دستگاه تصفیه آب صنعتی از سیستم فیلتراسیون یکپارچه ای تبعیت می­کند که همراه با هم برای افزایش کیفیت آب خروجی تلاش می­کنند. فیلتر های این دستگاه در قسمت های مختلفی تعبیه شده اند، فیلتر های فشرده الیافی از انواع فیلتر های فشرده هستند که کاربرد ها و نقش های تاثیر گذاری در سیستم های تصفیه آب ایفا می­کنند.

قطعات و تجهیزات تصفیه آب صنعتی
قطعات و تجهیزات تصفیه آب صنعتی

فیلتر فشرده دستگاه آب شیرین کن

جنس فیلترهای الیافی از پلی پروپیلن یا به اختصار PP است، این فیلتر ها از انواع پر مصرف و متداول فیلترها در صنایع تصفیه آب هستند که البته در انواع مختلف فیلتر های مورد استفاده در سیستم های روز تصفیه آب کاربرد دارند. از فیلترهای الیافی Pp برای حذف شن و ماسه، گل، ذرات بیولوژیک و ذرات معلق که مسببان اصلی  افزایش میزان کدورت در آب هستند، مورد استفاده قرار می­گیرند.

زمان تعویض فیلتر های الیافی فشرده

در رابطه با زمان تعویض فیلتر های الیافی پارامتر های مختلفی در نظر گرفته می­شود، یکی از این پارامتر ها میزان کدورت آب است، از دیگر موارد تعیین کننده زمان تعویض فیلتر های الیافی آسیب به بافت فیلتر و کاهش کیفیت آب خروجی است.

همچنین از دیگر نشانه های مربوط به زمان تعویض فیلتر های فشرده اختلاف فشار ورودی و خروجی هوزینگ هاست که در فشار های بالاتر از ۱۵psl  باید تعویض انجام شود.

یکی از دیگر نشانه های کثیف شدن فیلترهای میکرونی، اختلاف فشاری است که بین فشار ورودی و فشار خروجی هوزینگ ها ایجاد می­شود و اختلاف بالاتر از ۱۵ PSI نشانه کثیف شدن فیلتر می­باشد و تا ۲۵ PSI حتما بایستی تعویض گردد.

 • توجه: در صورت مشاهده فشار ۲۵ psl حتما باید تعویض صورت بگیرد.
 • توصیه: شما میتوانید با ثبت زمان تعویض فیلتر ها پیش از کاهش کیفیت آب خروجی و تاثیر گذاری بر مرکز فیلتر نسبت به تعویض آن ها اقدام بفرمایید.
پیشنهاد محصول ویژه  دستگاه مقره شوی برق مقره های آبگريز

فیلتر نخی دستگاه آب شیرین کن

فیلتر های نخی نسل جدید فیلتر های اولیه تصفیه آب هستند که پس از فیلتر های الیافی یا همان فیلتر های pp به بازار آمدند. پس از مشاهده ایراد های وارده به فیلتر های الیافی فعالین حوزه آب به چاره اندیشی برای رفع این مشکلات پرداختند. فیلترهای نخی حاصل این بررسی ها بود.

چرا فیلترنخی تولید شد؟ ایرادات فیلتر الیافی یا فیلتر پ پ چه بود؟

افزایش کدورت یا گل و لای آب سبب کاهش کارایی فیلتر های pp می­شد و در حقیقت لایه های خارجی فیلتر پ پ مسدود می­شدند. این مشکلات راندمان کیفیت آب خروجی را پایین می­آورد.

ساختمان فیلتر نخی

فیلتر های نخی را از تابیدن نخ های الیافی حول یک استوانه می­سازند که در آن منافذی به قطر۱  تا ۵ میکرون است. در حقیقت رشته های فشرده شده ای از نخ های پروپیلن هستند که به دور یک مغزی لوله ای پیچیده شده اند.

کار کرد فیلتر نخی

برای حذف ذرات معلق و ناخالصی بزرگتر از ۱ میکرون مانند شن و ماسه، گل و لای، لجن، زنگ آب و… مورد استفاده قرار می­گیرد. پس زمان تعویض این فیلتر های نخی به اشباع لایه های فیلتر از ذرات خارجی بستگی دارد.

زمان تعویض فیلتر نخی

زمان تعویض فیلتر را می­توان با توجه به رنگ آن نیز تعیین کرد به این صورت که با تغییر رنگ فیلتر از سفید به قهوه ایی تیره متوجه می­شوید که زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است و تا نرسیدن به مغزی فیلترفرآیند تعویض باید انجام شده یا شستشوانجام شود. در صنایعی مانند کشاورزی به دلیل استفاده زیاد از فیلتر، فیلترهای نخی را که قابلیت شستشو دارند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

پیشنهاد محصول ویژه  فیلتر شنی frp فایبرگلاس در مقایسه با فیلتر شنی فلزی

تفاوت های بین فیلتر نخی و الیافی

شاید در نگاه اول و مشاهده شکل ظاهری این دو فیلتر تفاوتی برای آن ها قائل نشوید اما در واقع دارای تفاوت ها کاربردی و حتی ظاهری زیادی هستند. در ادامه به تشریح این تفاوت های می­پردازیم:

فیلتر نخی فیلتر pp
به دام افتادن ذرات معلق بین فاصله موجود در رشته ها به دام افتادن ذرات معلق در بین الیاف فشرده شده آن
رفع لایه های متشکل از ذرات معلق با شستشو انسداد بر اثر افزایش ناخالصی

مخزن فیلتر شنی

مخزن فیلتر شنی همان مخزن دستگاه تصفیه آب است که درون آن با لایه های شن یا سیلیس پر شده است، از این رو آن را مخزن فیلتر شنی یا به اختصار فیلتر شنی می­نامند.

هوزینگ یا پوسته فیلتر

هوزینگ محفظه ای را می­نامند که فیلترها درون آن قرار داده می­شوند. هوزینگ ها در حقیقت نقش محافظ در فیلتر را ایفا می­کنند. هوزینگ یا پوسته فیلتر را عموما در دو مدل و سایز مشاهده می­کنیم :

 1. هوزینگ ۱.۵ اینچ یا اسلیم
 2. هوزینگ ۴ اینچ یا جامبو

تفاوتی اساسی که بین این دو مدل هوزینگ نیز وجود دارد، تفاوت در ارتفاع آن ها و همچنین کارکرد و عملکرد در این دو مدل می­باشد.

جنس هوزینگ

هوزینگ های موجود در بازار معمولا در سه جنس ساخته و پرداخته می­شوند:

 1. پلاستیک فشرده
 2. استیل
 3. پلی اتیلن نشکن یا پروپیلن

چه نوع فیلترهایی در هوزینگ قرار می­گیرد؟

 1. فیلتر کربنی
 2. فیلتر الیافی
 3. فیلتر پلی فسفات
 4. فیلترهای توری صنعتی
 5. فیلترهای رزین صنعتی

پارامتر های تقسیم بندی هوزینگ

تقسیم بندی عمومی هوزینگ بر اساس معیار های زیر است:

 • وجود یا عدم وجود گیج فشار: نشان دادن فشار یکی از قابلیت هایی است که در تقسیم بندی هوزینگ ها موثر است. گیج فشار، مقدار فشار عبوری از میان هوزینگ را، نشان می­دهد.
 • شفافیت بدنه: هوزینگ ها را براساس مات یا شفاف بودن بدنه نیز تقسیم می­کنند. هوزینگ های مات از تشکیل شدن لایه های بیولوژیکی یا لجن و خزه ها بر فیلتر جلوگیری به عمل می­آورند. با هوزینگ شفاف نیز ما می­توانیم فیلتر ها را مشاهده کرده و در صورت ایراد در عملکرد، آن را درست کنیم.
 • وجود یا عدم وجود شیر تخلیه: حضور یک شیر تخلیه در بدنه هوزینگ به ما امکان حذف گل و لای در مواقع تجمع در فیلتر را می­دهد حتی بدون نیاز به باز کردن هوزینگ می­توانیم عملیات تخلیه رسوب را به موقع انجام دهیم.
۵/۵ - (۵ امتیاز)

۲ دیدگاه

 • سلام وقت بخیر بنده الان دوسال تو کار مونتاژ تصفیه اب صنعتی(آب شیرین کن) هستم هرسری که بخوام دستگاه مونتاژ کنم هرسری ازیک جاخریداری میکنم وسایلی مانند وسل، پمپ طبقاتی، گیج،FIP،وغیر امکان همکاری رو با بنده رو دارید؟ لطفا در صورت قبول درخواست بنده لیست قیمت قطعات و تجهیزات تصفیه اب، شرایط همکاری و فروش، شرایط ضمانت و اصالت کالا همچنین میزان تفاوت قیمت عمده و قیمت تک فروشی رو هم اراسل کنید. از همکاریتون سپاسگزارم.

 • عرض سلام و ادب
  نقش پرشر وسل در دستگاه اب شیرین کن صنعتی چیه؟ از پمپ تزریق مواد شیمیایی چه موقع استفاده میکنیم؟ برای تصیه اب حتما باید فیلتر شنی هم تهیه کنیم؟ ممبران ها چه تفاوتی باهم دارند؟ چه برندی عمر بیشتری داره؟ ضمانت هم دارند؟ نقش فلومتر، tds متر و ec متر در دستگاه تصفیه اب صنعتی چیست؟ در قسمت پیش تصفیه فیلتر pp(میکرونی) یا فیلتر نخی قرار می گیرد؟ در رابطه با رزین، کربن و سلیس هم در فیلتر شنی توضیح بدید لطفا
  در رابطه با خرید پمپ طبقاتی عمودی چه نکاتی مهمه؟ حتما برند leo باید استفاده بشه؟
  ممنون بابت پاسخگویی

دیدگاهتان را بنویسید