترفلزی مقرون به صرفه است ولیکن به دلیل اشغال فضای زیاد درحجم های بالا˛درنتیجه افزایش هزینه های باربری˛ اختلاف قیمت آن با فیلترهای فلزی مقدار قابل توجهی می­شود.
 • فیلترفلزی را میتوان تعمیر کرد و با احیای رنگ و جوشکاری محل شکست راه اندازی مجدد نماییم اما فیلترFRP در صورت شکست احتیاج به چسب های مخصوص دارد که در برخورد با تغییرات دما خاصیت چسبندگی خود را ازدست داده ومنجر به تعویض می­شود.
 • فیلترهایFRP تحمل فشار بالا را ندارند.

مقایسه فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس FRP در نگاه کلی

             موقعیت               فیلترشنی فلزی                       فیلترFRP
مقاومت در برابرتابش خورشید مقاومت بالا دربرابرتابش و عدم پوسیدگی مقاومت پایین و پوسیدگی درطولانی مدت
مقاومت دربرابر آب گرم مقاومت بالا مقاومت پایین و احتمال تغییرشکل ظاهری
تعداد نازل در صفحه کف بین۱۳-۱۷نازل فقط۱نازل در صفحه کف(برای قطر۵۰)
توانایی تخلیه پساب دارای خروجی مجزا از دهانه ورودی برای تخلیه در نتیجه توان بالا خروجی تخلیه پساب و ورودی یکی هستند

توان تخلیه پایین

امکان شکست بر اثر جابجایی احتمال بسیارپایین امکان شکست بالا
مقاومت دربرابرفشارمنفی درهنگام احیاء جمع شدگی ندارد/مقاومت بالا جمع شدگی از وسط دارد/مقاومت پایین
تحمل فشار تحمل فشار بالا تحمل فشار پایین
امکان بازسازی دارد در صورت بازسازی با چسب مخصوص امکان شکست مجدد وجود دارد
محل ساخت تولید داخل کشور وارداتی
قیمت درسایز بزرگ به صرفه ترهستند(حذف هزینه حمل) درسایزهای کوچک به صرفه تر هستند

برای مطالعه مقاله مقایسه فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس  FRP کلیک کنید

شستشوی فیلتر شنی (بکواش فیلتر شنی)

بکواش فیلتر شنی؛ بکواش سختی گیر صافی های شنی از نظر نگه داری بسیار ساده هستند اما در زمان استفاده از آن ها ذرات معلق در لا به لای این فیلتر ها گیر کرده و نیاز به شستشو دارند. بکواش فیلتر شنی باعث می‌شود ذرات معلق گیر کرده در بین سنگ های سلیس از فیلتر خارج شده و فیلتر شنی دوباره توانایی خود را در حذف مواد به دست بیاورد. تعین زمان شستشو در فیلتر های شنی بسیار مهم است. بعضی از سازنده ها زمان شستشوی فیلتر را حداقل هفته ای یک بار و بعضی دیگر روزی یکبار اعلام می‌کنند. ولی به صورت کلی این ۳ آیتم نشان می‌دهد که فیلتر شنی نیاز به بکواش دارد.

نازل فیلتر شنی؛نازل سختی گیر صافی شنی قطعه ای است شیار دار که در کف صافی شنی بر روی صفحه نازل نصب می‌شود که مهم ترین قطعه در فیلتر شنی محسوب می‌شود. کار نازل یکنواخت کردن جریان آب در فیلتدر هنگام انجام عمل تصفیه و بکواش می‌باشد. در هنگاه بکواش برای جلوگیری از رد شدن سلیس و یا کربن و حتی رزین در سختی گیر ها وجود نازل امری ضروری است.

فیلتر شنی اتوماتیک

در فیلترهای شنی فولادی و فیلترهای شنی فایبرگلاس می توان از شیرهای تصفیه آب به جای شیرهای دستی استفاده کرد. در فیلترهای شنی آهنی می توان از شیرهای پنوماتیکی برای فیلتر کردن شن و ماسه به صورت خودکار استفاده کرد.

کابرد فیلتر شنی در تصفیه آب کشاورزی

 

نگه داری فیلتر شنی

 • انجام عمل بکواش صافی شنی
 • انضباط و برنامه ریزی در انجام فرآیند همگن سازی شن و ماسه
 • فست راین کردن صافی شنی
 • توجه به نکاتی که سازنده صافی شنی به شما گفته است
 • ایجاد محیط مناسب برای نگه داری از صافی شنی
 • دمای محیط برای نگه داری صافی شنی نباید کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد
 • حداکثر دمای مناسب برای نگه داشتن صافی شنی ۶۵ درجه است
 • محیط مرطوب و محلی که صافی شنی در آن قرار دارد نباید خیس و مرطوب باشد
 • در موقع حمل صافی شنی نکات ایمنی رعایت شود
 • ورود ضربه و خدشه دار کردن سطح فیلتر باعث پوسیدگی آن می‌شود لذت از وارد شدن خدشه و ضربه به فیلتر خود داری کنید
 • در انتخاب پمپ قبل از صافی شنی از نظر فشار و شدت جریان، از سازنده فیلتر مشاوره بگیرید
 • در هنگام تعویض لاین در صافی شنی پمپ قبل از صافی شنی را خاموش نمایید
 • هنگامی‌که پمپ قبل از صافی شنی را روشن می‌کنید شیر هوا مستقر در بالای صافی شنی را باز نمایید
 • فشار ورودی به صافی شنی نباید بیشتر ۵ الی ۷ بار باشد
 • استفاده از فشار شکن در ورودی صافی شنی در مواقعی که آب ورودی فشار زیادی دارد ضروری است
 • اگر قرار است مدت زیادی از صافی شنی استفاده نشود بهتر است آب درون صافی شنی تخلیه گردد
 • از سالم بودن شیر های صافی شنی اطمینان حاصل نمایید و آن ها را به صورت مستمر چک نمایید
 • به هیچ عنوان از مواد شوینده اسیدی در صافی شنی استفاده نشود و در صورت نیاز این کار توسط متخصصین شرکت سازنده انجام شود
 • هر ۲ الی ۵ سال یکبار(بسته به مصرف)مواد داخل صافی شنی را تعویض نمایید
 • صافی شنی را در مقابل نور مستیم آفتاب قرار ندهید
 • مواد داخل صافی شنی نباید بیش از ۶۵ الی ۷۰ درصد حجم داخل فیلتر را تشکیل دهند
 • هنگامی‌که فیلتر نصب شد و مواد داخل آن، قرار گرفت به هیچ وقت آن را جا به جا نکنید این کار باعث بر هم خوردن مواد داخل فیلتر می‌شود و کارایی فیلتر از بین می‌رود
 • به هیچ عنوان روی بدنه فیلتر جوش کاری انجام ندهید این کار باعث از بین رفتن پوشش فیلتر می‌شود

نگهداری از فیلتر شنی در فصل های سرد و بارندگی:

با شروع پاییز و زمستان و شروع بارندگی از مشکلات فیلتر شنی ها گل آلود و به اصطلاح گلی بودن آب ورودی به فیلتر شنی است که باعث کثیف شدن ممبرین ها گرفتگی فیلتر شنی و در نتیجه پایین آمدن فشار آب خروجی است، این مشکل در صنعت های مرغداری ها، کشاورزی و … بیشتر است که نیاز به تنظیف و بک واش داردخوشبختانه این خدمت در واحد خدمات پس از فروش برای خریداران ارجمند قابل انجام است.

گروه صنعتی آب پاک سازان، طراح و تولید کننده انواع فیلتر شنی تصفیه آب، دستگاه های تصفیه آب خانگی، دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و دستگاه های تصفیه آب صنعتی در خوزستان و شهر اهواز، امکان ارسال دستگاه های تولیدی خود را با تضمین اصالت کالا فراهم آورده است.

تفاوت فیلتر شنی و فیلتر کربنی چیست؟

در فیلتر شنی، آب با عبور از بستر شن سیلیس و رزین تمامی گل و لای و ذرات معلق در آب را حذف می کند و با عبور آب از فیلتر کربن فعال، طعم و مزه بد و بوی نامطبوع  بویژه کُلر موجود در آب را حذف می کند.

فیلتر شنی افقی بهتر است با عمودی؟

در محیط هایی که با محدودیت ارتفاع مواجه هستید و ارتفاع سقف کم است پیشنهاد ما استفاده از فیلتر شنی افقی است و در محیط هایی که فضای کف یا مساحت کم است فیلتر شنی عمودی بهترین انتخاب است.

Accordion عمر فیلتر شنی چقدر هست؟

بسته به نوع استفاده و سختی و املاح موجود درآب متفاوت است اما در حالت معمول درصورتی که رزین داخل مخزن بصورت دوره ای و مرتب شستشو (بک واش( بشود از عمر طولانی برخوردار خواهد بود

چگونه محاسبه ظرفیت فیلتر شنی انجام می شود؟

فاکتور های متعددی در انتخاب ظرفیت  تعیین کننده هستند اما مهمترین عامل دبی آب مورد نیاز به جهت تصفیه آب می باشد.

۴.۶/۵ - (۳۴۲ امتیاز)
پیشنهاد محصول ویژه  قیمت خرید ممبرین 4 اینچ

۳۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید