خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی ؛ شرکت آب پاک سازان با برند تجاری PRIME AQUA در سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را به صورت حرفه ای در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت سیستم‌های تصفیه آب ، تصفیه فاضلآب و مواد شیمیایی اغاز کرده است. واحد بازرگانی است شرکت با توجه به نیاز بازار و شرکت ها اقدام به واردات تمامی تجهیزات به روز سیستم های تصفیه آب و فاضلآب می‌نماید. واحد فنی شرکت آب پاکسازان پر سآبقه ترین واحد شرکت بوده و از بدو تاسیس شرکت تا به امروز با تکیه بر مهندسین خلاق و تکنسین های مجرب خود با ایجاد محیطی پویا و کارا به ارایه خدمات فنی و مهندسی می پردازد.

دستگاه تصفیه اب صنعتی
دستگاه تصفیه آب صنعتی

شرکت فنی و مهندسی آب پاکسازان؛ بزرگترین تولید کننده دستگاه تصفیه آب صنعتی(اسمز معکوس) آب شیرین کن های دریایی، مواد شیمیایی، تجهیزات سیستم RO آنتی اسکالانت، فیلتر ممبرین ۴ و ۸ اینچ، وسل، پمپ طبقاتی، دوزینگ پمپ و فیلتر شنی می‌باشد.مشاوره تخصصی 📞 تلفن ۰۶۱۳۳۷۳۹۶۶۰ در بخش درباره ما و تماس با ما به هر روشی که برایتان ساده تر است با ما در ارتباط باشید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت‌های مختلف تصفیه آب در شبانه روز در سه تیپ 1 و 2 و 3
دستگاه تصفیه آب RO با ظرفیت‌های مختلف تصفیه آب در شبانه روز در سه تیپ ۱ و ۲ و ۳

مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان مجرب تصفیه آب 📞 ۰۹۱۶۶۹۱۵۰۹۰ مهندس قدکساز ☎️ ۰۶۱۳۳۷۳۹۶۶۰ واحد فروش،برای بهره‌مندی از این امکان از طریق شماره‌های ذکر شده با ما در ارتباط باشید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای دستگاه تصفیه آب صنعتی باید این چهار مرحله را انجام دهیم. در مرحله اول مقدار آب مورد نیاز جهت تصفیه را در روز مشخص کنیم. مرحله دوم تهیه آنالیز آب ورودی به دستگاه مرحله سوم مشخص کردن آنالیز آب خروجی از دستگاه و مرحله چهارم مشخص کردن متریال و اجناس ساخت دستگاه

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای مواقعی که می‌خواهیم آب با مقدار بیش از ۲ هزار لیتر تولید کنیم به صرفه ترین، بهترین، دقیق ترین و کم هزینه ترین راه دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌باشد.

هزینه نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی

جمع کلی هزینه نگهداری یک دستگاه تصفیه آب صنعتی مجموع هزینه‌های برق مصرفی، آب مواد شیمیایی و فیلتر‌های آن است که بسته به ظرفیت دستگاه متغیر می‌باشد.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

آنالیز خروجی مورد نیاز از دستگاه را مشخص کرد، ظرفیت آب تولیدی مورد نظر از دستگاه را مشخص کرد، جنس، برند،تعداد و غیره را در ساخت دستگاه مشخص نمود.

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

از این سیستم در تمامی‌صنایعی که با آب مشکل دارند، استفاده می‌شود. کشاورزی، گلخانه‌ها، دام، طیور، دیگ بخار، برج‌های خنک کننده، شرب، بیمارستان‌ها، دیالیز بیمارستان‌ها، آزمایشگاه، شستشوی مقر‌های برق، تصفیه آب دریا و غیره

دستگاه تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی آب پاکسازان

دستگاه تصفیه آب صنعتی ro چیست ؟ ویدئو تصفیه آب صنعتی ؛ اولین تلویزیون تخصصی تصفیه آب صنعتی در ایران که کلیپ‌هایی در مورد قواعد کار با تصفیه آب صنعتی، سرویس تصفیه آب، تعمیرات و خلاصه هر چیزی در مورد دنیای آب شیرین کن صنعتی به نمایش خواهد گذاشت.
معرفی محصولات تصفیه آب صنعتی اورجینال و تخصصی ارسال رایگان کلیه محصولات به سراسر کشور با روش پرداخت آنلاین و پرداخت در محل، ارسال کلیه تجهیزات توسط واحد خدمات شرکت آب پاکسازان به درب منزل، پشتیبانی و خدمات در سراسر کشور انجام کلیه خدمات تصفیه آب در شهر اهواز تهران قم اصفهان و… پوشش کل استان خوزستان تصفیه آب اهواز تصفیه آب خوزستان خدماتی متمایز تصفیه آب خوزستان اهواز و تصفیه آب خوزستان

دستگاه تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی چیست ؟ یا آب شیرین کن صنعتی که اغلب به عنوان RO شناخته می‌شود، یک روش بسیار پیشرفته برای تولید آب تصفیه شده می‌باشد. این تکنولوژی آبتدا در نیروی دریایی آمریکا برای تولید آب شرب، از آب دریا استفاده شده است. امروزه از فرآیند اسمز معكوس RO در تصفیه آب استفاده می شود.

به عنوان یك فرآیند جداسازی در بسیاری از صنایع تولید آب تصفیه(آب شرب یا آب آشامیدنی‌ها)، ‌تصفیه پسآب‌ها، صنعت پرورش دام، صنعت پرورش طیور(مرغداری‌ها)، صنعت کشاورزی، آب ورودی کولینگ تاور‌ها، دیگ‌های بخار(boiler)، آب استفاده در نازل‌های مه پاش، صنایع غذایی، دارو سازی، پزشکی و غیره استفاده می‌شود.

سیستم‌های نوین تصفیه آب صنعتی: سیستم RO یا reverse osmosis فناوری جدید در امر تصفیه آب و جداسازی املاح محلول در آب می باشد. این سیستم ها به صرفه ترین و دقیق ترین در دنیا هستند.

آبزار دقیق: آبزار دقیق ها در دستگاه شامل گیج ، سنسور ها ، کلید های و لو پرسر سوئیچ و غیره می باشد که وظیفه محافظت از دستگاه و اجزای آن را دارند.

فلومتر دیجیتال: فلومتر دیجیتال به منظور آندازه دبی آب تولید، فاضلآب و یا ریسایکل را در واحد زمان دارد.

سنسور تی دی اس: سنسور تی دی اس در مسیر آب خروجی تصفیه شده یا همان پرمیت برای اندازه گیری املاح موجود در آب یا همان tds و EC را بر عهده دارد.

های‌پرشر و لو پرشر: این قطعه قبل و بعد از پمپ ها به منظور خارج نشدن پمپ از نمودار و نقش محافظتی را برای پمپ ایفا می کند

کدورت سنج: نصب این قطعه در دستگاه به ما این اطمینان را میدهد که پیش تصفیه ها کار خود را به درستی انجام داده اند یا خیر.

بعنوان توضیح جامع تر در مرحله مشاوره و فروش دستگاه تصفیه آب:

 • بازدید از محل: شرکت آب پاکسازان در همه مراحل اجرا و فروش دستگاه تصفیه آب صنعتی آبتدا از محل نصب دستگاه بازدید به عمل می آورد تا نسبت به شرایط محیط و همچنین شرایط جوی نوع شاستی و قطعات مورد نیاز اقدام به تهیه گزارش می نماید.
 • کارشناسی در محل: پس از بررسی شرکت آب پاکسازان از محل بازدید و ارائه گزارش، یک تیم کارشناسی به محل اعزام می شوند تا نسبت به تهیه نمونه برداری از آب منطقه اقدام نمایند . جوآب آزمایش آب منطقه به همراه گزارش تیم طراحی و تیم کارشناسی تحوبل واحد برآورد هزینه خواهد شد
 • برآورد هزینه: واحد برآورد هزینه با توجه به جوآب آزمایشگاه و همچنین گزارش تیم طراحی و شرکت آب پاکسازان نسبت به برآورد هزینه دستگاه تصفیه آب مورد نیاز مشتری، سختی آب منطقه و همچنین شرایط جوی اقدام می کند. در نهایت تیم فروش آب پاکسازان با تمامی گزارشات مندرج قیمت نهایی را اعلام می کند .
 • نصب و تحویل: پس از گذشت همه مراحل فوق و پرداخت هزینه های دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه به همراه یک تیم نصب و راه اندازی به محل اعزام می شوند. پس از نصب و تحویل دستگاه کلیه آموزش های اولیه به یک اپراتور که از طرف مشتری معرفی می شود آموزشهای لازم داده می شود و از آن تاریخ گارانتی و خدمات پس از فروش محصول دارای اعتبار می باشد.

گروه فنی مهندسی آب پاکسازان شرکت تولیدی دستگاه تصفیه آب RO صنعتی و دستگاه های تصفیه آب صنعتی با بیش از ۱۵ سال سآبقه فعالیت در تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی از برند های محبوب مطرح در زمینه تولید دستگاه های تصفیه آب صنعتی برای مصارف گوناگون صنعتی نیمه صنعتی و خانگی می‌باشد.

گروه فنی مهندسی آب پاکسازان تولید کننده دستگاه تصفیه آب RO صنعتی و دستگاه های تصفیه آب صنعتی در آبعاد دستگاه ۵ متر مکعب در شبانه روز در سه تیپ ۱ و ۲ و ۳ تا دستگاه ۱۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز در سه تیپ ۱ و ۲ و ۳ یکی از کارخانجات تولید دستگاه های تصفیه آب صنعتی در اهواز می باشد. کلیه محصولات دستگاه تصفیه آب صنعتی آب پاکسازان دارای گارانتی خدمات پس از فروش و همچنین دارای سرویس رایگان زمان گارانتی می‌باشد. لازم به ذکر است که قطعات مصرفی شامل گارانتی آب پاکسازان نمی‌باشد.

مرکز فرمان تصفیه اب صنعتی همراه با شیرآلات نمونه گیری تصفیه اب ro و شاسی تصفیه اب

مرکز فرمان
مرکز فرمان یا همان تآبلو برق و انتقال قدرت. محل قرار گیری PLC و یا ROC می باشد. که این دو قطعه کنترل کل دستگاه را بر عهده دارند.

شیرآلات نمونه گیری
از این شیر ها برای برداشت نمونه از هر پرشر وسل به صورت مجزا استفاده می شودو برداشت نمونه از هر پرشر وسل این امکان را به بهره بردار می دهد که خرآبی ها را زود تر از موعد شناسایی کند.

شاسی دستگاه تصفیه آب صنعتی
شاسی محل استقرار تمامی اجزا ریز و درشت یک دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. جنس ، نوع اتصال و پوشش شاسی در انتخآب آن بسیار مهم و حائز اهمیت است.

پمپ فشار قوی تصفیه آب صنعتی همراه با گیج تصفیه اب صنعتی و پمپ آب خام

پمپ فشار قوی
به جرئت می توان گفت بعد از ممبران اصلی ترین و مهم ترین قطعه پمپ فشار قوی دستگاه است. انتخآب درست این پمپ باعث بهتر کار کردن دستگاه و طول عمر آن می شوند.

گیج
مکانیزم دستگاه RO بر پایه‌ی فشار است .گیج‌ وسیله اندازه گیری فشار هستد، گیج‌ها به دو دسته‌ی فشار پایین و فشار بالا تقسیم بندی می‌شوند و همچنین دارای واحدهای اندازه گیری متفاوتی هستند.

پمپ آب خام
پمپ آب خام یا به عبارت دیگر پمپ فید وظیفه تامید و رساندن آب خام مناسب هم از لحاظ دبی و هم از جهت فشار به پمپ فشار قوی را بر عهده دارد.

تصفیه آب صنعتی به انگلیسی

تصفیه آب صنعتی به انگلیسی Industrial water purifier و یا Industrial water treatment آب پاکسازان نیز با نام Water purifiers دستگاه های تصفیه آب صنعتی در جایی دیگر با نام کارشناس حذف آب Water removal experts اسم گذاری شده است، گاها تصفیه آب صنعتی به اشتباه تایپی jwtdi Hf wkujd و یا jwtdi hf wkujd هم نیز سرچ می شود.

پسآب تصفیه آب صنعتی

پسآب یا پسآب تصفیه آب صنعتی ؛ از آنجا که در دنیا به ویژه مناطق کم آب، استفاده از سیستم های تصفیه آب صنعتی با کمترین آب دور ریز بسیار حائز اهمیت است فلذا آب دورریز با عدم برگشت خود به سیستم ro برای تصفیه آب مجدد ؛ در صورت برگشت بیش از حد پَسآب برای تصفیه مُجدد توسط سیستم RO غلظت آلاینده ها و تی دی اس آب زیاد بوده و باعث می‌شود به ممبرین ها برای تصفیه فشار بیشتری وارد شود و در نهایت باعث گرفتگی محفظه منافذ، لایه های غشای ممبرین ro می شود.
 1. امکان برگشت پسآب خارج شده از سیستم تصفیه به محیط زیست پیرامون یا بازیآبی مجدد آن در دستگاه ro
 2. کم کردن هزینه های تولید شده محصول خروجی با مدیریت صحیح آب و پسآب آن
پسآب دستگاه تصفیه آب صنعتی

در اصل پسآب یا فاضلآب دستگاه تصفیه آب صنعتی، همان آب خام feed water یا به عبارتی همان آب ورودی است. اما آب خام بدلیل عبور از لایه‌های فیلتر ممبرین و جذب مولکول‌های آب شیرین یا تولید دستگاه توسط غشا فیلتر ممبرین موجب تغییرغلظت در پسآب دستگاه نسبت به آب خام و در مجموع باعث افزایش TDS می‌شود.

پسآب ذکر شده به دلیل بالا بدون چگالی املاح، نباید در اطراف چاه‌های در حال بهره برداری دستگاه آب شیرین کن خالی شود زیرا که موجب بالارفتن تدریجیTDS آب چاه و یا آب خام می‌شود و در نتیجه به مرور زمان باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم می‌گردد. پسآب یا فاضلآب در انواع سیستم‌های تصفیه آب با روش‌های متفاوتی وجود دارد به عنوان مثال در تصفیه آب به سبک ستون‌های رزینی، آب با یک احیاکننده وبصورت بکواش طولانی مدت جهت احیای رزین‌ها بکار گرفته می‌شود که حاصل بکواش، پسآب این روش محسوب می‌شود.

همچنین این نکته مهم را بدانیم که پسآب نه تنها برای تکنولوژی روش اسمزمعکوس نیست بلکه روش‌هایی از تصفیه آب وجود دارد که پسآب آنها ممکن است شیمیایی و نیز سمی باشند اما در روش اسمزمعکوس این چنین نیست و فقط غلظت بالای آب نسبت به آب ورودی بدون مواد شیمیایی یا افزودنی، آلایندگی این روش تصفیه محسوب می‌شود.

امروزه بازیافت و تصفیه مجدد فاضلآب دستگاه‌های آب تصفه کن صنعتی تبدیل به یکی از بزرگترین دغدغه‌های محیط زیست و مصرف کنندگان این روش تصفیه شده و این در حالیست که منآبع آبی کشور رو به کاهش است و به دلیل پایین آمدن کیفیت آب، متقاضیان دستگاه آب تصفیه کن افزایش می‌یآبند. شرکت آب پاکسازان با تکیه بر علم و دانش فنی متخصصان و طراحان خود دستگاه آب تصفیه کن خود را به سبکی طراحی نموده است که کم ترین میزان پسآب را داشته و مقدار باقیمانده را می‌توان در حوضچه تبخیر ذخیره نمود و هیچ گونه آسیبی محیط زیست را تهدید نخواهد کرد.

محل قرار گیری ممبران بر روی شاسی و اتصال آن به دیگر اجزا توسط پرشر وسل صورت می گیرد. پرشر وسل ها بسته به فشار کاری دستگاه و نوع ورود آب به آن ها تقسیم بندی می شوند.

درایور
معمولا درایور ها را در تآبلو برق دستگاه برای کنترا و تغییر فرکانس دینام پمپ و کنترل آن استفاده می کنیم. درایور در آب شیرین کن های دریایی مرسوم تر است.

پرشر وسل
محل قرار گیری ممبران بر روی شاسی و اتصال آن به دیگر اجزا توسط پرشر وسل صورت می گیرد. پرشر وسل ها بسته به فشار کاری دستگاه و نوع ورود آب به آن ها تقسیم بندی می شوند.

یکی از شیر های برقی دستگاه شیر برقی ورودی یا inlet valve می باشد که وظیفه آن کنترل آب ورودی به دستگاه تصفیه آب می باشد.

شیر برقی ورودی
یکی از شیر های برقی دستگاه شیر برقی ورودی یا inlet valve می باشد که وظیفه آن کنترل آب ورودی به دستگاه تصفیه آب می باشد.

ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی

ساخت تصفیه آب صنعتی استفاده از روش فوق الذکر با تولید غشاهای جدید(فیلتر ممبرین یا ممبران)membrane كه می‌توانستند در محدوده وسیعی از PH و دما‌های مختلف عمل كنند و نسبت به بسیاری از مواد شیمیایی ROاز جمله آنتی اسکالانت، بیولوژیكی موجود در آب مقاومت داشته باشند توسعه چشم گیری یافته است. روش RO نسبت به بسیاری از فرآیندهای جداسازی دیگر، همانند تقطیر، استخراج، تعویض یونی و جذب دارای مزایای فراوانی می‌باشد. در این روش به هیچ گونه تغییرات فازی شدید انرژی و یا استفاده از محلول‌های گران قیمت جاذب نیازی نیست. که توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است. طراحی و عملكرد این روش در مقایسه با بسیاری از روشهای قدیمی‌جداسازی راحت تر می‌باشد. در صنایعی که نیاز به تولید آب تصفیه شده دارند.

 • مصرف پایین انرژی(نسبت به روشهای تقطیری)
 • هزینه نگهداری دستگاه ro پایین
 • حجم و سایز كوچك سیستم
 • راهبری آسان
 • نصب و راه اندازی در كوتاهترین زمان
 • مصرف پایین مواد شیمیایی در مقایسه با روش تعویض یونی
پیشنهاد محصول ویژه  تصفیه آب صنعتی اقساطی

در سیستمهای RO نسبت به سیستم‌های گرمایی مصرف انرژی پایین می‌باشد و بسیاری از مشكلات همانند خوردگی كه در سیستم‌های گرمایی به دلیل عملكرد در دما‌های بالا وجود دارد، در این سیستم دیده نمی‌شود، از نقطه نظر آلودگی نیز روش اسمز معكوس به روش تبادل یونی ارجحیت و برتری دارد، زیرا هیچگونه نا خالصی به جز آنجه قبلاً در آب وجود داشته است، به محیط زیست اضافه نمی‌كند.

برخلاف سیستمهای تقطیری و تعویض یونی به دلیل آنكه قسمت اصلی تصفیه ی آب در سیستمهای RO توسط غشا‌ها(ممبرین)انجام می‌شود، در صورتی كه اشكالی در سیستم به دلیل خرآبی یكی از آنها اتفاق افتاد، نیازی به متوقف كردن كامل سیستم نیست، غشاء خرآب را می‌توان به سادگی از سیستم خارج، شستشو(CIP)، تعویض یا تغییر داد. در مقایسه با سیستمهای تعویض یونی، هزینه یك سیستم RO، نسبت به تغییرات نا خالصی‌های آب وآبستگی كمی‌دارد، بنآبراین در صورت تغییر خلوص آب ورودی تغییرات زیادی در هزینه‌های تمام شده آب نهایی داده نمی‌شود.

جالبه که بدونید : شرکت آب پاکسازان تعمیر، بازسازی و طراح مقره شوی می‌باشد

دستگاه تصفیه آب صنعتی
خرید آب شیرین کن صنعتی قیمت آب شیرین کن صنعتی فروش آب شیرین کن صنعتی
آب شیرین کن و سیستم های نوین تصفیه آب صنعتی شرکت آب پاکسازان اهواز خوزستان

تصفیه آب صنعتی چیست

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست ؟ آب‌ها بر حسب میزان کل جامدات محلول و مخلوط(TDS)به دو دسته آب‌های شور(sea water)، آب‌های لب شور(Brakish water)و شیرین دسته بندی می‌گردند. آب دریا با TDS حدود ۳۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ میلی گرم بر لیتر(mg/lit)، آب‌های لب شور با TDS کمتر از آن، به عنوان ترکیب استاندارد آب‌های موجود در دنیا شناخته می‌شود این محدوده بسیار وسیع می‌باشد که آب‌های دنیا را تشکیل می‌دهد. توزیع آن تقریباً در سراسر جهان یکسان می‌باشد اما ممکن است عملاً در محدوده وسیعی مثلاً از دریای بالتیک حدود mg/lit 7000 تا خلیج فارس و دریای سیاه که برآبر mg/lit 45000 است متغیر باشد. ترکیب‌های آب لب شور بسیار گوناگون است و برای طراحی یک دستگاه تصفیه آب صنعتی RO باید آب را در آزمایشگاه آنالیز نمود.

فرایند اسمز

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

شرکت آب پاکسازان تولید کننده و طراح دستگاه تصفیه آب صنعتی RO با جدیدترین متود روز دنیا در عرصه تصفیه آب در شرکت مهندسی آب پاکسازان همراه با پشتیبانی و تعمیر تصفیه آب

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی تشریح فرایند کار دستگاه تصفیه آب صنعتی در صورتی كه یك غشاء نیمه تراوا(منظور از غشاء نیمه تراوا یعنی غشایی که آب به راحتی از آن عبور نماید، در حالی که عبور املاح و نمک‌های آب نظیر MgSo4، CaSo4، CaCl2، NaCl و غیره امکان پذیر نباشد. بین دو محلول با غلظت‌های متفاوت قرار گیرد، مقداری از حلال از یك طرف محلول رقیق به سمت دیگر غشاء می‌رود. این پدیده كه به نام اسمز معروف است، تا زمانی ادامه پیدا می‌كند كه سیستم به حالت تعادل برسد. در حالت تعادل بین دو طرف غشاء اختلاف فشاری متناسب با غلظت مواد حل شده در محلول وجود دارد كه به آن فشار اسمزی دستگاه تصفیه آب صنعتی می‌گویند.

فرایند اسمز معکوس تصفیه آب صنعتی

فرآیند اسمز معكوس همان گونه كه از نام آن نیز مشخص است، بر عکس فرآیند طبیعی اسمز می‌باشد، فرایند اسمز معکوس امروزه جزء یكی از جدید ترین و متداول ترین روش‌های جدا سازی به خصوص در تصفیه آب‌های شور محسوب می‌شود. در این فرآیند با قرار دادن فشاری بیشتر از فشار اسمزی در سمت محلول غلیظ تر(آب شور یا concentrate)، جهت حركت حلال(آب خالص یا pure water، permeate)معکوس شده و به این ترتیب می‌توان آب را از ناخالصی‌های درون آن جدا كرد و TDS را کاهش داد.

فرایند اسمز معکوس
اسمز معکوس

اسمز معکوس تصفیه آب صنعتی چگونه کار می‌کند

فرایند اسمز معکوس در ممبرین با استفاده از یک پمپ فشار بالا(high pressure pump)صورت می‌گیرد به گونه ای که پمپ وظیفه ایجاد فشار در سمتی که آب خام با غلظت زیاد وجود دارد را ایفا می‌کند. آب از غشا نیمه تراوا عبور می‌کند و آب تصفیه شده تولید می‌شود. آب در هنگام عبور از ممبرین بین ۹۵ تا ۹۹ درصد املاح موجود در خود را از دست می‌دهد. حال فهمیدیم آب شیرین کن صنعتی چیست

مقدار فشاری که پمپ باید ایجاد کند تا بر فشار اسمزی غلبه کند بسته به TDS آب ورودی دارد، هرچه TDS آب بالاتر باشد فشار نیز بالا می‌رود و بلعکس با کاهش TDS فشار عملیاتی(Operational pressure)دستگاه تصفیه آب صنعتی کاهش می‌یآبد. آبی که وارد سیستم RO می‌شود و قرار است عمل تصفیه روی آن صورت بگیرد به عنوان آب خام یا feed water شناخته می‌شود.

آبی که املاح آن جدا شده و عمل تصفیه روی آن صورت گرفته یا در واقع یونیزه شده به عنوان آب شیرین، آب محصول، product water یا permeate شناخته می‌شود. آبی که تغلیظ شده و نسیبت به آب ورودی از TDS بالا تری برخوردار است و به عنوان فاضلآب از دستگاه تصفیه آب صنعتی خارج می‌شود فاضلآب یا concentrate شناخته می‌شود.

آب پس از عبور از پمپ فشار بالا با فشار بسیار زیاد به سمت ماژول‌های ممبرین ارسال می‌شود خروجی آن یکی آب تولید و دیگری آب فاضلآب است حال مقدار درصد بازیآبی با توجه به نوع غشاء(ممبرین)، كیفیت و كمیت آب تصفیه شده و مقدار هزینه‌های عملیاتی، را تعیین خواهد کرد. بالا رفتن بیش از اندازه درصد بازیآبی(ریکاوری)(recovery)، باعث افزایش املاح در آب تولید شده دستگاه و در نتیجه فشار اسمزی در آب پشت غشا‌ها می‌شود، كه این امر باعث افزایش انرژی عملیاتی لازم، كاهش دبی و افزایش درصد عبور املاح از میان غشاها می‌شود.

آب خام پس از یك سری مراحل پیش تصفیه یا همان فیلتر‌شنی که قبلا درباره آن به صورت کامل توضیح داده شده است، به سمت استیج‌های ممبرین یا پرشر وسل‌ها پمپ می‌شود و قسمتی از آن از میان فیلتر ممبرین عبور كرده و به این ترتیب در باقی مانده آب خوراك غلظت نمك‌ها افزایش خواهد یافت.

در همین زمان قسمتی از این آب بدون عبور از میان ممبرین‌ها از سیستم خارج می‌شود(به دلیل افزایش فشار اسمزی در پشت فیلتر ممبرین، فشار عملیاتی(Operational pressure)اعمالی از طرف پمپ‌ها برای عبور آب از میان غشاء ممبرین كافی نیست و در صورت عدم خروج آب شور از سیستم، آب تصفیه شده عبوری از میان غشاء به عقب برگشت خواهد كرد)، كه مقدار این آب با توجه به كیفیت آب ورودی و نوع غشاء بین ۲۰ درصد تا ۷۰ درصد متغیر است.

موارد حذف از آب توسط تصفیه آب صنعتی

مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ با استفاده از روش اسمز معکوس قادر است بیش از ۹۹ درصد نمک‌های محلول(یون‌ها)، ذرات، کلوئید‌ها، مواد آلی، باکتری‌ها و پیروژن‌ها(pyrogens)، موجود در آب را حذف کند. لازم به ذکر است برای حذف ۱۰۰ درصدی باکتری‌ها و ویروس‌ها نمی‌توان به صورت کامل به سیستم RO اعتماد کرد.

حال فهمیدیم آب شیرین کن صنعتی چیست آلودگی‌ها در ممبرین بر اساس سایز و بار مولکولی آن‌ها حذف و یا رد می‌شوند. هر آلودگی که وزن مولکولی آن بیش از ۲۰۰ باشد به راحتی توسط ممبرین حذف می‌شود(برای مقایسه بهتر وزن مولکولی آب ۱۸ می‌باشد)به این ترتیب هر چه بار مولکولی مواد بیشتر باشد توانایی عبور از غشا ممبرین را ندارند. پس هر چه بار یونی آلاینده بیشتر باشد توانایی عبور از لایه ممبرین را ندارد به عنوان مثال یون سدیم یک بار دارد(تک ظرفیتی)و برای همین سدیم نسبت به کلسیم که دو بار دارد به راحتی دفع نمی‌شود. همچنین در یک سیستم RO گاز‌هایی مانند CO2 به خوبی حذف نمی‌شوند زیرا وزن مولکولی آن بسیار کم است.

کاربرد‌های دستگاه تصفیه آب صنعتی

 • صنعت پزشکی
 • دارو سازی و آزمایشگاهی
 • کارخانه‌های تولید آب جهت شرب
 • صنعت دام و طیور
 • صنعت کشاورزی
 • صنعت
کاربرد های دستگاه تصفیه آب صنعتی

کارخانه‌های تولید آب جهت شرب تصفیه آب صنعتی

شرکت تصفیه آب سالم و گوارا و همچنین عاری از ویروس و میکروب، یکی از اصلی ترین نیاز‌های بشری می‌باشد. پزشکان بر این باور هستند که بیش از ۸۰ درصد بیماری و امراض در آدم به آب بر می‌گردد با این حال افراد زیادی در جهان از نعمت آب سالم و گوارا محروم هستند. شرکت‌های زیادی در دنیا و ایران با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی به تولید آب شرب بهداشتی می‌پردازند در یک خط تولید آب معدنی مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست مقاله تصفیه آب صنعتی چیست به عنوان قلب کارخانه تولید آب شرب را بر عهده دارد و پس از آن آب عملیات پر کردن، در بندی، لیبل زنی، بسته بندی و توزیع را سپری می‌کند.

صنعت دام و طیور تصفیه آب صنعتی ro

با افزایش جمعیت و نیاز بیشتر به مواد غذایی تولید گوشت از مرغ و دام‌ها در آبعاد و اندازه زیاد اهمیت زیادی دارد لذا پرورش دهندگاه مرغ در وسعت‌های کوچک و بزرگ، محل پرورشگاه‌های خود در مکان‌هایی مناسب با آب و هوایی خوب و عاری از آلودگی احداث می‌کنند. در پروش دام و طیور به روش‌های صنعتی کلییه پارامتر‌های حیاتی و اساسی که دام و طیور به عنوان موجود زنده به آن‌ها نیاز دارند تا بهترین تبدیل ضریب گوشتی را داشته باشند و آب نقش اساسی را در این پروش ایفا می‌کند که مرغداران و دامداران با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی آب مناسب مرغ و دام را تامین می‌کنند.

صنعت کشاورزی دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب کشاورزی کشور ما ایران جزء کشور‌های خشک و کم آب محسوب می‌شود و معمولا در مناطقی که مناسب کشاورزی هستند یا آب پیدا نمی‌شود یا کیفیت مطلوب را ندارد و وقتی صحبت بر سر کیفیت آب می‌شود منظور از آن استفاده آب مناسب در کشاورزی و مطلوب بودن جهت آبیاری می‌باشد. در بررسی و طبقه بندی آب، مطآبق با طبقه بندی FAO آب مناسب با EC یا همان هدایت الکتریکی و یا TDS مناسب به دست می‌آید.

معمولا از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی در گلخانه برای رشد بهتر و بهره وری بیشتر استفاده می‌شود. با وجود مناسب بودن وضعیت هوا در جای جای ایران ما آب معمولا کیفیت مطلوب را ندارد این موضوع به خاطر حفر چاه‌های عمیق و یا استفاده از آب‌های سطحی برای آبیاری است. این موضوع تقریبا در تمام کشور محسوس است به خصوص در استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر و…

صنعت دستگاه تصفیه آب صنعتی ro

استفاده آب در صنعت بیشترین استفاده جامع بشری از آب است. آب تولیدی از دستگاه تصفیه آب صنعتی یا RO بسیار نزدیک به آب مقطر و TDS پایینی دارد همچنین مشکل بالا بودن کدورت و TSS و NTU در این سیستم مرتع شده است و عملا رسوب گذاری دیگر اتفاق نمی‌افتد البته برای آنالیز آب ورودی به سیستم از اهمیت بالایی بر خوردار است به همین منظور سیستم‌های دبل RO(RO.RO یا double RO)و یا رزین‌های تبادل یونی نیز برای تکمیل پروسه استفاده می‌شود. یکی از استفاده‌های آب در صنعت تامین آب مناسب برای ورودی به بویلر، دیگ‌های بخار، کولینگ تاور، برج خنک کننده، نازل‌های مه پاش و غیره می‌باشد.

تصفیه‌آب‌صنعتی پزشکی، دارو سازی و آزمایشگاهی

آب مناسب در پزشکی اهمیت بالایی دارد و دلیل آن بسیار واضح و مشخص است. ورود آب نا مناسب به دستگاه و ادوات پزشکی باعث رسوب گذاری در سیستم و خرآبی‌های جدی می‌شود. همچنین آب خالص و عاری از املاح در دیالیز بیماران دیالیزی است که آب در آن اهمیت بالایی دارد. طراحی سیستم‌های RO در موارد پزشکی و آزمایشگاهی دقت بالا و علم طراحی می‌خواهد مثلا در این سیستم‌ها استفاده از مواد ضد رسوب جایز نیست که در آینده به صورت مفصل به آن می‌پردازیم.

دستگاه تصفیه آب صنعتی طرح این سوال که چگونه یک دستگاه تصفیه آب بخریم؟ نیاز به بحث و توضیحات کامل و گسترده ای دارد که در پست نمی‌گنجد. به صورت کلی هنگام یک دستگاه تصفیه آب صنعتی باید حداقل ۲ سوال از خود بپرسیم

 1. چه مقدار آب در شبانه روز نیاز داریم؟
 2. آنالیز آبی که قرار است عمل تصفیه روی آن صورت بگیرد، چیست؟

با جوآب دادن به دو سوال بالا نوع و مدل دستگاه مشخص می‌گردد. حال می‌توان با مشاوره گرفتن از کارشناسان شرکت آب پاکسازان بسته به بودجه، فضا کار، شرایط آب و هوا و نوع کاربری دستگاه مشخصات فنی دستگاه خود را بسته و را انجام نمایید.

مراحل تصفیه آب صنعتی(دستگاه ro)

توضیحات مراحل تصفیه آب صنعتی سیستم RO

۱.سیستم‌های RO می‌توانند به صورت تك مرحله ای و یا دو مرحله ای طراحی شوند. انتخآب هر یك از حالت‌های دستگاه بستگی به كیفیت مطلوب آب تصفیه شده دارد. در سیستم‌های تك مرحله ای آب تصفیه شده خروجی از یك مجموعه از ماژول‌ها به عنوان محصول نهایی از سیستم خارج می‌شود و آب شور باقی مانده دور ریخته می‌شود.مراحل تصفیه آب صنعتی اما در سیستم‌های دو مرحله ای با توجه به نوع آب خوراك ورودی و كیفیت محصول مورد نظر آب تصفیه شده. در صورتی كه آب تصفیه شده از یك مجموعه از ماژول‌ها وارد مجموعه بعدی شود، این سیستم را Two pass می‌گویند.

برای آشنایی بیشتر و رفع کلیه سوالات در زمینه مراحل تصفیه آب صنعتی با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمائید، ما در خدمت شما هستیم.

به عبارتی دیگر آب ورودی پس از عبور از دستگاه تصفیه آب به دو بخش تقسیم می‌شود یکی تولید و یکی فاضلآب دستگاه که به این سیستم single pass RO یا دستگاه تک مرحله ای می‌گویند. و اگر آب تولید دستگاه شماره یک وارد دستگاه دیگری شود(سیستم دبل RO)به این سیستم‌ها double pass RO می‌گویند در دستگاه شماره ۲ نیز آب‌های خروجی دو عدد می‌باشند یکی به عنوان تولید و دیگری به عنوان فاضلآب که معمولا فاضلآب دستگاه شماره ۲ وارد آب خام دستگاه شماره ۱ می‌شود.

پیشنهاد محصول ویژه  کاتالوگ دستگاه تصفیه آب صنعتی

باید توجه کرد که هر مجموعه بیش از ۳ پاس نمی‌تواند داشته باشد که تصفیه آب دریا در مرحله اول و تبدیل آن به شرب در مرحله دوم و پس از آن تولید آب مقطر می‌باشد.

سیستم RO

۲.برای تولید آب مقطر با TDS صفر و یا نزدیک صفر معمولا از رزین‌های تبادل یونی نوع میکسبد در خروجی تولید دستگاه شماره ۲ استفاده می‌شود.

۳.برای افزایش ریکاوری(recovery)یا راندمان در تصفیه آب صنعتی میتوان تعداد استیج‌های سیستم را زیاد کرد. در یک سیستم بسته به نوع و آنالیز آب ورودی میتوان از فاضلآب هر پرسر وسل استفاده کرد و خوراک ممبرین‌های بعدی نمود. پرشر وسل‌ها از ۱ تا ۶ المان متغیر هستند یعنی ۱ عدد ممبرین تا ۶ عدد فیلتر ممبرین را می‌توانند در خود جای دهند.

افزایش ریکاوری دستگاه تصفیه آب صنعتی
ریسایکل دستگاه تصفیه آب صنعتی

حال اگر خروجی فاضلآب هر وسل یا تعدادی از وسل‌ها وارد یو و یا تعدادی پرشر وسل شود دستگاه دو اسیج می‌باشد. این کار بسته به نوع و آنالیز آب ورودی می‌تواند تا ۵ بار تکرار شود. البته باید خروجی نرم افزاری این کار را چک کرد که خطایی در سیستم رخ ندهد زیرا آب خوراک وسل‌های بعدی از فاضلآب وسل‌های اول می‌باشد.

در بعضی از مواقع اگر آب مناسب باشد و از رنج استاندارد خارج نشود میتوان بخشی از آب فاضلآب را به آب خوراک اولیه RO وارد کرد که به این آب، آب برگشتی یا ریسایکل(Recycle)می‌گویند. وجود ریسایکا در دستگاه‌هایی که تعدا ماژول(فیلتر ممبرین)کمی‌دارند بسیار پر اهمیت است زیرا علاوه بر این که هدر رفت آب زیاد می‌شود امکان دارد فشار مضاعفی به ممبرین وارد گردد.

ریسایکل دستگاه تصفیه آب صنعتی

قطعات دستگاه تصفیه آب ro

قطعات دستگاه تصفیه آب ro آبتدا جهت حذف آلودگی میکروبی و جلوگیری از ایجاد فولینگ بیولوژیک برروی ممبران‌ها، تزریق هیپوکلریت در پیش تصفیه انجام می‌شود.

لازم است قبل از ورود آب به ممبران‌ها، مواد معلق ریز موجود در آب گرفته شوند. جهت حذف کدورت و ذرات معلق، آب آبتدا از بخش پیش تصفیه(فیلتر‌های شنی و کربنی)عبور می‌نماید، آب از طریق بوستر پمپ با فشار حداقل ۴ بار وارد فیلتر شنی و کربنی شده و كدورت و مواد معلق، بو، رنگ، طعم و کلر آن كاهش می‌یآبد. سپس جهت جلوگیری از ورود كلر به ممبران‌ها، بی سولفیت سدیم قبل از فیلتر كربن تزریق و با سیستم ORP كنترل می‌گردد.

در راستای حفاظت بیشتر ممبران‌ها در برآبر رسوب گرفتگی ماده شیمیایی ضد رسوب(آنتی اسکالانت)و اسید در پیش تصفیه می‌توان تزریق می‌گردد. سپس جهت حذف بیشتر ذرات تا قطر ۵ میکرون، آب از فیلترهای کارتریجی ۵ میکرون و یا حتی ۱ میکرون عبور می‌نماید و خروجی از این سیستم وارد پمپ فشار قوی می‌شود. به طور کلی فشار کار پمپ به میزان املاح محلول آب بستگی دارد و هرچهTDS آب بالاتر باشد، فشار اسمزی بالاتر بوده و در نتیجه فشار کار پمپ جهت غلبه بر فشار اسمزی و جداسازی املاح محلول از آب بیشتر خواهد بود. پمپ فشار قوی آب را با فشار بالا داخل ممبران‌ها می‌کند.

اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی

اجزای تصفیه آب صنعتی Ro یون‌های موجود در آب خام ورودی توسط ممبران‌ها حذف می‌گردند و TDSآب استحصالی در محدوده دلخواه قآبل تنظیم می‌باشد. حال به منظور تنظیم PH آب تولیدی در بازه مورد نظر می‌توان پکیج تصفیه آب صنعتی تزریق سود در نظر گرفته شود. آب تولیدی این سیستم وارد یک مخزن ذخیره می‌شود و توسط پمپ‌های انتقال در نظر گرفته شده به محل مصرف می‌رود.

شایان ذكر است از مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی ro كیفیت بسیار بالای آب تولیدی از لحاظ كدورت، سختی و عدم وجود میكرو ارگانیزم‌ها می‌باشد. كدورت و سختی آب به دست آمده معمولا برآبر صفر است. همچنین راهبری این مجموعه بسیار آسان وكم هزینه است و برای همین مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست بسیار محبوب است. ممبران‌ها از جنس پلی آمید و از نوع SPIRAL WOUNDED می‌باشند.

سطح این ممبران‌ها در برآبر عبور املاح محلول نفوذ ناپذیر و در برآبر عبور آب نفوذ پذیر می‌باشد. آب با ورود به ممبران‌ها به دو فاز آب نفوذ کرده یا آب تصفیه شده(PERMEATE)و آب تغلیظ شده یا پسآب(CONCENTRATE)تقسیم می‌شود.

مخزن دخیره آب

مخزن تصفیه آب صنعتی ro مخزن دخیره آب(water storage tank)هر دستگاه حداقل به دو مخزن و یا فضا برای ذخیره آب نیاز دارد. این آیتم بیشتر برای کاهش نوسان و دبی در آب ورودی به RO انجام می‌شود. از این مخازن یکی برای ذخیره آب خام raw water و دیگری را برای ذخیره آب تولیدی دیتگاه استفاده می‌کنند. جنس این مخازن بستگی به حجم ذخیره سازی و فضا دارد که میتوان از مخازن پلی اتیلن تک لایه، سه لایه و یا پنج لایه استفاده نمود و یا در آبعاد بزرگ تر فلزی، استیل و یا استخر‌های بتنی استفاده کرد. توجه داشته باشید آب ورودی به سیستم نباید جلبک داشته باشد و برای همین مخازن ذخیره آب نمی‌تواند در معرض مستقیم نور آفتآب باشد.

مخزن تصفیه آب صنعتی با بهترین کیفیت در شرکت تصفیه آب پاکسازان در سراسر کشور(ایران) عزیزمان با شعب مختلف در استان تهران و قم و خوزستان | اهواز و… همچنین برای مشاوره رایگان می‌توانید 📍 اهواز شهرک صنعتی شماره ۲ فاز ۲ بلوار اصلی شرکت آب پاکسازان ۰۶۱۳۳۷۳۹۶۶۰ ☎️۰۹۱۶۶۹۱۵۰۹۰ 📱 info@abpaksazan.com تماس گرفته و از مشاوره فوق العاده سال ۲۰۲۱ میلادی و ۱۴۰۰ شمسی خورشیدی به صورت رایگان بهرمند شوید.

پمپ آب خوراک آب تصفیه صنعتی

پمپ آب خوراک(feed pump)وظیفه این پمپ رساندن آب از مخزن ذخیره آب به ورودی پمپ فشار قوی می‌باشد. برای انتخآب هر پمپ معمولا دو آیتم هد و دبی بسیار مهم هستند که باید به آن‌ها توجه کرد. پس باید پمپ آب خوراک را طوری انتخآب نمود که توانایی عبور آب از فیلتر‌های شنی و کربنی، فیلتر کارتریج‌ها، شیر برقی‌ها و غیره را داشته باشد. توجه به این نکته اگر مخزن دفنی باشد و یا فاصله داشته باشد محاسبه NPSH پمپ و کاویتالاسیون در انتخآب پمپ آب خوراک بسیار مهم است. معمولا دبی پمپ آب خوراک را ۲۰ تا ۳۰ درصد بالا تر از ظرفیت دستگاه می‌گیرند. در خصوص انتخآب پمپ و نوع پمپ‌ها به صورت کامل در آینده به آن خواهیم پرداخت. شما کاربران فهیم رو به مطالعه ادامه مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ دعوت میکنیم

فیلتر شنی و کربنی ro

آب خالص بی رنگ، بدون طعم و مزه و حتی بدون بو می‌باشد که حلالی بسیار عالی است که می‌تواند بسیاری از مواد معدنی موجود در مسیر خود را در درون خود حل کند. به همین دلیل است که چیزی بعنوان آب خالص(pure water)در طبیعت وجود ندارد، بلکه آب همیشه حاوی ناخالصی‌های شیمیای و بیولوژیکی است.

آب در طول دوران بارش یا عبور از سطوح یا رد شدن از داخل لایه‌های زمین، ناخالصی‌های ملحول و معلق گوناگونی را به خود می‌گیرد. باران، برف و تگرگ ضمن حرکت از اتمسفر و حرکت به سوی زمین، اکسیژن، نیتروژن، دی اکسید کربن و گازهای دیگر را در خود حل می‌کنند و عملا آب را دارای ناخالصی می‌نمایند. حال از فیلتر شنی برای حذف ذرات معلق در آب مانند گل، لای، شن، شن ریزه، جلبک و… استفاده می‌شود. در واقع از فیلتر شنی به عنوان یک پیش تصفیه در موارد زیر کاربرد دارد

پمپ آب خوراک دستگاه تصفیه آب صنعتی
فیلتر شنی دستگاه تصفیه آب صنعتی

پمپ فشار قوی تصفیه آب صنعتی ro

پمپ فشار قوی(high pressure pump)به منظور تامین فشار مورد نیاز جهت ایجاد فشار اسمز معکوس و عبور آب ازسطح ممبران‌ها از پمپ High pressure(ایجاد فشار توسط نیروی گریز از مرکز تامین می‌گردد)استفاده می‌گردد. هر چه TDS(املاح محلول در آب)بیشتر، فشار اسمزی و بالتبع فشار مورد نیاز جهت این فرآیند بیشتر می‌باشد. جهت ایجاد فشار در سیستم‌های آب لب شور و شور از پمپ‌های سانتریفیوژ طبقاتی و پمپ‌های پیستونی استفاده می‌گردد. طراحی و انتخآب این پمپ‌ها مطآبق با خروجی نرم افزار می‌باشد. برای طراحی یک سیستم RO شما بسته به مارک ممبرین از نرم افزار‌های طراحی آن شرکت استفاده کنید. نرم افزار‌هایی که برای طراحی RO با ممبرین فیلمتک وجود دارند WAVE و ROSA می‌باشند که شما پس از ورود آنالیز آب و انتخآب نوع و تعداد ممبرین در استیج میتوانید هد و دبی مورد نیاز سیستم را محاسبه کنید. سپس با داشتن هد و دبی مدل پمپ پیدا می‌شود. لازم به ذکر است جنس پمپ بستگی به نوع آب ورودی دارد که شما می‌توانید از چدن، استیل ۳۰۴، استیل ۳۱۶، دوپلکس، سوپر داپلکس و… استفاده نمایید.

پمپ فشار قوی

فیلتر ممبرین تصفیه آب ro

فیلتر ممبرین(membrane)ممبرین یک فیلم نازک کامپوزیتی می‌باشد که از سه لایه به شرح ذیل ساخته شده است : لایه محافظتی پلی استری نگه دارنده رطوبت در ممبرین، لایه داخلی از جنس پلی سولفون بسیار ریز و یک لایه بسیار نازک پلی آمید که بر روی سطح ممبرین کشیده شده که با پیکره ای مارپیچی بسته بندی شده اند. غشا‌ها با استفاده از پدیده اسمز معکوس ۵/۹۹ درصد املاح محلول آب را حذف می‌نمایند. همچنین کلیه میکرو ارگانیزم‌ها، مواد معلق و کدورت در این بخش حذف خواهد شد. ظرفیت دستگاه بر اساس تعداد و نوع فیلتر مشخص می‌گردد فیلتر‌های موجود در بازار ایران معمولا دو نوع ۴ اینچ و ۸ اینچ هستند که مارک‌های مختلفی از آن در بازار موجود است. از معروف ترین آن‌ها می‌توان به فیلمتک(filmtec)، ونترون(vontron)، سی اس ام(CSM)، ممبرانیوم(membranium)، لنکسس(lanexess)،‌هایدرو ناتیک(hydranautic)و… اشاره نمود. معمولا ظرفیت تولید هر فیلتر ممبرین ۸ اینچ را ۲۵ هزار لیتر یا ۲۵ متر مکعب در شبانه روز در نظر می‌گیرند و این عدد برای ممبرین ۴ اینچ ۵ هزار لیتر یا ۵ متر مکعب در شبانه روز است. در خصوص ممبرین و نحوه کار آن‌ها در آینده به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

فیلتر ممبرین دستگاه تصفیه آب صنعتی
پرشر وسل دستگاه تصفیه آب صنعتی
دستگاه تصفیه آب صنعتی پرشر گیج

پرشر وسل تصفیه آب صنعتی

پرشر وسل(pressure vessel)پرشر وسل یا وسل به این منظور در سیستم نصب می‌گردد که ممبرین در آن قرار گیرد. پرشر وسل‌ها می‌توانند از ۱ تا ۶ ممبرین در خود جای دهند و البته در پروژه‌های خاص و بزرگ از پرشر وسل‌های ۷ و ۸ المانه نیز استفاده میگردد. هر پرشر وسل دارای ۴ ویژگی کلی است :

 • سایز پرشر وسل
 • فشار کاری
 • تعداد المان
 • نوع ورودی

پرشر وسل‌ها معمولا ۲ سایز کلی دارند یکی ۴ اینچ و دیگری ۸ اینچ. سایز این پرشر وسل‌ها بستگی به سایز و نوع ممبرینی که قرار است در آن قرار بگیرد دارد. منظور از ۴ اینچ و ۸ اینچ قطر پرشر وسل می‌باشد ۴ اینچ به گونه ای است که اگر با چشم و یا آبزار قادر به تشخیص آن نبودید میتوانید از دست خود استفاده کنید. اگر قطر پرشر وسل از سایز یک کف دست کمتر بود آن ممبرین و یا پرشر وسل ۴ اینچ می‌باشد و اگر سایز آن از کف یک دست بیشتر بود آن ممبرین و یا پرشر وسل ۸ اینچ می‌باشد.

در انتخآب یک پرشر وسل باید به فشار عملیاتی سیستم RO توجه نمود پرشر وسل‌ها در مدل‌های مختلفی از نظر فشار ساخته می‌شوند که ۳۰۰، ۴۵۰، ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ پی اس ای(PSI)از انواع آن‌ها است. بسته به فشار عملیاتی و کار سیستم از هر یک از پرشر وسل‌های فوق می‌توان استفاده نمود. معمولا برای دستگاه‌های تصفیه آب دریایی SWRO یا sea water RO از پرشر وسل‌های ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ پی اس ای(PSI)استفاده می‌شود.

پرشروسل دستگاه تصفیه

آب پاکسازان اکثر پرشر وسل‌های نصب شده بر روی دستگاه بدلیل فشار عملیاتی کم سیستم از نوع ۳۰۰ پی اس ای(PSI)می‌باشند. هر پرشر وسل می‌تواند از ۱ تا ۶ عدد فیلتر ممبرین را در خود جای دهد که این عدد در بعضی از پروژه‌های خاص و بزرگ ۷ و ۸ نیز می‌باشد. یکی از مواردی که در بحث پرشر وسل مهم است همین تعداد ممبرین در وسل است وسل‌ها از این نظر به مدل‌های تک المانه، دو المانه، سه المانه، چهار المانه، پنج المانه و شش المانه تقسیم می‌شوند.

باید توجه کرد که آب می‌تواند در پرشر وسل از دو نقطه ورود کند، یکی از انتهای پرشر وسل و دیگری از کنار یا بغل پرشر وسل است. به پرشر وسل‌هایی که آب در آن از انتها یا ته پرشر وسل وارد می‌شود اند پورت(end port)می‌گویند و به پرشر وسل‌هایی که آب در آن از کنار یا بغل وارد می‌شود ساید پورت(side port)می‌گویند

پرشر گیج تصفیه‌آب‌صنعتی

از پرشر گیج ها به منظور ثبت عملکر و فشار عملیاتی RO استفاده می‌شود و معمولا جنس آن‌ها استنلس استیل می‌باشد. یک سری نقاط در یک سیستم تصفیه آب بسیار حیاتی و و ثبت فشار آن‌ها کاربردی است مثلا فشار قبل و بعد پمپ طبقاتی یا پمپ فشار قوی، قبل و بعد هوزینگ کارتریج، فیلتر‌های شنی و کربنی و…. در هر دستگاه باید حدقل ۴ عدد گیج وجود داشته باشد که ۲ عدد آن ۱۰بار و فشار پایین بوده و ۲ عدد دیگر ۲۵ بار و فشار بالا می‌باشد البته تعداد پرشر گیج بسته به آبعاد و حساسیت پروژه متغیر است. همچنین فشار کاری گیج‌ها و عددی که نشان می‌دهند بستگی به فشار عملیاتی دستگاه دارد و ممکن است بالا تر نیز برود. در دستگاه‌های دریایی از پرشر گیج‌هایی با ظرفیت بیشتر استفاده می‌شود.

پیشنهاد محصول ویژه  منعقد کننده و کمک منعقد کننده ها؛ کاربرد، انواع، قیمت، و خرید
دبی سنج یا فلو متر

جریان سنج، دبی سنج یا فلو متر

جریان سنج، دبی سنج یا فلو متر(flow meter)فلومتر وسیله است که با آن میزان آب در جریان را به واحد‌های مختلف می‌سنجند. در یک سیستم RO یا دستگاه تصفیه آب صنعتی ثبت میزان تولید و پسآب دستگاه و نشان دادن مقدار آن بسیار ضروری می‌باشد فلومتر‌ها دو نوع دیجیتال و روتامتر دارند که نوع روتامتر آن‌ها پر کاربرد تر است.
در یک دستگاه تصفیه آب حداقل باید ۲ عدد فلومتر وجود داشته باشد یکی برای ثبت دبی تولیدی دستگاه و دیگری برای ثبت میزان فاضلآب دستگاه البته بسته به نوع و حساسیت سیستم RO تعداد این فلومتر‌ها میتواند بیشتر گردد. که برای ثبت میزان آب برگشتی یا همان ریسایکل و دیگر موارد می‌باشد

واحد‌های اندازه گیری دبی در فلومتر‌ها متغیر است که این عدد نیز بستگی به میزان دبی و آبعاد پروژه دارد GPM، LPM، LPH، M3/H، M3/D از انواع واحد‌های استفاده شده در فلومتر است.

جریان سنج

کنترل کننده فشار پایین و کنترل کننده فشار بالا

این قطعه یکی از قطعات اصلی و مهم در بخش آبزار دقیق مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست می‌باشد. که به جهت کنترل افت فشار در دهانه مکش و حتی جهت کنترل افزایش فشار در خروجی پمپ فشار قوی و یا هر پمپ دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کنترل کننده فشار پایین(LPS یا low pressure switch)و کنترل کننده فشار بالا(HPS یا high pressure switch)

پرشر سوئیچ تصفیه آب صنعتی چیست

پرشر سوئیچ‌ها(LPS یا low pressure switch و HPS یا high pressure switch)نوعی کلید اتوماتیک هستند، که با رسیدن فشار سیال(مایعات و گازها)به مقدار مورد نیاز باعث قطع و وصل شدن یک مدار الکتریکی(مدار فرمان)می‌شوند

پرشر سوئیچ

تآبلو برق تصفیه آب

تآبلو برق یکی از قطعات مهم و حائز اهمیت در سیستم RO می‌باشد. تآبلو برق وظیفه کنترل دستگاه و محافطت از قطعات الکترونیکی آن را دارد. تآبلو برق‌ها در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی معمولا سه نوع هستند.

نوع اول آن تآبلو برق ساده و غیر اتوماتیک(دستی)می‌باشد که فقط تعدادی وسایل ساده و اولیه برای روشن شدن سیستم را دارد. نوع دوم که بسیار مرسوم می‌باشد مدل اتوماتیک است که کنترل عملکرد دستگاه به وسیله قطعه ای به نام Roc کنترل می‌شود.

تابلو برق

Roc قطعه ای از پیش برنامه ریزی شده است که شما می‌توانید کلییه کار‌های سیستم اعم از سیستم فلاشینگ خودکار جهت انجام در بازه‌های زمانی قآبل تنظیم توسط کنترلر، دارای تنظیم باز و بسته شدن شیر موتوری جهت عدم اختلاط آب ورود با تولید در زمان خاموشی دستگاه، سیستم شستشو با آب تولیدی خود دستگاه به صورت کاملاً اتوماتیک در هر بار خاموشی دستگاه و… را با آن انجام دهید. عکس شماره ۱۱ نوع سوم تآبلو برق‌ها plc می‌باشد که این سیستم‌ها می‌توانند برنامه ریزی شده و تمامی‌کار‌های دستگاه تصفیه آب صنعتی را دقیق تر و با ثبت عملکرد انجام دهد.

لوله کشی فشار پایین و فشار بالا

لوله کشی فشار پایین و فشار بالا

در یک سیستم RO به دلیل اختلاف فشار قبل و بعد از پمپ فشار قوی و بعد از شیر فاضلآب و قسمت تولید، فشار‌ها دو نوع می‌شوند. یکی فشار بالا و دیگری فشار پایین. از فیلتر‌های شنی و تا قبل از ورودی آب به دهانه مکش پمپ فشار قوی، حداکثر فشار در سیستم ۷ بار می‌باشد و برای لوله کشی و انتقال آب میتوان از لوله‌هایی با تحمل فشار کاری پایین تر استفاده نمود. همچنین برای لوله کشی آب تولید(permeate)در دستگاه که فشار کمی‌دارد از این مدل لوله و اتصالات استفاده می‌شود.

جنس این لوله‌ها معمولا از UPVC هستند. لوله و اتصالات UPVC مزایای زیادی نسبت به لوله و اتصالات سبز دارند، به دلیل تاریک بودن فضای داخل لوله نور توانایی عبور از آن را ندارد و مشکل جلبک در این لوله‌ها اصلا به وجود نمی‌آید.

بعد از پمپ طبقاتی که فشار سیال بالا می‌باشد. از لوله و اتصالات جوشی با تحمل فشار بالا تر استفاده می‌شود که معمولا از جنس استنلس استیل ۳۱۶ می‌باشد. در لوله کشی دستگاه‌های دریایی می‌توان از مدل‌های بالا تر استیل که داپلکس و سوپر داپلکس باشد استفاده نمود.شما کاربران فهیم رو به مطالعه ادامه مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ دعوت میکنیم

لوله کشی فشار پایین و فشار بالا
شاسی | Chassis

تجهیزات تصفیه آب صنعتی

تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی این مطلب جهت تست رتبه کلمه کلیدی [تجهیزات تصفیه آب صنعتی] ارسال شده و همچنین محتوای ان مفید بوده و بزودی اپدیت و کامل خواهد شد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم

تصفیه آب صنعتی دست دوم و همچنین لیست قیمت تصفیه آب این دو مطلب هم نیز جهت تست رتبه کلمه کلیدی [دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم] ارسال شده و همچنین محتوای آن مفید بوده و بزودی آپدیت و کامل خواهد شد. تصفیه آب صنعتی دست دوم معمولاً توسط افرادی که قصد افزایش ظرفیت و یا فروش دستگاه خود را دارند ایجاد می‌شودلازم به ذکر است که جهت این دسته دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی، نیازمند دقت زیادی برای شخص می‌باشد زیرا اگر عمر مفید دستگاه رو به اتمام باشد و یا خرآبی‌هایی در دستگاه داشته باشیم هزینه نگهداری بسیار بالا می‌رود.

هیچ گاه به دنبال دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم نباشید ❌⛔ حال این سوال ❔❓ پیش می آید که چرا نباید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم بخریم؟ زیرا هر دستگاهی بسته به نوع آب ورودی و مقدار آبی که بهره بردار نیاز دارد طراحی و ساخته می شود. حال شما با این دستگاه و نصب آن در محلی دیگر آب ورودی به سیستم را عوض کرده اید. و دستگاه توانایی قبل را در تصفیه آب ندارد. در پی آن مشکلاتی مانند

 1. گرفتگی در فیلتر های ممبران به دلیل تغییر آنالیز آب ورودی ایجاد می شود.
 2. خرآبی پمپ طبقاتی به دلیل ایجاد فشار بیشتر و یا کمتر در فشار اسمزی ممبران. تغییر آب ورودی در سیستم باعث می شود پمپ در نمودار اصلی خود کار نکند. و مشکل آمپر کشیدن ، آب دادن طبقات و کاسه نمد رخ دهد
 3. عمل نکردن درست واحد پیش تصفیه های شنی و کربنی یکی دیگر از عواملی است که در یک دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم رخ میدهد. به نحوی که با جآبه جایی دستگاه مش و لایه بندی سلیس به هم خورده و در عملکرد آن مشکل به وجود بیایید. حتی در مواردی که سیلیس و کربن آن عوض شود دیده شده کدورت آب در محل جدید باعث شده پیش تصفیه ها به درستی عمل نکنند

اگر به دنبال تصفیه آب صنعتی دست دوم هستید و یا قطعات آب شیرین کن صنعتی شما دچار مشکلاتی شده است بهتر است با پشتیبانی امداد تصفیه آب پاکسازان تماس گرفته و مشاوره رایگان بگیرید که آیا تجهیزات تصفیه آب دست دوم مناسب کار شماست و یا قطعات آب شیرین کن به صورت نو و دست نخورده

شاسی تصفیه آب صنعتی Ro

شاسی دستگاه تصفیه آب صنعتی | Chassis شاسی در دستگاه تصفیه آب وظیفه نگهداری RO از قطعات و تجهیزات تصفیه آب صنعتی در جای خود را دارد. قطعاتی مثل پرشر وسل، تآبلو برق، پمپ‌ها، لوله و اتصالات و…. طراحی شاسی در یک دستگاه بسیار مهم است به طوری که میزان فضای خالی و جای مناسب برای تعمیر قطعات و تجهیزات به نسبت خوبی از هم باشند. شاسی‌ ها در دستگاه تصفیه آب صنعتی معمولا یا از جنس استنلس استیل(SS)یا کربن استیل(ST37)می‌باشند. شاسی‌هایی که از جنس کربن استیل یا آهن هستند می‌بایست عمل سند بلاست و پوشش سه لایه اپوکسی روی آن انجام گردد.

پمپ شستشو و فلاشینگ

رسوب در ممبران، به طور معمول هر ۲۰۰۰ ساعت یک بار بر اساس نوع گرفتگی غشاء‌ها رخ می‌دهد، سیستم احتیاج به شستشو با اسید یا باز و سایر مواد‌ها پیدا می‌کند. انجام عمل CIP و نحوه آن در مقاله رسوب در ممبرین کامل توضیح داده شده است وجود این پمپ و این لاین در دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ یک آپشن جهت طول عمر دستگاه و ممبرین‌ها می‌باشد.

آب، پس از تصفیه شدن خاصیت اسیدی پیدا می‌کند و به مرور زمان خورنده است همچنین در هنگام انجم عمل CIP استفاده از اسید‌های مختلف و مواد شیمیایی دیگر باعث می‌شود پمپ و قطعات آن آسیب جدی ببیند لذا می‌بایست جنس پمپ CIP از پلاستیک یا استنلس استیل باشد. معمولا به ازای هر ممبرین ۱ الی ۱.۵ متر مکعب آب در ساعت با فشار ۴ الی ۵ بار مورد نیاز است که با این مشخصات می‌توان پمپ CIP را مشخص نمود.

بعد از هر بار خاموش و یا روشن شدن سیستم، ممبران صنعتی به صورت اتوماتیک با آب تولید شده توسط دستگاه شستشو داده می‌شوند تا از چسبیدن رسوب به سطح آن‌ها جلوگیری شود. در این فرآیند آب تولید از طریق پمپ CIP از مخزن CIP برداشت می‌شود و وارد ممبران‌ها می‌گردد که به این عمل فلاشنیگ می‌گویند، این کار باعث کاهش رسوب در ممبرین می‌شود.

پمپ شستشو و فلاشینگ
پمپ تزریق یکی از پمپ های مهم در هر دستگاه تصفیه آب صنعتی محسوب می شود . از این پمپ ها برای تزریق آنتی اسکالانت ، متا بی سولفید سدیم ( SMBS ) ، اسید ، کلر و غیره در دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده می شود . بازدارنده های تشکیل رسوب ( آنتی اسکالانت ) می تواند جهت کنترل رسوب کربناته ، سولفاته و فلورید کلسیم استفاده گردد .لازم به ذکر است از تزریق بیش از حد آنتی اسکالانت نیز باید اجتناب نمود و قبل از تزریق بازدارنده های آنیونی باید دقت گردد که مقادیر قابل توجهی از پلیمر های کاتیونی وجود نداشته باشند . به طور کلي ميزان تزريق انواع مواد ضد رسوب آب بستگي به پارامترهايي همچون آناليز آب ، ميزان دبي ، دما ، Ph ، ميزان ريکاوري سيستم ، منبع آب ، نوع ممبرين و نحوه آرايش ممبرين ها دارد . به طور معمول ميزان تزريق آنتي اسکالانت ها در محدوده 1 الي 6 پی پی ام ( ppm ) مي باشد . اين ماده بر پايه اسيد فسفونيك ( فسفونيت ها ) و پليمرهاي ضد رسوب مي باشد و جهت جلوگيري از تشكيل رسوب و فولينگ در سيستم هاي اسمز معكوس ( RO ) و نانوفيلتراسيون كه سيليكاي بالايي دارند به كار مي روند . اين محصول همچنين از تشكيل رسوبات غير آلي به ويژه كربنات كلسيم ، سولفات ها و آهن جلوگيري مي نماید . محل تزریق آنتی اسکالانت بین فیلتر های کارتریج و پمپ فشار قوی می باشد .

پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ

پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ(Injection pump)پمپ تزریق یکی از پمپ‌های مهم در هر دستگاه تصفیه آب صنعتی محسوب می‌شود. از این پمپ‌ها برای تزریق آنتی اسکالانت، متا بی سولفید سدیم(SMBS)، اسید، کلر و غیره در دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست استفاده می‌شود. بازدارنده‌های تشکیل رسوب(آنتی اسکالانت)می‌تواند جهت کنترل رسوب کربناته، سولفاته و فلورید کلسیم استفاده گردد.

لازم به ذکر است از تزریق بیش از حد آنتی اسکالانت نیز باید اجتنآب نمود و قبل از تزریق بازدارنده‌های آنیونی باید دقت گردد که مقادیر قآبل توجهی از پلیمر‌های کاتیونی وجود نداشته باشند.

به طور کلی میزان تزریق انواع مواد ضد رسوب آب بستگی به پارامترهایی همچون آنالیز آب، میزان دبی، دما، Ph، میزان ریکاوری سیستم، منبع آب، نوع ممبرین و نحوه آرایش ممبرین‌ها دارد. به طور معمول میزان تزریق آنتی اسکالانت‌ها در محدوده ۱ الی ۶ پی پی ام(ppm)می‌باشد. این ماده بر پایه اسید فسفونیك(فسفونیت‌ها)و پلیمرهای ضد رسوب می‌باشد و جهت جلوگیری از تشكیل رسوب و فولینگ در سیستم‌های اسمز معكوس(RO)و نانوفیلتراسیون كه سیلیكای بالایی دارند به كار می‌روند.

این محصول همچنین از تشكیل رسوبات غیر آلی به ویژه كربنات كلسیم، سولفات‌ها و آهن جلوگیری می‌نماید. محل تزریق آنتی اسکالانت(قیمت و آنتی اسکالانت) بین فیلتر‌های کارتریج و پمپ فشار قوی می‌باشد.شما کاربران فهیم رو به مطالعه ادامه مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ دعوت میکنیم

تزریق آنتی اسکالانت

آب خوراك باید جهت اجتنآب از اكسیداسیون ممبران كلر زدایی گردد. ممبران‌ها تا حدی در مقآبل کلر قآبلیت تحمل دارند اما بیش از آن تجزیه صورت می‌پذیرد تجزیه احتمالی تقریباً پس از ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ ساعت تماس با ۱ میلی گرم بر لیتر كلر آزاد ممكن است اتفاق بیافتد. میزان تاثیر و آسیب كلر بستگی به مشخصات متفاوت آب خوراك دارد. تحت شرایط pH قلیایی آسیب كلر به ممبران سریعتر از pH اسیدی یا خنثی است.pH اسیدی جهت تاثیر میكروب كشی بهتر، طی كلریناسیون ارجح می‌باشد.

همچنین آسیب كلر در دمای بالاتر و غلظت‌های بیشتر فلزات سنگین مانند آهن، سریع تر است، زیرا می‌توانند كاتالیزور تجزیه ممبران باشند.(آن را تسریع بخشند). به همین دلیل پیشنهاد می‌گردد قبل از تماس آب با ممبران، كلر آزاد آن توسط پیش تصفیه حذف گردد. توسط عوامل شیمیایی احیا كننده می‌توان كلر آزاد باقیمانده را كاهش داد و به كلرید بی ضرر تبدیل نمود.

تزریق SMBS

معمولا ً SMBS یا متا بی سولفیت جهت حذف كلر آزاد به كار می‌رود. این ماده همچنین به عنوان بیو استاتیك نیز به كار برده می‌شود. زمانی كه SMBS در آب حل می‌گردد تشكیل بی سولفیت سدیم(SBS)می‌دهد :

SMBS به كار برده شده باید استاندارد مواد خوراكی – بهداشتی را داشته باشد و نباید محتوی ناخالصی باشد. SMBS نباید فعال ساز كبالت باشد.

اگر چه خود واكنش كلر زدایی به سرعت انجام می‌پذیرد، اختلاط خوب جهت اطمینان از تكمیل واكنش نیاز می‌باشد. كاربرد میكسر‌های استاتیك پیشنهاد می‌گردد.نقطه تزریق پیشنهاد شده پایین دست فیلتر‌های كارتریجی می‌باشد تا فیلترها از كلر حفاظت گردند. همچنین تزریق بی سولفیت زمانی كه احتمال رشد بیولوژیكی می‌رود نیز موثر می‌باشد.(محل تزریق : قبل ازمیكرو فیلتر)

پمپ‌های تزریق می‌بایست هد PVDF داشته باشند که در برآبر خوردگی مقاوم باشند.شما کاربران فهیم رو به مطالعه ادامه مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ دعوت میکنیم

شیر برقی

شیر برقی

شیر‌های برقی در دستگاه تصفیه آب صنعتی برای کنترل عملکرد دستگاه می‌باشد. هر دستگاه می‌بایست حداقل ۳ عدد شیر برقی داشته باشد اولی در ورودی به سیستم، دومی‌در قسمت CIP و سومی‌در فلاشینگ می‌باشد که شیر برقی قسمت فلاشینگ می‌بایست فشار بالا باشد. شیر برقی‌ها انواع مختلفی دارند که درباره آن‌ها بعدا مفصل صحبت خواهیم کرد.

تصفیه آب صنعتی PDF

برای دریافت کاتالوگ تصفیه آب صنعتی PDF با مراجعه به دسته مد نظر در محصولات شرکت تصفیه آب پاکسازان و دریافت لیست دفترچه‌ی راهنما، مشخصات فنی دستگاه‌های تصفیه‌ی سیستم RO و یا همان اسمزمعکوس همراه با آخرین قیمت‌های آب شیرین کن صنعتی با به روز رسانی لحظه‌ای؛ شما می‌توانید برای دریافت و اطمینان در با مشاورین واحد خدمات تصفیه این شرکت فعال در ضمینه تصفیه آب و فاضلآب در ارتباط باشید.

نمای کنار دستگاه تصفیه آب RO تصفیه اب صنعتی
نمای بغل دستگاه تصفیه آب RO تصفیه اب صنعتی
نمای پشت دستگاه تصفیه آب RO تصفیه اب صنعتی
۴.۹/۵ - (۳۱۸ امتیاز)

۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید