تفاوت فیلترشنی فایبرگلاس(frp)فیلتر شنی پلاستیکی و فیلترشنی فلزی؛ در اصل به مخازنی گفته می‌­شود که به شکل استوانه بوده و در آن ازشن وماسه استفاده می­‌شود و در دو جنس فلزی و پلاستیکی(Frp) ساخته می­‌شود.

مقایسه فیلتر شنی و کربنی فلزی و frp
مقایسه فیلتر شنی و کربنی فلزی و frp

کاربرد این نوع فیلترها درحذف آلاینده هایی که به صورت ذرات معلق وبا ابعاد بزرگ هستند تعریف شده و ساز و کار آن به صورت حذف در اثر مواجهه با طبقه بندی‌های مختلف ازدانه های شن و ماسه صورت می­گیرد. فیلترشنی در دستگاه های تصفیه آب صنعتی در مراحل ابتدایی تصفیه˛ تعبیه می‌­شوند و به دلیل صرفه اقتصادی و وزن پایین و نصب سریع استفاده زیادی دارد.

همانطور که در مقالات قبلی، با موضوع فیلتر شنی گفته شد با توجه به شکل و ساختمان این فیلتر شنی کند متوجه شده ابم که در مقایسه با نوع فیلتر شنی تند آن با یک شیب تقریبا صفر ساخته می­شود. شاید ساختمان آن را بتوان بسیار مشابه استخر های کلر یا حوضچه های استراحت در نظر گرفت.

فرق فیلتر شنی فلزی و فیلتر شنی frp فایبرگلاس
فرق فیلتر شنی فلزی و فیلتر شنی frp فایبرگلاس آی قدکساز

فیلتر شنی فلزی

فیلترهای شنی فلزی همانطورکه ازنام آن ها پیداست ازبدنه ای فلزی ساخته شده که جداره داخلی آن ازشن وماسه پرشده است. پیشرفت صنعت آب وعلاقه به فیلترهای سبک تر سبب کاهش استفاده ازاین نوع فیلتر گردید البته دلیل اصلی استفاده کمتراز فیلترهای فلزی در آن مدت˛ پوسیدگی بدنه وجداره های آن دراثربرخورد مستقیم با آب بود.

خوشبختانه باپیشرفت صنعت این مشکل رفع شد˛ به این صورت که سطوح فیلترهای فلزی با سه لایه رنگ ازجنس های زینک ریچ ˛های بیلد و پلی اورتان  به ضخامت ۲۵۰میکرون پوشیده شد.

گروه صنعتی آب پاک سازان تولیدکننده انواع فیلترهای شنی فلزی درسایزها واندازه های مختلف˛ امکان خریدی امن و در کمترین زمان را برای مشتریان خود فراهم کرده است.

فیلتر فایبر گلاس یا فیلتر Frp

از مهم ترین ویژگی های فیلترهای فایبرگلاس می­توان به وزن پایین˛درنتیجه حمل آسان و همچنین مقاومت زیاد در برابر حرارت های بالا˛پس از آن به قیمت پایین آن درسایزکوچک نسبت به فیلترهای مشابه اشاره کرد.

پیشنهاد محصول ویژه  لامپ یو وی تصفیه آب صنعتی

ازویژگی های ساختاری آن میتوان به  عدم وجود پوشش فلزی که منجر به زنگ زدگی یا ازبین رفتن پوشش خارجی می­‌شود˛اشاره کرد.همینطور می­‌توان از به کار بردن رزین˛ سلیس و کربن اکتیو در جدار داخلی یادکرد. همینطور می­توان گفت که در ساخت فیلترFRP نخ شیشه ای وارد چسب رزین شده و دور یک قالب استوانه ی شکل تنیده می­‌شود که این تشکیل تانک یا مخزنFRP می­‌دهد.

لایه ی کربن جدار داخلی بو˛مزه˛طعم و کلر آب را حذف میکند.دلیل محبوبیت بالای این نوع فیلتر نداشتن پوسیدگی در بازه های زمانی طولانی ست زیرا در اب های با شاخص TDSبالا مخزن دچار خوردگی می­شود.

با وجودمزایای بالای این فیلتر˛ معایبی نیز در آن وجود دارد از جمله ترک یا شکستگی جداره در برخورد های متوالی هنگام حمل و نشتی کربن اکتیو یا پوشش دهنده های دیگر جدار داخلی به خارج از فیلتر˛که البته با پیشرفت علوم و تجهیزات مرتبط با صنعت اب تصفیه این ایرادات نیز برطرف شده است.

شرکت صنعتی آب پاک سازان وارد کننده انواع فیلترهایFRP درسایز های مختلف و آماده ی مشاوره در زمینه ی خرید تجهیزات صنعتی آب تصفیه وبرای مشتریان گرامی ست.

معرفی بخش های مختلف فیلترشنی FRP

در این بخش شما با فیلتر شنی فلزی و فیلتر شنی فایبرگلاس(پلاستیکی) FRP آشنا شدید، هم اکنون با معرفی قسمت های مختلف فیلتر شنی frp در خدمت شما همراهان عزیز آب پاک سازان در خدمت شما عزیزان هستیم.

شیر فیلتر FRP

 • شیر فیلتر FRP دستی(Manual Filter Vaive):

به صورت دستی وبه وسیله اپراتور کار می­ کند و در جایگذاری های مختلفی ازجمله کنارمخزن یا بالای آن نصب می شود.

 • شیر فیلتر FRP اتوماتیک(Automatic Filter Vaive):

که عملکرد آن به صورت اتوماتیک و برنامه دهی آن به صورت حجمی˛ جریانی و زمانی می­ باشد.

پیشنهاد محصول ویژه  دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم ⚡️آب شیرین کن کارکرده

دارای ۵ بخش عملکرد شامل:

 1. فیلتر(Filer)
 2. شستشوی معکوس (Backwash)
 3. شستشو(Rinse)
 4. تخلیه پساب(Waste)
 5. سیرکولاسیون مجدد(Recirculate)

نازل فیلتر شنی

که درهردودسته جنس نازل ازموادپلی پروپیلن می­باشد.

 • آب پخش کن
 • آب جمع کن

مقایسه فیلترشنی فلزی و فیلترFRP

 • درمکان های گرم مثل جنوب کشور که فیلتر درمعرض تابش مستقیم خورشید است فیلتر Frp می­پوسد پس فیلتر فلزی گزینه مناسب تری می­ باشد.
 • زمانی که آب گرم وارد فیلترFRP می­ شود˛فیلترشکل ظاهری خود را ازدست می­ دهد.
 • در صفحه نازل کف در فیلترهای فلزی بین ۱۳ تا ۱۷ نازل وجود دارد که این تعداد در فیلترهایFRP درقطر۵۰سانتی متر به یک نازل درسایز ۲ اینچ کاهش پیدا می ­کند.
  باوجوداین تعداد نازل درفیلترهای فلزی آب درسطح زیادی پخش شده ونتیجه­­ی آن حذف مقدارزیادی ازگل ولای است.
 • درهنگام شستشوی مجدد فیلتر یک فشارمنفی درفیلترهایFRP ایجادمی­شود که سبب جمع شدگی فیلترازوسط می ­شود چون با توجه به ساختار ظاهری این نوع فیلترقابلیت خمش وخمیدگی دارد.
 • دریک بازه زمانی ۲ یا ۳ ساله یکبارباید مواد داخل فیلترشنی تخلیه شود در فیلترهای FRP خصوصا درسایزهای کوچک چون خروجی مجزا برای تخلیه پساب وجود ندارد از ورودی سیلیس تخلیه صورت می ­­گیرد وچون فیلترFRPدرمعرض تغییرات دما وجابجایی قرارگرفته است ازدهانه دچارشکستگی می­ شود اما درفیلترهای فلزی در بدنه یک خروجی تعبیه شده است که می تواند تخلیه سیلیس یا ورود مواد جدید را تسهیل کند درنتیجه تعمیرآن نیز به راحتی انجام می­شود.
 • در بحث هزینه و قیمت طبیعتا به دلیل واردات فیلترFRP در سایزهای کوچک نسبت به فیلترفلزی مقرون به صرفه است ولیکن به دلیل اشغال فضای زیاد درحجم های بالا˛ در نتیجه افزایش هزینه های باربری˛ اختلاف قیمت آن با فیلترهای فلزی مقدار قابل توجهی می­ شود.
 • فیلترفلزی را می توان تعمیر کرد و با احیای رنگ و جوشکاری محل شکست راه اندازی مجدد نماییم اما فیلترFRP در صورت شکست احتیاج به چسب های مخصوص دارد که در برخورد با تغییرات دما خاصیت چسبندگی خود را ازدست داده ومنجر به تعویض می­شود.
 • فیلترهایFRP تحمل فشار بالا را ندارند.
پیشنهاد محصول ویژه  فیلتر شنی عمودی

تفاوت فیلترشنی فایبرگلاس(frp)پلاستیکی و فیلترشنی فلزی

فیلترهای فلزی درابتدای کاربه دلیل مشکل پوسیدگی بدنه با فیلترهایFRP جایگزین شدند ولی با رفع مشکل این گونه فیلترها با رنگ کردن حرفه ای وچندلایه˛ باتوجه به عدم نیازبه واردات گزینه های مناسب تری نسبت به فیلترهای نسل جدیدهستند.

             موقعیت               فیلترشنی فلزی                       فیلترFRP
مقاومت در برابرتابش خورشید مقاومت بالا دربرابرتابش و عدم پوسیدگی مقاومت پایین و پوسیدگی درطولانی مدت
مقاومت دربرابر آب گرم مقاومت بالا مقاومت پایین و احتمال تغییرشکل ظاهری
تعداد نازل در صفحه کف بین۱۳-۱۷نازل فقط۱نازل در صفحه کف(برای قطر۵۰)
توانایی تخلیه پساب دارای خروجی مجزا از دهانه ورودی برای تخلیه در نتیجه توان بالا خروجی تخلیه پساب و ورودی یکی هستند

توان تخلیه پایین

امکان شکست بر اثر جابجایی احتمال بسیارپایین امکان شکست بالا
مقاومت دربرابرفشارمنفی درهنگام احیاء جمع شدگی ندارد/مقاومت بالا جمع شدگی از وسط دارد/مقاومت پایین
تحمل فشار تحمل فشار بالا تحمل فشار پایین
امکان بازسازی دارد در صورت بازسازی با چسب مخصوص امکان شکست مجدد وجود دارد
محل ساخت تولید داخل کشور وارداتی
قیمت درسایز بزرگ به صرفه ترهستند(حذف هزینه حمل) درسایزهای کوچک به صرفه تر هستند

البته فیلترهای پلاستیکی نیز مزایای بسیاری دارند که قابل چشم پوشی نیست.

در پایان اضافه می کنیم هر فیلتر هم می تواند شنی و کربنی و یا هر دو باهم باشد. حال از نظر جنس فلزی و اف آر پی باشد. فیلتر شنی برای حذف کدورات همچنین ذرات معلق مانند گل و لای و شن و ماسه می باشد و فیلتر کربنی برای حذف کلر حذف رنگ بو و طمع و مزه

 

 

۴/۵ - (۱۰ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید