فیلتر شنی عمودی Vertical sand filter به منظور فیلتراسیون فیزیکی آب کدر از درون سنگ سیلیس و بستر شنی که با حذف ذرات جامد معلق بزرگ‌تر از ۵۰ میکرون آب با خلوص ۹۹ درصد تولید می‌کند.

فیلتر شنی در دو حالت عمودی و افقی ساخته می‌شود که اگر دبی ورودی آب از ۸۰ متر مکعب آب بر ثانیه کمتر باشد از فیلترهای شنی عمودی استفاده می‌شود.

فیلترهای شنی یکی از روش‌های قدیمی تصفیه آب به شمار می‌آیند که با محیط زیست سازگار هستند و نسبت به سایر مراحل تصفیه ساده و ارزان قیمت است.

فیلتر شنی عمودی
فیلتر شنی عمودی

طراحی فیلتر شنی عمودی

فیلترهای شنی در دستگاه تصفیه آب صنعتی و خرید تصفیه آب صنعتی به مخزن‌های تحت فشار پر شده با دانه بندی‌های مختلف سیلیس گفته می‌شود که در انواع تند(گرانشی)، تحت فشار و آهسته(کند) ساخته می‌شوند.

این فیلترها شامل مخزنی از جنس فولاد، فایبرگلاس و استنلس استیل هستند و به‌صورت مخزن تحت فشار استوانه‌ای شکل و یا در بعضی از موارد مکعبی شکل ساخته می‌شوند؛ این فیلترها با استفاده از شن سیلسیس وظیفه حذف ناخالصی‌ها از آب را دارند و به‌عنوان روشی موثر در حذف کدورت و طعم از آب شناخته می‌شوند.

فیلترهای شنی به‌عنوان فیلتر عمقی شناخته می‌شوند که برای جداسازی مواد جامد ریز بزرگ‌تر از ۵۰ میکرون در محلول‌های آبی استفاده می‌شوند و در تصفیه پساب فاضلاب هم کاربرد زیادی دارند.

مزایای فیلترهای شنی فلزی و  فایبرگلاس

فیلترهای شنی فلزی و فایبرگلاس ساخت شرکت آب پاکسازان دارای مزایای زیادی هستند که در زیر به سه ویژگی اصلی هر کدام از این فیلترها اشاره شده است.

مزایای فیلتر شنی فلزی و  فایبر گلاس

مزایای فیلتر شنی فلزی مزایای فیلتر شنی فایبر گلاس
سطح فیلتراسیون بالا ضد زنگ
طول عمر بیشتر ضد رسوب
مقاومت بالا سبک

 

فیلتر شنی ایستاده

فیلترهای شنی عمودی به‌صورت ایستاده روی زمین قرار می‌گیرند و پایه‌های فیلتر روی عدسی جوش می‌شوند؛ مدل‌های عمودی فیلترهای شنی برای دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی سبک و سنگین تولید و عرضه می‌شوند به همین دلیل بیشترین میزان تولید فیلترهای شنی در ایران مختص آنها است.

پیشنهاد محصول ویژه  نحوه تعویض ممبران صنعتی و جا زدن ممبرین

تولیدکنندگان فیلترهای شنی بسته به دستگاه تصفیه آب RO صنعتی، ابعاد ویژه‌ای برای فیلترهای عمودی در نظر می‌گیرند اما عمده این فیلترها به‌صورت استوانه و با حداکثر یک و نیم متر ارتفاع تولید می‌شوند؛ محدودیت ارتفاع فیلترهای شنی به این دلیل است که در ارتفاع بالاتر کارآیی فیلترها بیشتر نمی‌شود.

در اثر عبور آب خام از فیلتر شنی، ذرات معلق بالاتر از ۵۰ میکرون بین ذرات شن و ماسه گیر کرده و آب بدون مواد معلق و بدون رنگ خارج می‌گردد. در واقع فیلتر شنی عمودی آب حاوی ناخالصی را تصفیه می‌کند.

فرآیند فیلتراسیون با فیلتر شنی عمودی

تصفیه آب با فیلتر شنی را می‌توان با جریان رو به بالا هم انجام داد تصفیه با جریان رو پایین متداول‌ترین روش تصفیه آب در فرآیند فیلتراسیون با فیلتر شنی ایستاده است. در جریان رو به پایین آب با پمپ و تحت فشار و یا تنها به‌وسیله نیروی جاذبه جریان یابد و به همین دلیل این روش متداول است.

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی ایستاده

برای محاسبه ظرفیت فیلتر شنی عمودی، کدورت آب و حجم آب مورد نیاز را می‌سنجیم؛ با مشخص شدن حجم آب مورد نیاز، قطر و ارتفاع فیلترشنی به دست می‌آید و براساس آن سایر مشخصات فیلترشنی به دست می‌آید.

برای مثال می‌خواهیم یک فیلتر شنی عمودی ۵ متر مکعب آب را در یک ساعت فیلتر کند که براین اساس متوجه می‌شویم قطر مورد نیاز برای این فیلتر ۶۰ خواهد بود؛ با مشخص شدن قطر این فیلتر، سایز لوله‌های استفاده شده درآن ۱.۵ اینچ خواهد بود. برای پر کردن این فیلتر شنی تقریبا از ۵۰۰ کیلو مواد(برحسب کاربرد) پر می‌شود.

پیشنهاد محصول ویژه  دستگاه مقره شوی برق مقره های آبگريز

نکته دوم و مهم در تعیین ظرفیت و طراحی فیلترهای شنی NTU  و SBR است که باید فیلترهای شنی براساس کدورت آب طراحی و ساخته شوند.

نکته سوم در طراحی فیلترهای شنی، کاربرد فیلتر است. اگر فیلتر شنی را برای حذف گل و لای استفاده کنیم محتویان آن را از سیلیس پر می‌کنیم اما در برخی مواقع به دنبال حذف کلر هم هستیم که در این مواقع از فیلترهای کربنی هم استفاده می‌شود. در برخی از مواقع نیز برای کاهش سختی آب از سختی گیرهای رزینی استفاده می‌شود.

سایز فیلتر شنی

سایز فیلترهای شنی بعد از محاسبه ظرفیت دستگاه و حجم آب تولیدی تعیین میگردد؛ به صورت کلی ارتفاع مخزن فیلتر شنی همیشه ثابت بوده و با توجه به حجم آب مورد نیاز قطر مخزن تغییر می کند.

 • فیلتر شنی ۱۵۰*۳۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۴۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۵۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۶۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۷۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۸۰
 • فیلتر شنی۱۵۰*۹۰
 • فیلتر شنی۱۵۰*۱۰۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۱۲۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۱۴۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۱۵۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۱۶۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۱۸۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۲۰۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۲۲۰
 • فیلتر شنی ۱۵۰*۲۵۰

افزایش کارآیی فیلتر شنی عمودی

ماسه الک شده، شن و خرده کوارتز در فیلترهای شنی عمودی استفاده می‌شود که وظیفه آنها حذف ذرات جامد معلق از آب است؛ برای افزایش کارآیی فیلتر شنی معمولا از زاج سفید به‌عنوان یک ماده منعقد کننده استفاده می‌شود چرا که ذرات شن و ماسه به تنهایی برای جدا کردن مواد جامد درشت در آب موثر هستند.

در واقع برای افزایش ضریب کارآیی و تصفیه بهتر آب در فیلترهای شنی به ازای هر یک دهم متر مکعب مقدار ۱۲۵ میلی گرم سولفات آلومینیوم(آلوم) اضافه می‌شود؛ با افزودن زاج سفید(آلوم) به فیلتر شنی، ناخالصی‌های ریز هم از آب جدا می‌شوند و آب زلال تولید می‌شود.

پیشنهاد محصول ویژه  فیلتر شنی افقی

در مقاله ای که در خصوص فیلتر شنی افقی درباره کیفیت فیلترهای شنی افقی فلزی توضیح داده شده است، برای جلوگیری از هدررفت سنگ سیلیس از نازل فیلتر شنی در خروجی و ورودی مخزن استفاده می‌شود که نازل باکیفیت می‌تواند در افزایش کیفیت و قیمت نهایی محصول موثر باشد.

قیمت فیلتر شنی عمودی

قیمت گذاری فیلترشنی فلزی عمودی در به نوع بدنه، محل و کاربرد استفاده از فیلترهای شنی و دستگاه تصفیه آب، تحت فشار بودن فرآیند فیلتراسیون، تند یا کند بودن فرآیند فیلتراسیون و ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی بستگی دارد؛ بهترین راه برای اطلاع از قیمت فیلترهای شنی عمودی تماس با کارشناسان فروش شرکت آب پاکسازان و دریافت مشاوره تخصصی خرید فیلتر شنی عمودی است. دریافت مشاوره تخصصی برای و رایگان در این زمینه می‌توانید با شماره ۰۶۱۳۳۷۳۹۶۶۰ تماس بگیرید.

فیلتر شنی کند آب ورودی در این نوع فیلتر در یک فشار حداقلی وارد می­‌شود که این سرعت جریان پایین سبب تشکیل لایه‌ شومیت بر لایه های شن درون مخزن می­ شود. همچنین در تعریف فیلتر شنی تند می توان گفت همانطور که در ساختمان ظاهری این نوع فیلتر مشاهده می­‌کنید، از این جهت این نوع فیلتر را فیلتر شنی تند می­‌گویند. که شیب بالاتری نسبت به نوع کند آن دارد. استفاده از این صافی شنی تند در فیلتر های دستگاه تصفیه آب صنعتی بسیار پر کاربرد است.

مطالعه راهکارهای افزایش کارآیی فیلترهای شنی، اطلاع از مشخصات فنی آنها و نحوه نگهداری این فیلترها در افزایش طول عمر دستگاه آب شیرین کن صنعتی نقش موثری دارد؛ هرچند محاسبه ظرفیت فیلترهای شنی ایستاده از یک فرمول ساده تبعیت می کند اما برای طراحی و ساخت آن باید با متخصصان امر مشورت کرد.

۵/۵ - (۹ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید