آیا فیلتر شنی توانایی شیرین کردن آب را دارد ؟
آیا فیلتر شنی توانایی شیرین کردن آب را دارد ؟

فیلتر شنی صنعتی

شیرین کردن آب توسط فیلتر شنی

زمینی که در آن زندگی میکنیم به دلیل فراوانی آب در سطح آن همچون اقیانوس ها ، دریا ها و… به سیاره آبی رنگ معروف در دستگاه تصفیه آب صنعتی است. با این حال تنها ۲.۵ درصد از تمام این آب های روی زمین قابل شرب بوده که حجم عظیمی از آن به صورت برف و یخ ، غیر قابل استفاده می باشند و تنها ۰.۳ درصد از آن به صورت مایع و قابل دسترس میباشد که میتوان از ان استفاده کرد. که این آب در صنایع مختلف همچون کشاورزی ، صنعت ، مرغداری ها ، گلخانه ها و غیره در حال استفاده میباشد پس مقداری کمی برای شرب باقی میماند.

فروش فیلتر شنی

دست و پنجه نرمکردن با مشکلات تصفیه آب

شاید این جمله را شنیده باشید که میگوید آب هست ، آب همه جا هست ولی قطره ای از آن برای نوشیدن و شرب نیست. حتی کشور هایی که به دریا متصل هستند با وجود فراوانی آب با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. برای مثال در استان بوشهر مشکل کم آبی به حدی است که بعضی از مناطق در هفته فقط یک روز را آب دارند. آب دریا به دلیل شوری زیاد که tds حدودا ۳۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ دارد غیر قابل شرب میباشد پس ما مجبور هستیم برای تامین آب شرب جامعه به تصفیه آب دریا روی بیاوریم. این مقدار از شوری برابر با حل کردن ۳۵ الی ۴۵ گرم از نمک در یک بطری ۱ لیتری آب است. پس این آب نه تنها مشکل تشنگی را حل نمیکند بلکه باعث عطش زیاد و حتی مرگ ناشی از آن میشود

فیلتر شنی

راه های مختلفی برای تصفیه آب وجود دارد مانند فیلتر شنی ، فیلتر کربنی ، سختی گیر ها ، اولترا فیلتراسیون ( uf ) ، میکرو فیلترا سیون ( mf ) ، ازن زن ، کلر زن ، uv ، و … ولی روش های فوق به هیچ عنوان قادر به حذف تمامی مواد محلول و مخلوط در آب نیستند و عملا نمک آب را حذف نمیکنند پس آب قابل شرب حاصل نمی شود.

فیلتر شنی

جدایی نمک از آب

کشور های زیادی همچون امارات متحده عربی ، ژاپن ، اسپانیا و الجزایر سرمایه گذاری سنگینی بر روی احداث آب شیرین کن دریایی کرده اند که به روش اسمز معکوس آب دریا را به آب تازه و سالم تبدیل میکند.

پیشنهاد محصول ویژه  فیلتر شنی frp فایبرگلاس در مقایسه با فیلتر شنی فلزی

در ادامه به روش هایی که میتوان در آن نمک حل شده در آب را از آب جدا کرد میپردازیم

 • روش تقطیر حرارتی

قدیمی ترین و سنتی ترین راه تبدیل آب شور دریا به آب شیرین روش تقطیر میباشد. که در این روش آب ابتدا جوشانده شده و بخار حاصل از جوشانده شدن آب خنک شده و تبدیل به مایع میگردد. همان طور که میدانید در این روش هم برای به جوش آوردن آب و هم برای تبدیل بخار آب به مایع با استفاده از سرما نیاز به صرف انرژی زیاد میباشد که از نظر قیمت به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست. این در حالی است که با این روش آب با دبی بالا قابل استحصال نیست. این روش بیشتر در کشتی های قدیمی ( امروزه واحد RO یکی از بخش های جدانشدنی هر کشتی میباشد که و به دلیل صرفه اقتصادی بیشتر و سالم بودن آب در روش اسمز معکوس و مصرف برق و انرژی کمتر دستگاه تصفیه آب صنعتی بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد. ) و صنایعی که تولید گرما در آن امری عادی میباشد مورد استفاده قرار میگیرد.

لازم به ذکر است این روش یعنی روش تقطیر حراراتی به عنوان یک روش آسان و راحت که بدون نیاز به تجهیزات خاص و امکانات ویژه در مقیاس خیلی کم آن هم در مواقعی که دسترسی به آب شرب وجود ندارد  ، برای زنده ماندن ، بسیار محبوب و کارا است. تنها پیزی که شما احتیاج دارید دو عدد ظرف یکی بزرگ و یکی کوچک و به شکل گنبدی برای جمع آوری آب تصفیه میباشد به طوری که آب شور را در ظرف بزرگ تر ریخته و ظرف کوچک تر را در مرکز آن قرار دهید و در آن را بگذارید و آن را روی آتش قرار دهید اگر بتوانید درب را خنک نگه دارید روند تولید آب سریع تر میگردد.

مزیت برزگ روش تقطیر حرارتی این است هنگام تبدیل آب به بخار و بخار به آب ، آب شرب از آب شور به یکباره حاصل میگردد و بیشتر ناخالصی های محلول و نا محلول در آب را جدا میسازد. این در حالی است که میکرو ارگانیسم هایی که باعث ایجاد بیماری در انسان میشوند نیز در این روش از آب جدا میگردند. با این حال این روش برای تولید آب در مقیاس های زیاد اصلا مقرون به صرفه نبوده و بسیار جا گیر است.

 • روش تقطیر با استفاده از انرژی خورشید

در روش تقطیر خورشیدی انرژی لازم برای گرم کردن و تبدیل آب به بخار آب از گرما و حرارت خورشید گرفته میشود که این حالت سر منشا تمامی بارش ها همچون برف و باران و تگرگ می باشد. بعضی از کشور ها به ایده گرفتن از این روش و چرخه درب های گنبدی شکلی روی سطح دریا قرار دادند که با جمع آوری آب بخار شده از سطح دریا ها و انتقال آن به مخزن ، آب شرب تولید میکنند.

پیشنهاد محصول ویژه  کلاریفایر چیست؟ طراحی، انواع و طرز کار کلاریفایر(clarifier)

در این روش میتوان در مواقع ضروری با استفاده از یک بطری نوشابه و پارچه آب قابل شرب تولید نمود.

یکی از ضعف های عمده استفاده از این روش در تولید آب شرب ، خود خورشید است. به این صورت که اختلاف دمای شب و روز و فصول مختلف سال باعث ایجاد اختلال در سیستم و کندی روند تولید آب میشود. ضمنا فضای فوق العاده زیادی باید شاغال کرد تا بتوان به مرحله تولید آب رسید به طوری که میانگین فضایی در حدود ۱۰ فیت مربع میتواند آبی در حدود ۱.۵ گالن تولید کند که این مصرف یک خانواده با جمعیت ۴ الی ۵ نفر میباشد.

با این حال کشور های همچون شیلی و عربستان سعودی در حال فعالیت بر روی موضوع ترکیب انرژی خورشید با علم و فناوری فتوولتاعیک ( PHOTOVOLATIC ) می باشند.

 • روش اسمز معکوس ( دستگاه تصفیه آب صنعتی یا RO )

به صورت کلی فرایند اسمز به عملی گفته می شود که در طی آن آب از ناحیه ای با غلظت کم نمک به ناحیه ای که غلطت نمک در آن بالا تر است حرکت میکند و این فرایند همان پروسه ای است که در سلول ها و رگ های موجودات و گیاهان اتفاق می افتد. در اسمز معکوس با اعمل فشار ( فشار اسمزی ) تنها مولکول آب اجازه عبور از لایه ممبران یا همان غشا ممبرین را دارد.

ممبرین استفاده شده در دستگاه تصفیه آب صنعتی ترکیب و تکنولوژی جدیدی میباشد که جنس آن از پلی آمید میباشد. لایه ای با ضخامت میکرون که آن را لایه ای ریز و متخلخل پوشانده است که به عنوان فیلتر عمل میکنند. دستگاه های RO در مقایسه با سایر روش ها بسیار مقرون به صرفه تر از هستند. مقیاس تولیدی آب در این سیستم ها بالا تر ، دقت تولید بیشتر ، مصرف انرژی کمتر ، فضای اشغال شده کمتر ، هزینه نگهداری کم  میباشد. برای همین کشور هایی که با کمبود آب مواجه هستند روی به این روش آورده اند.

پیشنهاد محصول ویژه  فیلتر شنی تند؛ طراحی، عملکرد و مشخصات فیلترشنی تند
خرید فیلتر شنی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

آیا فیلتر شنی توانایی شیرین کردن آب را دارد ؟
آیا فیلتر شنی توانایی شیرین کردن آب را دارد ؟

در سیستم های RO یا دستگاه تصفیه آب صنعتی  بیشتر مواد محلول در آب حذف میشوند که این کار در عمل نزدیک به ۹۹.۵ درصد میباشد یعنی بیش از ۹۹.۵ درصد مواد موجود در آب حذف میشوند این در حالی است که آلاینده های بیولوژیکی و میکروبی هم در این روش قابل حذف میباشند. معایب این سیستم نسبت به سایر روش ها داشتن فاضلاب ( CONCENTRATE ) میباشد. در سیستم های RO نسبت تولید به فاضلاب به عنوان ریکاوری شناخته می شود.

با طراحی دقیق سیستم میتوان این عدد به به نسبت ۷۰ به ۳۰ رساند یعنی ۷۰ لیتر از ۱۰۰ لیتر آب ورودی به عنوان محصول ( PERMEATE ) یا آب شیرین خارج و ۳۰ لیتر از ۱۰۰ لینر آب ورودی به عنوان فاضلاب ( CONCENTRATE ) خارج شود. این در حالی است که ریکاوری یک ممبرین در بهترین حالت آن ۱۵ درصد و برای ممبرین های دریایی یا SW عدد ۸ درصد می باشد.

آب خروجی از دستگاه تصفیه آب صنعتی RO آنقدر خالص میباشد که نزدیک به آب مقطر ( TDS کمتر از ۱۰ ) میباشد. تا به حال روشی بهتر و مقرون به صرفه تر نسبت به روش اسمز معکوسدر جهان ارایه نشده است.

فروش فیلتر شنی
در این روش املاح مخلوط همچون :
 • گل
 • شن
 • ماسه
 • لای
 • کلر
 • رنگ
 • بو
 • طعم
 • مزه

ذرات معلق بزرگ با استفاده ار فیلتر های شنی و کربنی حذف میشوند. پس میتوان نتیجه گرفت که املاح محلول در آب که TDS وابسته ومستقیم بهآن ها بستگی دارد فقط با استفاده از فیلتر ممبرین و روش اسمز معکوس حذف می شوند و عملا فیلتر شنی و کربنی جز زلال کردن آب کار دیگری نمیتواند انجام دهد.

منبع: تصفیه آب پاکسازان

۴.۷/۵ - (۴۰ امتیاز)

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید